Çocuklarda Kasık Fıtığı İle Su Fıtığı Karıştırılabiliyor

 

Çocuklarda küçük yaşlarda görülebilen ve tedavisi ancak ameliyatla mümkün olan kasık fıtığı kendiliğinden geçebilen su fıtığı ile karıştırılabiliyor. Tedavide geç kalınması ise hayati tehlikeye neden olabiliyor. 

Erken doğan ve düşük kilolu bebeklerde daha sık görülüyor

Kasık fıtığı, normalde karın içinde bulunması gereken bağırsakların veya kızlarda yumurtalık gibi iç organların açık kalmış bir keseden kasığa inmesi, buralarda bir şişlik olarak fark edilmesi durumudur. Kasık fıtığı zaman içinde geçmeyen ve ilerleyen bir rahatsızlıktır.  Kasık fıtığına benzer şekilde, erkek çocuklarda karın içindeki suyun torbalara inerek burada şişlik oluşturmasına ise su fıtığı veya tıp dilinde "hidrosel" denir. Yenidoğan döneminde bu durum normal olarak karşılanabilir ve bebek 6 aylık olana kadar su fıtığının büyüyüp küçülmesi açısından aile tarafından takip edilir. Bu arada çocuk 1-2 aylık kontrollerle çocuk cerrahı tarafından da kontrol altında tutulmalıdır. Çünkü zaman zaman su fıtığının arkasından bağırsaklar da torbalara inerek fıtık oluşturabilir. Su fıtıklarının bir kısmı zaman içinde 1-2 yaşa kadar kendiliğinden geçebilir, bir kısmı ise cerrahi müdahale gerektirir.

Kasık fıtığının tedavisi cerrahi ile mümkündür

Fıtık ve hidroselin nedeni, doğuştan önce bulunan ve doğumdan sonra kapanması gereken bir kesenin açık kalması,bu nedenle karın içinde bulunan bağırsakların veya sıvının bu kese içinden geçerek kasığa ve torbalara doğru yer değiştirmesidir.

Çocuk bacaklarını karnına çekerek ağlıyorsa ve kusuyorsa dikkat!

Halk arasında "fıtık boğulması" diye tanımlanan durumlarda fıtık kesesi içinde sıkışan organların kanlanması ve beslenmesi, doğru müdahale yapılmadığı takdirde birkaç saat içinde bozulabilir ve çürüme meydana gelebilir. Geç kalındığında hem hayati tehlike ortaya çıkar, hem de organların çürüyen kısımlarını ameliyatla çıkartmak gerekebilir. Kasık fıtığı olan bir çocuk aniden huzursuzlanmaya başlayabilir, bacaklarını karnına çekerek ağlar, sarı-yeşil kusmaya başlar ve kaka yapamazsa bu fıtığın boğulmuş olabileceğini akla getirmelidir. Bu durumda daha önceden kolaylıkla içeri girebilen fıtık artık içeriye girmez. Üzeri şişer ve koyu pembe bir renk alır. Bu durumlarda aileler vakit kaybetmeden, acil olarak bir çocuk cerrahisi doktoruna başvurmalıdır.

Tanı ve tedavi için geç kalmayın

Rahatsızlığın tanısı hastanın kasıklarının ve torbalarının muayenesiyle konur. Çocuk ağladığında şişlik oluşur ve yattığında veya sakinleştiğinde kayboluyorsa tanı kesinleşir. Kasık fıtığında mümkün olan en kısa zamanda ameliyat kararı alınmalıdır. Çünkü torbaya veya kasığa inen bağırsaklar burada sıkışarak boğulabilir. Su fıtığı ise 2 yaşına kadar 2 aylık kontrollerle yakın takip edilmeli, cerrah tarafından takipler sırasında ameliyat gerekliliği ortaya çıkabilir.  Ameliyat, steril ameliyathane şartlarında, tam narkoz altında, çocuğun hiçbir ağrı duyamayacağı şekilde yapılmaktadır. 2 saat sonra çocuğun beslenmesine başlanabilmekte ve poliklinik kontrolüne gelmek üzere taburcu edilebilmektedir.

Keşfetmeye Devam Edin

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir