Okul çağındaki çocuklarda beslenme çantasının önemi

İstinye Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu, çocuklarda beslenme çantasının öneminden bahsetti.

İstinye Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu özellikle çocukluk çağlarında beslenme alışkanlıklarını öneminden bahsetti. Prof. Dr. Elmacıoğlu, yeterli ve dengeli beslenme için dört temel besin grubunun çok önemli olduğunu söyledi.

Bunlar arasında süt ve ürünleri, et-yumurta-kuru baklagiller, sebze ve meyve ile ekmek ve tahıllar olduğunu belirten Elmacıoğlu, çocukların beslenme çantalarının mümkün olduğunca kontrol edilmesini de istedi. Okul çocuklarının her sabah anne-baba ile yapacakları kahvaltının sağlıklı beslenme açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Elmacıoğlu, bu öğünün hem yetişkinler hem de çocukların yeterli ve dengeli beslenebilmesi için bir ana madde olduğunu da değindi.

Beslenme Çantası Çok Önemli

Prof. Dr. Elmacıoğlu çocukların beslenme çantalarında sağlıklı ve dengeli bir beslenme için bulunması gerekli gıdalar hakkında da önemli bilgiler verdi. Beslenme çantasında mümkün olduğunca bu dört grupta bulunan besinlerden seçilerek hazırlanmasını isteyen Elmacıoğlu, “Okul sütü dağıtımı da gerçekten çok önemli. Bu gibi günlerde beslenme çantalarına ambalajlı ayran ya da yoğurt konabilir ya da çocuklar bu ürünleri okul kantinlerinden temin edebilmelidirler. Çocuğun günlük süt ihtiyacını karşılayacak dondurma da sağlıklı bir seçenek olabilir.” dedi.

Sebze ve meyvenin beslenme çantasının olmazsa olmazları arasında olduğunu belirten Elmacıoğlu, bunların yanında fındık veya ceviz bulunması da çocuğun beslenmesini enerji, protein ve mineraller açısından mutlaka destekleyeceğini sözlerine ekledi.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir