Kalp Hastalarına 11 Hayati Öneri

 

Yaz sıcakları tüm Türkiye’yi etkisi altına aldı. Aşırı sıcaklık ve nem oranın yüksekliği, kalp ve damar hastalığı olanlar kadar sağlıklı kişileri de etkiliyor. Vücut ısısını artıran sıcak havalar, insan hayatı için önemli olan proteinlerin çalışmasını da aksatarak hayati risklere neden olabiliyor. Bu nedenle başta kalp ve damar rahatsızlığı olanlar olmak üzere tüm kişilerin aşırı sıcaklardan korunmak için çeşitli önlemler alarak korunması gerekiyor. Memorial Hizmet Hastanesi Kardiyoloji Bölümü Uzmanları, yaz sıcaklarının ve nemin kalbe etkileri hakkında bilgi verdi.

Yaz sıcaklarında sağlıklı kalmak için vücudun sıcağa mümkün olduğu kadar doğrudan maruz kalmaması çok önemlidir. Vücut sıcaklığının çok yükselmesi hayati önem taşıyan protein yapısında bulunan enzimlerin çalışmasında aksamalara neden olmaktadır. Vücut için önemli enzimlerin reaksiyonları vücut sıcaklığında hızlıdır. Sıcaklık arttığı zaman vücut için hayati olan enzimlerin yapısını bozmaktadır. Çünkü enzimler protein yapısında olduğundan yüksek sıcaklığa dayanamamaktadır. Bu da kalp problemlerini tetiklemektedir.

Radyasyon ve buharlaşma ile kalbiniz yorulmasın

Fazla ısının kalbin olumsuz yönde etkilenmesine neden olan iki yol vardır. Bu yollar şöyle sıralanabilmektedir:
 

 • Radyasyon yani yayılma: Yokuş aşağı akan su gibi, ısı da sıcak alanlardan soğuk olanlara doğru hareket etmektedir. Etrafınızdaki hava, vücut ısısından daha soğuk olduğu sürece, ısı havaya yayılmaktadır. Ancak hava sıcaklığı vücut sıcaklığına ulaştığında bu denge bozulmaktadır. Radyasyon kan akışını yeniden yönlenmesini sağlamaktadır. Bu yüzden daha fazla miktarda kan deriye gitmektedir. Bu, kalbin daha hızlı atmasına ve daha kuvvetli kan pompalanmasına sebep olmaktadır.
 • Buharlaşma: Cildinizden buharlaşan ter, ısıyı uzaklaştırmaktadır ancak nemin yüzde 75’in üzerine çıkmasıyla buharlaşma ile ısı kaybı da zorlaşmaktadır. Bu da kardiyovasküler sistemi zorlamaktadır. Sıcak ve nemli havada ter, vücuttan daha fazla ısıyı çekmekle birlikte vücut için gereken sodyum, potasyum ve diğer minerallerin kaybolmasına neden olmaktadır.

50 yaş üstündeyseniz daha dikkatli olun

Sağlıklı insanlar, yeterli sıvı alarak, sıcaktan korunarak sıcak ve nemli havanın olumsuz etkilerinden korunabilir. Ancak kalp hastaları yaz sıcaklarında çok daha dikkatli olmalıdır. Yüksek sıcaklık ve nem, alınan ilaçların etki ve yan etki güçlerini de değiştirmektedir. Bunun yanında 50 yaş üstündeki ve obezite sorunu olan bireylerin kalbi de yaz sıcağından olumsuz yönde etkilenmektedir.
 

Doktorunuz ilaçlarınızın dozunu yeniden ayarlamalı

Yaz döneminde göğüs ağrısı çeken hastalarda kalbin iş yükünün artmasından dolayı kalp krizi gelişebilmektedir. Kalp yetmezliği bulunanlarda kış aylarında yapılan sıvı kısıtlaması yazın da devam ederse tansiyon düşüklüğüne, baş dönmesine, bayılmaya ve hatta böbrek yetmezliğine ulaşan tabloları ortaya çıkarabilmektedir. Bu hastaların kullandığı idrar söktürücü hapların dozları, kişinin durumuna göre yeniden ayarlanmalıdır.
 

Yüzerken yalnız olmayın

Kalp hastasıysanız ve evinizin dışında işiniz varsa ya da tatile gidecekseniz herhangi bir olumsuzluk yaşamamak için öncelikle çeşitli önlemler almanız ve olabilecek herhangi bir olumsuz durumda size yardımcı olacak birisi olması gerekir. Sıcaktan korunmak için bu önlemleri mutlaka alın:
 

 • Güneşli havalar yüksek risk oluşturduğundan mümkünse saat 15.00’ten önce dışarı çıkmayın.
 • Dışarı çıkmak zorundaysanız yanınızda mutlaka birisini alın.
 • Hava alan, rahat ayakkabılar ve terlemeyi önleyici çorapları tercih edin.
 • Hava alan veya terletmeyen kumaştan, hafif ve açık renkli giysileri tercih edin.
 • Şapka ve güneş gözlüğü ile güneş koruyucu kremler kullanın.
 • Soğuk çorbalar, salatalar ve meyve gibi hafif yiyeceklere ağırlık verin.
 • Yeterli miktarda sıvı alın.
 • Egzersiz öncesi ve sonrasında birkaç bardak su için, mola vererek egzersiz yapın.
 • Kafeinli ve alkollü içeceklerden mümkün olduğunca uzak durun.
 • Boyunuzu geçen suda yüzmeyin ve yalnız olmayın.
 • Kalp hastasıysanız egzersizlerinize ara vermek yerine, hekiminizle yeniden planlayarak devam edin.

Keşfetmeye Devam Edin: İlgili Bağlantıları Kullanın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir