Orgazmın Yarım Kalmasını Engellemek!

Orgazmın yarım kalması nasıl engelleyeceğinizi biliyor musunuz? Amerikalı iki barış gönüllüsü Donna Sheehan ve Paul Reffell, 2006 senesinde 22 Aralık’ı “Dünya Orgazm Günü” (Global Orgasm Day) ilan etti! Donna Sheehan ile Paul Reffell 22 Aralık Dünya Orgazm Günü’nün sloganını da belirledi: Barış amacıyla orgazm olun! Yani amaçları, dünya barışına ve mutluluğuna katkıda bulunmak!

Onların görüşüne katılın ya da katılmayın, bu küresel etkinliknin amacını da şu şekilde savunuyorlar: Bütün dünya insanları, aynı saat dilimlerinde bir güzel sevişsin, cinsel doyuma ulaşsın, mutlu olsun, orgazm olsun ve bu sırada ya da sonrasında barışı düşünsün! Bir bakıma “Savaşma seviş” sloganının “bireysel” dışavurumu! Donna Sheehan ile Paul Reffell diyor ki “Orgazm esnasında ve sonrasında insan beyni olumsuz düşüncelerden arınır, bir bakıma meditasyon yaşar, global meditasyonlar da dünyadaki pozitif değişime katkı sağlar!”

Orgazmın Yarım Kalması

22 Aralık Dünya Orgazm Günü’nün (Global Orgasm Day), İngiltere’deki bir seks shop zincirinin satışlarını çoğaltmak amacıyla uydurduğu bir etkinlik bulunduğunu söyleyenler olsa da orgazmın yararları da aşikar. O vakit gelin, orgazm ile ilgili konuşalım; “orgazm ile ilgili pek bilinmeyen 20 madde” yi sıralayalım!

Orgazm, Eski Yunanca aynı manaya gelen orgásmos οργάσμος sözcüğünden (orgasmos) alıntı. Yunanca sözcük, Eski Yunanca orgáō οργάω “1. kabarmak, (meyve) olgunlaşmak, 2. (insan) coşmak, taşmak, taşkınlık yapmak” fiilinden türetilmiştir. Orgazm, Fransızcada “le petit mort” diye tanınan “küçük ölüm” manasına da gelir. Orgazm hemen beynin duyguları denetim eden belirli kısımları kapanır, korku kısmı gibi… Geçici vakitliğine tehlikeyi sezemezsiniz.

Erkeklerde orgazm vakitı 5-15 saniyedir ki bu kısa vakit içersinde erkeklerde orgazm bulguları net şekilde meydana çıkar.

Erkeklerin yaşadığı orgazm iki tiptir: Birincisi, nöbete kapılma tarzı orgazm. Nabız atışı çok yükselir, boşalma fışkırma şeklinde olur. Vücut kaskatı kesilir ve bedenin değişik mekanlarınde seğirmeler görülür. İkincisi ise ılımlı tip orgazm. Nabız atışı normaldir, boşalma ise damlalar şeklinde olur. Şiddeti ilkine oranla düşüktür. Erkekler, boşalma hemen 10 kuvvetli penis kası kasılması ve prostatta bir pompalama duygusu hisseder. Erkeğin testislerinin arkası, perineum bölgesi (anüs ile penis arasındaki bölüm) beğeni noktasıdır ki bu bölgeye baskı yapmak erkeği mutlu eder.

Bayanlarda orgazm vakitı 10-20 saniye. Kalp atışının hızlanması, kkatiyenrın gerilmesi, yanakların kızarması gibi belirtilerle orgazm yaklaştığını haber sunar ve kadınlar erkeklerin aksine art arda orgazm olabilir.

Kadınlar klitoris ve G noktası olmak üzere iki değişik noktadan uyarılarak orgazm olabilir. G noktası uyarılması çoklu orgazm yaşatabilir. Kadınlar da boşaldıklarında, tıpkı erkekler gibi çok az açık renkli bir akıntı salgılayabilir.

Orgazm olmak amacıyla mastürbasyon yapmaya harcanan vakit rekorunu biliyor musunuz? Erkeklerde 8 saat 30 dakika. Bayanlarda ise 6 saat 30 dakika!

Orgazmın baş ağrısı dahil olmak üzere pek çok ağrı amacıyla ilaç niteliğinde bulunduğu bilinmekte. Örneğin, baş ağrısının tedavisinde ağrı kesicilerden yüzde 48 daha etkili bulunduğu söyleniyor.

Kadınların üçte birinden daha azı, seks esnasında derli toplu olarak orgazm olurken erkeklerin dörtte üçü her vakit orgazm oluyor.

Orgazmın yarım kalması halini en çok kadınlar mı yaşar, erkekler mi? Kadınlar! Toplumsal öğretiler, cinselliğe bakış, yetişme tarzı gibi faktörler erkeklerin kadın orgazmını umursamamasına namacıyla olur ki cinsel temasta erkek boşaldığında bayanın orgazmı yarım kalabilir.

Orgazm nasıl ki şahsa sevinç ve rahatlama sağlıyorsa, orgazm olamama da sinir ve huzursuzluk gibi olumsuz haller yaşatabilir. Orgazm olamama yani Anorgazmi, bir sıhhat bozukluğu olarak değerlendirilmekte…

Anorgazmi yani orgazm olamamanın çözümü nedir? Şu çözüm önerilerini öneme alın:

Cinsel haz mekanlarınizi tanıyın.
• Cinselliği katiyen kötü bir şey olarak görmeyin.
• Erkek kadar sizin de orgazm olmanız, hakkınız!
Toplumsal baskılara aldırış etmeyin.
Orgazm, hem erkek hem kadın amacıyla sıhhatli bir şey! Unutmayın!
• Bu hususta konuşmaktan, hem de destek alabilmektan çekinmeyin.
• Cinsel isteklerinizi partnerinizle/ eşinizle paylaşmaktan çekinmeyin.
Orgazm ile ilgili bilinmeyenler

Kimler orgazm taklidi yapıyor? Araştırmaya göre kadınlar, hayatlarında en az bir kez orgazm taklidi yapıyor. Erkeklerin de orgazm taklidi yaptığını ekleyelim. Cinsellikte iki doğrultu da eşittir, not düşelim!

Orgazmın yararlarını biz söylemiyoruz, tıp söylüyor! Orgazm olmanın yararlarını sıralayalım:

Kalp krizi tehlikesini azaltıyor.
Meme kanseri tehlikesini azaltıyor.
Stresi azaltıyor, depresyondan koruyor.
Prostat kanseri tehlikesini azaltıyor.
Vücudun bağışıklık direncine olumlu katkıları var.
Orgazm hemen salgılanan steroid hormonu yaşlanmayı engelliyor.
Orgazm olurken salgılanan oksitosin, sıhhatli uykunun da anahtarı.
Ağrıları azaltıyor.
Sosyal yaşama ve iş hayatına da pozitif etkisi var.

Orgazmın Yarım Kalması Sorunu

Bilimsel incelemelere göre kadınların büyük fazlalığı (yüzde 70 gibi büyük bir oran), sadece birleşmeyle orgazma ulaşmıyor. Her vajinanın kendisine özgü bir yapısı var; bu amaçla de birtakım kadınlar birleşme ile orgazm olabilirken başkaları cinsel birleşme ile orgazm olmamakta.

Her orgazm, klitorisin uyarılmasından kaynaklanır ki klitorisin sekiz bin sinir ucuna sahip, beğeni alabilmek amacıyla özelleşmiş bir organ bulunduğunu vurgulamakta yarar var. Orgazmın yarım kalması bu yüzden kötüdür. Hem de kadınların orgazma ulaşabilmesinin bir yolu da zihinsel uyarılma ile olur; cinsel fantezilerde ve fetişlerde bulunduğu gibi.

Orgazm iyi hoş da “orgazma ulaşmak mecburiyetinde olma” fikri de fazlası vakit ters reaksiyon yapar! Çiftler vücutlarında uyarılmasından en çok hoşlandıkları mekanları (erojen bölgeler) tecrübe ederek bulabilir. Yani mühim olan, beğeni verip alma vakitcinden aslında keyif alabilmek!

Partnerinizle/ eşinizle aynı anda orgazm (eş vakitli orgazm) olmak mecburiyetinde değilsiniz. Niye aynı anda hapşırmaya çalışalım, öyle değil mi? Orgazm ile ilgili efsanelere inanmayın

Sevişirken aşağı yukarı 50 kalori, orgazm olurken ise 3 kalori yaktığımızı biliyor muydunuz? Bu yüzden orgazmın yarım kalması sorununu yaşamamak için elinizden geleni yapın.

G noktasındaki G harfi, 1950 senesinde bu hususta tetkik yapan bilim insanı Granfenberg’in isminin baş harfi. Orgazm amacıyla mühim olan penisin boyu ya da fonksiyonu değil. Cinsel çekim ve ön sevişmenin uzunluğu, aslında daha mühim!

Kadınlar yaş aldıkça orgazma daha kısa vakitde ulaşır ki kadınlar yaşlanmaktan korkmamalı… 30 yaş üstündeki kadınların gençlere göre daha sık orgazm bulunduğu bilinmekte. Araştırmalar, en kuvvetli orgazmın menopoz sonrasında yaklaştığını de kanıtlıyor.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir