Yenidoğan Sünneti Travmayı Önlüyor

 

Erkek çocukların sünnet zamanı, aileler için en önemli konuların başında geliyor. İleri dönemlerde psikolojik sorunlara yol açacağı düşüncesiyle, 2-6 yaş arasında sünnet yaptırılması tavsiye edilmiyor. Erkekliğe ilk adım olarak değerlendirilen sünnet, “Bu kadar küçük yaşta olur mu?” yaklaşımının aksine, doğar doğmaz yapıldığında yaşanabilecek pek çok travmanın da önüne geçilmiş oluyor.

Yenidoğan sünneti, cerrahi işlemin rahatlığı, çocukları idrar yolları enfeksiyonlarından korumasının yanı sıra, yara iyileşmesinin çabuk olması ve sünnet sonrası bakımın kolaylığı nedeniyle sünnet için en ideal dönem olarak kabul ediliyor.

Yenidoğan sünnetinin avantajları;

  • Genel anestezi gerektirmiyor,
  • Yara iyileşmesi hızla gerçekleşiyor,
  • Kanama ve şişlik riski azalıyor
  • Bebek küçük olduğundan bakımı daha kolay oluyor
  • Yenidoğan bebek anne sütü alırken rahatlıkla sakinleşebiliyor
  • İşlem sonrası ağrıkesici ihtiyacı az oluyor ya da gerek duyulmuyor

Çocuğun bilinen bir rahatsızlığı olmamalı

Yenidoğan sünneti olması için en önemli şart çocuğun ek bir sorununun olmaması ve cinsel organın bu işleme uygun olmasıdır. Yani eğer hastanın bilinen ek hastalığı yoksa her iki yumurtalığı yerinde ise ve cinsel organ yapısı uygunsa yenidoğan sünneti yapılabilmektedir.

İlk 24 saatten sonra yenidoğan sünneti yapılabiliyor

Yenidoğan sünneti için çeşitli yöntemler olmasına karşın klasik sünnet komplikasyon oranını en aza indirdiği için tercih edilmektedir. İlk 24 saatten sonraki dönem yeni doğan sünneti için tercih edilen zamandır. Böylece doğum sonrası hasta sünnetli olarak taburcu edilmiş olmaktadır. Bunun en önemli avantajı çocuğun henüz çevresinin farkındalığında olmadan işlemin yapılmasıdır. İlerleyen zamanlarda sünnet esnasında lokal anestezi yapılmasına rağmen bebeğin ayaklarını tutmaya tepki olarak huzursuz olduğu görülebilmektedir. Bu nedenle sünnet işlemi için doğumdan itibaren 15 gününü geçirmemekte yarar vardır.

Lazer sünnet doğru bir tanımlama değil

Yenidoğan sünneti yapılmasına karar verildikten sonra operasyondan 1 saat öncesinde bölgenin etrafına lokal anestezik etkisi olan bir krem sürülür. Yenidoğan sünnetinde klasik dikişli yöntem kullanılır. Dikişler kendiliğinden düştüğü için halk arasında buna lazer sünnet denilse de aslında bu doğru bir tanımlama değildir, sünnette lazer kullanılmamaktadır. İşlem sonrası yara yerinde kısa sürede iyileşme sağlanmaktadır.

Daha Fazla Bilgi İçin: Benzer Konulardaki Diğer Yazılar

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir