Genital & Vajina Kokusu Nasıl Giderilir? Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hemen her kadında görülen temel sorunların başında genital koku gelmektedir. Nemli bir ortam olan vajinal bölgede bakteri florası ve nem üreten salgılar çok daha fazla ortaya çıkmaktadır. Bakterilerin ve sıvıların birleşmesi ile vajinal akıntı meydana gelerek kötü kokuya neden olmaktadır.

Genital bölgede görülen kokular aşırı olmadığı sürece normal olarak karşılanmaktadır. Ancak kötü koku ile beraber vajinal akıntının da yoğun olarak görülmesi durumunda mutlaka bir hekime gidilmesi önerilmektedir. Kadınlarda güven eksikliği yaratan vajinal koku ciddi sorunlara neden olmaktadır. Takipçilerimiz için özel olarak hazırlanan yazımızda genital kokunun nedenlerine ve tedavi amacı ile evde yapabileceğiniz basit yöntemlere değinilmiştir.

Kadınlarda Genital Konu Görülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Birçok kadın için utanç verici bir durum olarak değerlendirilen genital koku nedenleri farklı olabilmektedir. Genelde kötü balık kokusuna benzetilen bu koku ile beraber kızarıklık, kaşıntı, yanma, akıntı ve tahriş gibi durumlarda görülmektedir. Özellikle evli kadınların eşleri ile arasında sorun çıkaran bu durumun temel nedenleri şunlardır:

Hijyen Eksikliği: Genital kokunun en sık görülen nedenlerinin başında hijyen eksikliği gelmektedir. Yeterli genital temizliğe önem vermeyen kadınlarda vajinal koku meydana gelmektedir. Bu durumu yaşamamak için günlük olarak iç çamaşırın değiştirilmesi ve kimyasal içeren ürünlerin kullanılmaması önerilmektedir.

Tüketilen Yiyecekler: Sarımsak ve soğan gibi normalde kokan besinlerin tüketilmesi vücudun kokusunu değiştirdiği gibi genital kokuya da neden olmaktadır.

Akıntı: Vajinal bölgede koku görülmesinin temel nedenlerinden biri de akıntıdır. Bulanık beyaz, temiz ve sarıya yakın akıntılar normaldir. Bu durumda endişe edilmesine gerek yoktur. Ancak akıntı rengi yeşil, gri, kokulu ya da köpüklü ise büyük ihtimalle enfeksiyon meydana gelmiştir. Bu durumda ortaya kötü bir koku çıkmaktadır.

Kullanılan İlaçlar: Kullanılan ilaçlar, vajina bakterisinin dengesini etkileyebilmektedir. Bu durumda vajinal salgı azalacağı için kötü koku meydana gelebilmektedir.

Terleme: Genital bölgenin çok fazla terlediği durumlarda akıntı ile birleşen ter kokuya neden olmaktadır. Bu koku normal olarak karşılanmalı ve temizliğe dikkat edilmelidir.

Bakteri Oluşumu: Çeşitli nedenlerle meydana gelen mantar ya da bakteriler vajinal koku nedenleri arasında yer almaktadır. Bu sorun genelde antibiyotik tedavisi ile giderilmektedir.

Genital Koku İçin Tedavi Önerileri

Genital koku tedavisi için kozmetik birçok ürün satılmaktadır. Ancak kozmetik ürünler yerine doğal yöntemlerle bu sorunu kalıcı olarak çözebilirsiniz. Her şeyden önce vajinal temizliğe dikkat edilmelidir. Bunun dışında bol bol su tüketilmesi önerilir. Bununla beraber ev yoğurdu ve sarımsak tüketimi faydalı olabilmektedir.

Yoğurt Kürü: Genital kokudan kurtulmak için yoğurt kürünü uygulayabilirsiniz. Yarım bardak yoğurda bir parça pamuk batırın ve genital bölgenize yoğurdu sürün. 10 dakika kadar bekledikten sonra su ile yıkayarak kurulayın. Gün içerisinde 3 – 4 defa bu yöntemi uygulayarak koku sorununa son verebilirsiniz.

Sarımsak Kürü: Antibakteriyel özelliği ile birçok sorunun tedavisinde kullanılan sarımsak ile genital kokusorununa son verebilirsiniz. Sabahları aç karına 2 diş sarımsak yiyerek üzerine 1 bardak ılık su için. Ayrıca salatalarınıza ya da yemeklerinize de sarımsağı ekleyebilirsiniz.

Elma Sirkesi Kürü: Mantarı önleyici etkisi bulunan elma sirkesi, antimikrobiyal bir özelliğe sahiptir. Vajinanın pH dengesini düzenleyen elma sirkesini ılık su ile dolu küvete dökün ve bu suda 30 dakika kadar oturun. Haftada 2 – 3 kere uygulayacağınız bu yöntem ile kötü kokulardan kurtulabilirsiniz.  Eğer kötü koku kalıcı olarak görülüyor ise elma sirkesi yöntemini haftada  5 kez uygulayabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir