Doğuştan Sünnetli Deyip Tedaviyi Geciktirmeyin

Doğuştan Sünnetli Deyip Tedaviyi Geciktirmeyin


Halk arasında peygamber sünnetli olarak adlandırılan hipospadias hastalığı, çocukların tuvaletini yapamamasına ve böbrek rahatsızlıklarına yol açabiliyor. Peygamber sünnetli doğan çocukların 2 yaşını geçmeden tedavi edilmesi ilerde yaşanacak daha ciddi sorunların önüne geçebiliyor. Memorial Hizmet Hastanesi Çocuk Cerrahi Bölümü uzmanları, hipospadias yani peygamber sünneti ve tedavisi hakkında bilgi verdi.  

Hormonlu gıdaları azaltın

Sünnet derisindeki eksiklik nedeniyle halk arasında peygamber sünneti ya da doğuştan sünnet olarak bilinen Hipospadias hastalığı, dış idrar deliğinin bulunması gereken yerden daha aşağıda olması halidir. Son yıllarda hipospadias yani peygamber sünnetli çocuk sayısındaki artış yapay hormonlar ve haşere ilaçları gibi çevresel faktörlere bağlanmaktadır. Anne adaylarının hamilelik süresi boyunca katkısız ve doğal olması, bebekte gelişebilecek bazı sorunların önlenmesinde etkili olabilmektedir.  300 çocuktan birinde gözüken hipospadias, idrar deliğinin yerine göre sınıflandırılmaktadır. 

Bu belirtilere dikkat edin

Peygamber sünneti tanısı doğumda konulmalıdır. Uzman bir doktorun yapacağı muayenenin dışında ailelerin de dikkat etmesi gereken konular bulunmaktadır. Anne babaların, çocuğun idrar deliğinin penisin alt yüzünde veya daha geride olup olmadığı kontrol etmeleri önemlidir. Bunun yanı sıra;

  • Penis başının eğri olması.
  • Sünnet derisinin penis başının alt yüzünde oluşması.
  • Ereksiyon sırasında penis aşağıya doğru kıvrılması.
  • Çocuğun idrarını karşıya doğru yapması durumlarında aileler hemen bir uzman doktora başvurmalıdır.

Peygamber sünnetine farkı rahatsızlıklar eşlik edebilir

Peygamber sünneti başka gelişim kusurlarına neden olmamakla beraber bu şekilde doğan çocuklarda, penis küçüklüğü, inmemiş yumurtalık, torbaların (scrotum) gelişim kusurları ve kasık fıtığı normalden daha sık görülmektedir. Yeni doğan erkek çocukta testislerin torbada olmaması durumu olarak tanımlanan inmemiş testis genellikle tek tarafta görülmektedir. Testislerin ele gelmemesinin ya da genital organ belirsizliğinin eşlik ettiği ağır hipospadias vakalarında, doğumdan hemen sonra eksiksiz bir genetik ve endokrinal araştırma yapılması gerekmektedir.  Peygamber sünnetiyle doğan çocuklarda en sık eşlik eden rahatsızlık ise kasık fıtığıdır.

Çocuğunuzu 2 yaşından önce tedavi ettirin

Peygamber sünneti rahatsızlığı; idrarı rahat yapamama ya da idrar yaptıktan sonra damla damla gelmesi gibi sorunlara yol açtığı için hem mesane hem de böbrek hasarına neden olabilmektedir. Peygamber sünnetinin tedavisi cerrahidir. Ameliyatının amacı hastayı hem estetik olarak hem de fonksiyon olarak normal bir penise kavuşturmaktır. Cinsel organ gelişimi başladıktan sonra, idrar deliğinin olması gereken noktaya getirilmesi için gereken mesafe de uzayacağı için yaşın ilerlemesi beklemeden ameliyat yapılmadır. Ameliyat için en ideal zaman 6- 18 ay arasıdır. İleri yaşlarda gerçekleşecek ameliyat başarı şansını azaltabileceği gibi ergenlik döneminde cinsel uzva yönelik cerrahi işlem, ciddi problemlere neden olabilmektedir.

Bezli bebeklerde bakım daha kolay

Uygun modern yöntemlerin kullanıldığı ameliyat sonrası hasta bakımı çok önemlidir. Hastalar genellikle bir gece hastanede kaldıktan sonra taburcu olmaktadır. Peygamber sünneti ameliyatlarından sonra bakımı en kolay hasta grubu bezli bebeklerdir. Henüz ayağa kalkmamış, fazla hareketlenmemiş çocuklar ve aileleri ameliyat sonrasını daha rahat geçirmektedir. Ameliyat sonrasında ise enfeksiyon riskine karşı; pansumana ve ameliyat bölgesinin hijyenine dikkat edilmelidir.

Keşfetmeye Devam Edin

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş