Regl dönemi ve adet sancısı

Çoğu kadınların oldukça sancılı olarak atlattıkları regl dönemi özellikle ergenlik döneminde ve genç nüfusta yoğun olarak kendisi hissettirir.

Kadınların en büyük sorunlarından bir tanesi olan regl dönemi çok fazla baş ağrıtıyor. Bazı zaman şiddetli ağrıları beraberinde getiren regl dönemi bazen de hafif ağrılarla son bulabilir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Sibel Malkoç bu konuda kadınlara ufak tüyolar vermeyi ihmal etmedi.

Çoğu kadının hayatında yaşadığı en sancılı dönemlerden birisi olan regl dönemi için bazı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Adet ağrıları en çok ergenlik döneminde ve genç kadınlarda görülür. Genel anlamda yaşın ilerlediği durumlarda regl ağrısı daha da azalmaktadır. Çoğu zamanda ağrı kesiciler kullanılarak bu dönem atlatılmaya çalışılır.

Yapılması Gerekenler

Ancak regl ağrısının sebebi tam olarak bilinmemektedir. Aden döngüsü zamanında özellikle su kaybına sebep olan yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Bunlar arasında gazlı içecekler, alkol ve yağlı yiyecekler gelmektedir. Birincil adet ağrısı genç ve sağlıklı kadınlardaki ilk zamandan ibarettir. Ancak bu rahimle alakalı bir durum değildir. Uzmanlar bu konuda sık sık hastalarını uyarırlar. İkinci adet ağrısı ise adet görmüş bir kadında başlayan ağrı biçimi olarak adlandırılır.

Kadınlarda yaklaşık yüzde 50’lik bir kısım belli dönemlerde mutlaka adet sancısı çekmiştir. Bunların yüzde 15 kadarı da bu dönemi sancılı bir şekilde atlatmaktadır. Araştırmalar neticesinde özellikle gezersiz yapmayan kadınlar bu dönemde oldukça yoğun bir şekilde acı hissederler. Bunları etkileyen en önemli faktörlerden biri ise psikolojik sorunlar olarak bilinir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir