Göz yanması nedir? Göz yanmasının belirtileri ve tedavisi

5 duyu organımız arasında yer alan gözlerde kimi zaman meydana gelen göz yanması bazen hiç çekilmeyecek bir hal alır.

En önemli duyu organlarımızdan biri olan göz yanması hayat kalitesini ciddi oranda düşürür. Gözlerimizin hasar görmesi kişiyi etkileyeceği gibi standart hayat kalitesini de etki eder. Peki göz yanması nedir? Göz yanması ile beraber hangi hastalıklar ortaya çıkar?

Gözün yüzeyinde veya göz pınarlarında yaşanan sulanma ve ağrı sonucunda ortaya çıkan göz yanması ciddi sağlık sorunlarını tetikleyebileceği gibi kendiliğinden de geçmektedir. Göz yanmasının bir çok nedeni olabilir. Aslında göze kaçan yabancı bir madde ile de ortaya çıkabilen göz yanması çevresel faktörler ile birlikte başka hastalıkların da habercisi anlamına gelebilir.

Göz Yanmasının Belirtileri Nelerdir?

Göz yanması ilk olarak göze kaçan yabancı bir madde veya tahriş edici cisimlerin gözlerden temizlenmesi sonrasında ortaya çıkar. Yanan gözle beraber insan vücudunda bazı semptomlar da görülebilir. Bunlar;

  • Sulu gözler
  • Gözde kızarıklık
  • Gözde ağrı
  • Göz akıntısı
  • Gözde kaşıntı gibi…

Göz Yanmasına Neden Olan Faktörler

Göz yanmasının en büyük etkenlerinden birisi de alerjik reaksiyonlardır. Sık sık tekrar eden ve kronik bir hale gelen göz yanmaları mevsimler dönüşümler de artışta gösterebilir. Özellikle bahar aylarında sıklıkla görülen göz yanmaları konusunda uzmanlar kişileri fazla ağaçlık ve yeşillik alanlarda bulunmamaları konusunda uyarıyor.

Göz yanmasının diğer nedenlerinde biri de küf mantarlarıdır. Hava bulunan aktif haldeki sporlar nemli ve besinli ortamlar ile bir araya geldikleri zaman ciddi sıkıntılar yaratabilirler. Bu canlıların sporlar ile birleşmesi sonrasında doğal döngüler kısıtlanabilir. Küf mantarları ayrıca göz yanmasının yanı sıra astım hastalığını da tetikleyen unsurlardan bir tanesidir.

Göz Yanması Tedavisi

  • Göz yanması gibi durumlarda tahrişi azaltmak için salatalık kullanılabilir. Bir dilim salatalığı iyice yıkayarak 15 ila 20 dakika arasında soğuttuktan sonra en az 10 dakika süresince gözlerine koyabilirsiniz. Gözlerine soğuk kompleks uygulayarak yanma ve bununla beraber kaşınma sıkıntılarından kurtulabilirsiniz. Bir havlunun içerisine buz koyarak bunu gözlerine bastırmanız durumunda uygulayacağınız bu metot sayesinde gözlerdeki çapak oluşumundan da kurtulabilirsiniz.
  • Patates de gözlerdeki yanma sıkıntısına iyi gelir. Patatesi dilimledikten sonra bunu göz kapaklarınıza 15 dakika süresince koyarak daha sonrasında soğuk su ile durulayın. Bunun için en iyi sonucu soğumuş patates den alabilirsiniz.
  • Çay da göz yanmasına iyi gelen uygulamalardan bir tanesidir. İki yeşil çay ya da siyah çay poşetini nemli bir duruma geldikten sonra 15 ila 20 dakika süresince göz kapaklarınıza koyarak gözlerini yumun. Daha sonrasında hissedeceğiniz rahatlama ile birlikte bunu birkaç kez daha tekrarlama şansınız bulunmaktadır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir