Evlerdeki temizlik maddelerinin bebeklere etkileri

Yaklaşık 760 bebek üzerinde yapılan araştırma ve inceleme neticesinde evlerde kullanılan aşırı temizlik ürünlerinin çocuklarda bağırsak hastalığını tetiklediği belirlendi.

760’a yakın bebek üzerinde yapılan araştırmalarda temizlik ürünlerinin çocuklara zarar verdiği tespit edildi. Evlerimizde kullandığımız temizlik ürünleri çocuklarda özellikle bağırsakları çok fazla etkiliyor.

Evdeki temizlik ürünlerinin çocuklara oldukça zararlı olduğu bir kez daha kanıtlandı. Bağırsak rahatsızlığı sonucunda çocukların daha erken yaşlarda fazla kilo almaları sonucunda doğan rahatsızlıklar yeniden ön plana çıktı. Kanada Tıp Derneği Dergisi CMAJ tarafından yapılan araştırmalar neticesinde 760 bebek üzerinde yapılan incelemelerde temizlik ürünlerinin bağırsak rahatsızlığını tetiklediği gözlemlendi.

Temizlik Maddelerine Dikkat

Daha sonrasında yapılan analizlerde ise 1 ila 3 yaşlarındaki çocukların aşırı kilo aldıkları belirlendi. Araştırmalar neticesinde bebeklerin bağırsak florasındaki değişimleri temizleyiciler ve dezenfekte maddelerinin sıklıkla kullanıldığı mekanlarda daha da arttığı ifade edildi. Bununla beraber evdeki bebeklerin bağırsaklarında Haemofil ve Klostridyum bakterilerindeki seviyelerde düşüşler gözlemlenirken Lachnospiraceae bakterisinin artışındaki oran ise oldukça korkunç rakamlar ortaya çıkardı.

Bebeklerin 3 yaşında geldiklerinde vücut kitle indekslerinin temizlik malzemesinin sık kullanıldığı evlerindeki akranlarından daha yüksek olduğu da tespit edilen önemli araştırmalardan biri oldu.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir