Kalp Yetmezliği Nedir?

Kalp, her canlı için son derece büyük bir öneme sahiptir. Göğüs kafesinin tam ortasında bulunan ve çevresi de kaslar ile çevrili olan kalp, bazı durumlarda insan vücudu için yetersiz kalabilmektedir. Normal durumlarda kalp, düzenli olarak her atışında kasılma ve gevşeme hareketleri ile vücudun ihtiyaç duyduğu kanı pompalamaktadır. Kalp sürekli olarak devam ettiği bu rutin sırasında eğer düzgün bir şekilde çalışamayacak kadar yorulursa ve zayıflarsa, bu duruma bağlı olarak yeterince kasılmayan ya da yeteri kadar kan depolayamayan bu kas, vücut için yetersiz kalmış olacaktır.

Kalp yetmezliği, özellikle son yıllardan itibaren ülkemiz genelinde sık sık rastlanmaya başlanan oldukça ciddi bir rahatsızlıktır. Vücuda gerekli miktarda kan pompalama yapılmadığı ,takdirde, kalp kaslarının performansının azalmasına bağlı olarak ortaya çıkacak bu sorun, sağlık açısından son derece önemli problemler ortaya çıkarabilmektedir. Kalp yetmezliği rahatsızlığı, yaşlı ya da çocuk fark etmeksizin her yaştan insanda görülebilecek ciddi bir rahatsızlıktır. Bu yüzden hangi yaş grubundan olmanız fark etmeksizin, en ufak kalp şikayetinizde uzman bir doktora görünmek sizin açınızdan son derece önemli ve bir o kadar da  yararlı olacaktır.

Kalp Yetmezliği Belirtileri Nelerdir?

Gerek ülkemiz sınırları içerisinde gerek ise tüm dünyada sık sık rastlanılmakta olan kalp yetmezliği rahatsızlığının, birçok farklı belirtisi bulunmaktadır.

Kalp yetmezliği rahatsızlığı bulunan insanlarda en sık görülen belirti, nefes darlığıdır. Günlük hayattaki hareketlerinizi ve işlerinizi yapmanızı  kısıtlayacak kadar ciddi bir nefes darlığı problemi yaşıyorsanız, hiç vakit kaybetmeden uzmanla görüşmeniz sağlığınız açısından iyi olacaktır.

Birçok farklı hastalık ve rahatsızlığın belirtisi olduğu gibi, yorgunluk ve sürekli halsizlik hissi de kalp yetmezliği rahatsızlığının en çok bilinen belirtileri arasında yer almaktadır.

Sürekli olarak öksürme, akciğerlerde tıkanıklık ihtimalinin yüksek olmasını göstermektedir. Halk arasında inatçı öksürük olarak da bilinmekte olan öksürük de genelde kalp yetmezliği hastalığının belirtisi olarak kabul edilmektedir.

Kalp yetmezliği hastalığının en sık kendini gösteren belirtisi olan düzensiz ve normalden hızlı kalp ritmi, bu rahatsızlık sonucunda kalp kaslarının oldukça büyük bir hasara ve yıpranmaya uğraması sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Göğüs bölgesinde ağrı bilindiği gibi kalp yetmezliği hastalığının en çok karşılaşılan belirtilerinden bir tanesidir. Sürekli ve bir o kadar da şiddetli bir göğüs ağrısı ile karşı karşıya kaldığınızda, genellikle kalp yetmezliği rahatsızlığından şüphe edilmektedir.

 Kalp Yetmezliği ile Normal Olarak Yaşamak Mümkün

Kalp yetmezliği, son derece önemli ve bir o kadar da dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığı yaşayan hastaların çoğunda panik ve sürekli olarak endişe halinde olma durumu gözlenmektedir. Birçok ciddi hastalığın yanı sıra, gerçek anlamda özen gösterildiği ve önem verildiği takdirde kalp yetmezliği rahatsızlığı ile düzgün bir yaşam sürmek hiç de zor olmayacaktır. Bunun için hastaların dikkat etmesi gereken birtakım önemli konular bulunmaktadır. Dengeli ve düzenli beslenme alışkanlığı kazanmak, sürekli olarak hafif egzersizler uygulamak, gün içerisinde çok fazla yorucu iş yapmamak ve kesinlikle sigara kullanmamak kalp yetersizliği rahatsızlığı yaşayan bir insanın en fazla dikkat etmesi gereken konulardandır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir