Öksürüğe ne iyi gelir? Kuru öksürüğe ne iyi gelir?

Öksürük, vücudun dış uyaranlara karşı verdiği bir tepkidir. Dışarıdan gelen keskin bir koku yada boğaza kaçan bir madde sebebiyle öksürük oluşabilir.

Öksürük, vücudun dış uyaranlara karşı verdiği bir tepkidir. Dışarıdan gelen keskin bir koku yada boğaza kaçan bir madde sebebiyle öksürük oluşabilir.

Öksürük Çeşitleri Nelerdir ?

Öksürüğün birçok çeşidi vardır. Bunlardan kısaca bahsedelim.

 • Kuru Öksürük : Sigara kullanımı, üst solunum yolu enfeksiyonları, mikrop kapmak yada alınan sıvıların yetersiz olmasından dolayı kuru öksürük görülebilir.
 • Balgamlı Öksürük : Öksürük sonucu dışarı balgam atılıyorsa, bu sık bir şekilde tekrarlanıyor ve beraberinde ateş yükseliyorsa, Zatürre olarak değerlendirilebilir. Bu gibi durumlarda balgamın rengi çok önemlidir. Eğer atılan balgam beyaz yada şeffaf ise çok büyütülecek bir durum olmuyor genellikle. Ancak balgam rengi beyazdan sarıya, sarıdan yeşile dönüşüyorsa, rahatsızlığın ilerlediğini gösterir. Kanlı balgam ise, akciğer kanseri habercisi olabilir.
 • Akut Öksürük : Genellikle ani ve kısa süreli öksürüklere denilmektedir. Çocuklarda boğaza bir cisim kaçması, yetişkinlerde kimyasal gazların koklanması sonucu görülebilir.
 • Kronik Öksürük : Kronik öksürükler, isminden de anlaşılacağı gibi uzun süreli öksürüklere verilen isimdir. Çocuklarda daha çok astım belirtisi olabiliyorken, yetişkinlerde balgamla birlikte kronik öksürük varsa astım, kalp yetmezliği, bronşit, verem, tümör yada kalp yetmezliği rahatsızlıklarının belirtisi olabilmektedir. Eğer öksürük balgamsız ise daha çok sinüzit, reflü olarak değerlendirilir. Ayrıca stres, sıkıntı gibi psikolojik etkenler nedeniyle de kronik öksürük görülebilir.
 • Çocukluk Dönemi Görülen Öksürükler : Çocuklarda görülen en belirgin öksürük türü olan bu tip öksürükler, daha çok psikolojik nedenlerle görülür. Dikkat çekmek isteme, kardeşini kıskanma gibi nedenler, çocuğun sürekli öksürmesine sebep olabilir. Bunun yanında, kusma ile sonuçlanan öksürükler de görülebilir.
 • Astım Öksürüğü : Eğer kişi sabah saatlerinde kuru bir öksürükle uyanıyorsa, astım olma ihtimali yüksektir.
 • Sigara Öksürüğü : İlk başlarda kuru öksürük ile başlayan bu öksürük tipi, daha sonra balgamlı öksürüğe dönüşür. Sigara tiryakilerinde görülen bu durum, Akciğer Kanseri, Ses Telleri Kanseri, Broş Kanseri, KOAH gibi hastalıkların habercisi de olabilir.

Öksürüğe Ne İyi Gelir ?

Öksürüklerin büyük bir çoğunluğu, şurup gibi ilaçlarla tedavi edilir. Daha ileriki vakalarda antibiyotik tedavisi gerekebilir. İlaçların büyük bir çoğunluğunun bitkilerden yapıldığı düşünüldüğünde, öksürüğe evde hazırlayacağımız doğal ilaçlarla da çare bulabiliriz.

Karabiber Çayı : Karabiberin, balgam atılmasını ve dolaşımı arttıran bir etkisi vardır. Buna bal eklendiğinde ise, öksürüğü neredeyse tamamen ortadan kaldırır.

 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 2 yemek kaşığı bal bunları bir fincan yada çay bardağı içerisinde karıştırın. Üzerine kaynamış su ilave edin ve yaklaşık 15 dakika bekletin. Demini aldıktan sonra süzün ve için.

Kekik ve Bal karışımı : Bronşit ve üst solunum yolu enfeksiyonları dolayısıyla görülen öksürüğe bu karışım oldukça iyi gelmektedir.

 • 1 tutam kekik yaprağı
 • 2 çay kaşığı bal bunları bir fincanda karıştırın. Üzerine kaynar su ilave edin ve bir müddet bekleyin. Daha sonra süzerek için.

Limon, Karabiber Ve Tuz karışımı : Bu karışım bağışıklığınızı güçlendirmenin yanında, soluk alıp vermenizi arttıracak ve öksürüğünüzü kesecektir.

 • ¼ limon
 • Karabiber
 • Tuz Limonu 4 parçaya bölün. Bu parçalardan birinin üzerine karabiber ve tuz ekin ve tüketin.

Ilık Süt ve Bal karışımı : Bir bardak ılık süt içerisine bir yemek kaşığı bal ekleyerek karıştırın. Bu karışım, öksürüğünüzü ve buna bağlı olarak oluşan gıcık tutmasını önleyecektir.

Evinizde buna benzer doğal karışımlar oluşturarak öksürüğünüzü azaltabilir yada tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Ancak devam eden bir öksürüğünüz varsa ve beraberinde kanlı balgam, ağrı yada ateş de geliyorsa, mutlaka bir uzmana görünmeniz gerekiyor.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir