İlk ders öncesinde beslenme ve uyku

Okulların başlamasına az bir zaman kala aileleri uyaran Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ercan Tutak, çocukların sabah kahvaltılarını yapmalarını ve mutlaka gece uykularını almalarını istedi.

Yarın başlayacak olan okullar öncesinde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ercan Tutak, çocukların mutlaka ilk ders öncesinde uykularını almalarını ve kahvaltı etmeleri önerisinde aileleri uyardı.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ercan Tutak, okul hayatına ilk adımı atacak olan çocuklar için velileri bir kez daha uyararak, “Çocuklarda eğitim ve öğretim dönemi yarın resmen başlıyor. Aileler mutlaka hijyen kurallarına uymayan, katkı maddeleri olan ve karbonhidrat oranı yüksek yiyeceklerden çocuklarını mutlaka uzak tutmalıdırlar. Çocuklarınızı mutlaka ilk ders öncesine uykusunu almasını sağlayarak aç karnına okula gitmesine asla izin vermeyin.” dedi.

Beslenme ve Uyku

Okulların öncesinde ailelerin mutlaka beslenme konusunda titiz olmalarını önererek yeni bir beslenme düzeni getirmeleri hususunda bunu çocuklarına aşılamaları gerektiğini söyledi. Okula yeni başlayan çocukların sağlık bakımından da oldukça hassas bir evrede olabileceğine ışık tutan Tutak, “Özellikle hastalıklar bu tip dönemlerde sıkça rastlanılan durumlardan bir tanesidir. Şifalı gıdaların mutlaka aileler tarafından çocuklarına verilmesi önerisinde bulunmak şart oldu. Kış süresince C vitamini alınmalı ve ek takviye olarak ise süt ve proteinleri besinler verilmelidir.” dedi.

Kişisel temizlik konularını da değinen Tutak, “Sabah kahvaltısı mutlaka yapılmalıdır. Çocuklarımızı ilk derse uykulu gözlerle göndermek asla olmaz. 8-10 saatlik bir uyku gereklidir. Özellikle ufak yaşlardaki çocuklar daha çabuk acıkırlar.” ifadelerine yer verdi.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir