Çocuğunuzu Hastalıklardan Koruyun

 

Çocuklarda soğuk algınlığı, boğaz enfeksiyonları, sinüzit, orta kulak iltihabı ve larenjit gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının yanı sıra bronşit ve zatürre gibi alt solunum yolu enfeksiyonları bu dönemde sık görülmektedir.  Bu hastalıkların çoğu ayaktan tedavi edilebilmektedir. Özellikle okula yeni başlayan ana sınıfı ve birinci sınıf öğrencilerinin çeşitli virüs ve bakterilere karşı bağışıklıkları henüz tam gelişmediğinden ilk senelerde daha sık hastalanmaları doğal bir durumdur.

Sağlıklı beslenmeye dikkat edin!

Çocukların yoğurt, süt, peynir gibi kalsiyum ürünlerini; et, süt, tavuk gibi protein ürünlerini ve pilav, makarna, ekmek gibi karbonhidratlı besinleri dengeli şekilde tüketmesi, bunun yanı sıra yeterli vitamin alımı sağlanmalıdır. Demir eksikliği ve D vitamini eksikliği olan çocuklar hastalıklara daha yatkındır. Çocuk bunları beslenme ile yeteri kadar alamıyorsa doktora danışılarak takviye yapılmalıdır. Çocuğun haftada 1-2 defa balık yemesine özen gösterilmelidir. Çocuklar abur cubur ve şekerli gıda yeme alışkanlığından uzak tutulmalı meyve sebze tüketimi artırılmalıdır. Bal, zencefil, zerdeçal, kekik, soğan, sarımsak gibi doğal koruyucu besinleri dengeli şekilde tüketmeleri sağlanmalıdır.

Bağışıklık sisteminin mikroplara karşı her zaman hazırlıklı olması için aşılarını eksiksiz yaptırın!

Kızamıktan su çiçeğine, sonbahar ve kış aylarında artış gösteren döküntülü ve bulaşıcı hastalıklardan korunmanın en önemli yolu da aşılamadan geçmektedir.  6 aydan büyük çocuklara grip aşısı yapılabilir. Özellikle alerjik hastalığı veya astımı olanlara, kalp hastalığı bulunanlara mutlaka aşı yapılmalıdır.

Çocuğunuzun kirli, kapalı ve soğuk ortamlarda uzun süre kalmamasına özen gösterin

Çocuklar için alışveriş merkezleri gibi kalabalık ortamlar yerine açık hava etkinlikleri tercih edilmelidir. Özellikle çocuğun odası ve evin tamamı sık sık havalandırılmalıdır. Toplu taşıma araçlarındaki tutaç gibi yerleri mümkünse kağıt mendil ile tutulmalı, eller ilk fırsatta yıkanmalı ya da kaliteli bir antibakteriyel jel ile temizlemelidir.

Sağlıklı bir uyku düzeni hastalıklara karşı direnci arttırır!

Yorgun ve uykusuz olunan dönemlerde daha sık hasta olunmaktadır. Çocuğunuzun her gün 8-10 saat uyumasını sağlayın.

Özellikle hastalık mevsiminde çocuğunuz arkadaşlarını öpmesin

Hastalıklar çoğunlukla ağızdan çıkan damlacıklar ve temas yoluyla bulaştığından çocuklar arkadaşlarını öpmemeli, kendisinin öpülmesine izin vermemelidir. Bir çocuk kardeşi ya da en yakın arkadaşı da olsa başkasının çatalını, kaşığını ve bardağını kullanmamalıdır. Hasta olan çocuklar okula gönderilmemelidir. Çocuğa hapşırma ve öksürme sırasında ağız ve burun bölgesini tek kullanımlık kağıt mendille kapatması ve sonrasında mendili atmasını öğütlenmelidir.

Sık sık el yıkamasını ve bunu bir alışkanlık haline getirmesi sağlayın!

Özellikle tuvalet sonrasında mutlaka el temizliğini kontrol edilmelidir. Çocuklar okullarda sürekli elleriyle merdiven kenarları, sıra gibi yerlere temas ederler. Hasta çocuklarla da oynarken temas halinde olabilirler. El yıkanmadığı durumlarda çocuklarda kış hastalıkları hızla yayılır. Çocukları kış hastalıklarından korumanın en önemli yolunun ‘elleri yıkamak’ olduğu unutulmamalıdır.

Çocuğunuzu ince ve kat kat giydirin!

Çocuğu aşırı üşütmek, aşırı terletmek ve ona kalın giysiler giydirmekten kaçınılmalıdır. Soğuk kendi başına hastalık yapmaz ise de soğukta kalıp üşüyen vücut, mikroplardan daha kolay etkilenmektedir. Çok kalın giyinmek yerine kolayca çıkarılabilecek ince ve kat kat giysiler giydirilmelidir.

Bulunduğu ortamda asla sigara içmeyin!

Sigara, sadece içene değil, çevreye de zararlıdır. Sigara içenler her ne kadar bebek ve çocuklardan uzakta içip üzerlerini değiştirseler de, nefeslerindeki ve üstlerine sinen koku sigara bittikten sonra da devam eder. Sigara içilen yerlerde durmak bebeklerde ve küçük çocuklarda alerjik solunum hastalıklarına yatkınlığı artırır.

İçeriğini bilmediğiniz bitkisel ilaçları kulaktan dolma bilgilerle çocuğunuza içirmeyin

Bitkisel ilaçların hastalıklardan koruduğu bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Bu ilaçların da yan etkileri olabilmektedir ve özellikle karaciğere olumsuz etkileri vardır. Çocuğun kronik bir hastalığı varsa mutlaka kontrolleri yaptırılmalıdır. Önlemlere rağmen kışın çocuk çok sık hastalanıyorsa bir uzmana başvurulmalıdır.

Vakit kaybetmeden doktora başvurulması gereken durumlar:

  • İlk 3 aylık dönemde bebeklerde görülen her ateşlenmede.
  • 3 aydan büyük bebeklerde, yüksek ateş, halsizlik, yeterince beslenememe ve ağızdan sıvı alamama gibi durumlar varsa
  • Çocukta, öksürükle birlikte yüksek ateş ve hışıltının olması ve çok sık nefes alıyor olması durumunda gecikmeden bir uzmana başvurulmalıdır.

İlginizi çekebilecek konular

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir