Diş Ağrısı Nasıl Geçer? Diş Ağrısı Geçirecek 8 Yol

Diş ağrısı insanın başına gelebilecek en korkunç ağrılarından biridir. Gününüzü resmen zehir eder, ne uyutur ne de iş yaptırır. Dişçiye gitmeye ve onlarca ağrı kesiciye gerek kalmadan hızlı ve etkin çözümler ne dersiniz? Kulağa ne kadar hoş geliyor değil mi?

Diş Ağrısına Son Vermenin En Etkili Yöntemleri Nelerdir?

Genellikle dişler dişte oluşan çürükler, abseler ve bir takım diş hastalıkları yüzünden ağrıyabilir. Çok şiddetli dayanılamaz ağrılar baş gösterdiğinde yapmanız gereken acilen diş doktoruna gitmektir. Fakat diş ağrılarınız evde tedavi olacak gibiyse hızlı ağrı dindirme yöntemlerini deneyebilirsiniz. Aşağıda şipşak diş ağrısını kesen yöntemleri bulabilirsiniz.

1) Sarımsak

Diş ağrısı çekiyorsanız ağrıyan dişinizin üzerine 1 diş sarımsak koyun ve dişinizle yavaşça ezin. Sarımsağın antibiyotik etkisi sayesinde diş ağrınızın yavaşça azaldığını hissedeceksiniz.

2) Karanfil

Karanfilin ağrı kesici özelliğini daha önce hiç duymuş muydunuz? Duymadıysanız biz söyleyelim. Karanfil gerçekten de kuvvetli ağrı kesicidir. İsterseniz sarımsak yönteminde olduğu gibi ağrıyan dişinizin üzerine koyun ve ezin. İsterseniz de 1 bardak suda kaynattığınız 2-3 adet karanfilin suyunu ılıyınca ağzınızda gargara yapın. Bu sayede dişinizin ağrısı hızlıca geçecektir.

3) Tuzlu su

Bir bardak ılık suyu atacağınız1 çay kaşığı tuz ile gargara yapın. Tuzlu su dişlerinizde birikmiş yemek ve başka kalıntıları temizler ve diş etlerini de oldukça rahatlatır. Ağrıyan dişte sızlama hissederseniz bu normaldir. Tuzlu su dişlerinizde etki gösteriyor demektir.

4) Hidrojen Peroksit

Eczanelerden temin edeceğiniz hidrojen peroksitle ağzınızı güzel bir şekilde yıkayarak dişteki bakterilerden ve apse yapmış şişliklerden kurtulabilirsiniz. Ancak hidrojen peroksitti dikkatlice kullanın ve yutmamaya özen gösterin. Hidrojen peroksitin yüzde 3 oranında ılık suyla seyreltin daha sonra ağız gargarası olarak kullanabilirsiniz.

5) Nane Çayı

Nane bitkisinin hoş ve ferahlatıcı kokusunun yanında diş etleri ve dişler için tazeleme özelliği vardır. Bir tutam naneyi çiğneyerek kullanabileceğiniz gibi nane çayı yaparak da içebilirsiniz. Piyasada satılan birçok diş macununun içinde nane aroması bulunmaktadır. Nane ağzı serinletmekte ve ferahlık hissi vermektedir.

6) Guava Meyvesi

Guava ithal kökenli bir meyvedir ve bu meyve birçok hastalıkları önlemede kullanılıdır. Kanser, Alzheimer ve kalp hastalıklarına karşı çok etkili olduğu bilinmektedir. İçerisinde bulunan çok çeşitli bileşenler çeşitli ağrı kesici hapların içeriğinde bulunmaktadır. Guavanın içerisinde bulunan ağrı kesici

özelliği de diş ağrısı, baş ağrısı ve kemik ağrısı gibi birçok ağrı durumunda kullanılabilmektedir. Dişiniz ağrıdığı vakit guava meyvesi tüketirseniz olumlu sonuç aldığınızı göreceksiniz.

7) Kekik Bitkisi

Kekik ıtırlı bir bitki olup ağrı kesici özelliği olan bitkigillerdendir.1 bardak suda 1 tatlı kaşığı kuru kekiği çay gibi demleyin. Daha sonra bu çayı içebilirsiniz ve yahut gargara da yapabilrsiniz. Ayrıca kekik bitkisinden elde edilen soğuk sıkım yağı da içebilirsiniz veya uçucu kekik yağını ağrıyan dişinizin üzerine 1-2 damla damlatarak bekletebilirsiniz.

8) Soğuk Kompres

Diş ağrısı beraberinde yanakta şişlik getiriyorsa yapmanız gereken dişe soğuk kompres uygulamaktır. Yanağınıza bezle ile sarılmış 1-2 buz parçası ile dışardan kompres yapabilirsiniz. Hem diş ağrınızı azaltacak hem de oluşan şişliklerin inmesine yardımcı olacaktır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir