Dukan Diyeti ile Kilolara Savaş Aç

Şimdi klasik zayıflama yöntemlerini bir kenara bırakalım. Dukan diyeti dediğimiz olay adeta kilolara açılan bir savaş niteliğinde. Ancak bu diyeti uygularken iç savaşı önlemek zorunda olduğunuzu da unutmamanız gerekmektedir. Demek istediğimiz, bu diyeti uygularken kendi iç vücut dengenizi ve sağlığınızı korumaktır. Kimse karnında üç çocuk taşıyormuşcasına bir bedenle dolaşmak istemez değil mi? Senin de istemediğinden eminiz. Bu yüzdendir ki tüm zamanların hem en popüler, hem de vazgeçilmeyen diyetlerinden olan dukan diyeti nedir? Ondan bahsedeceğiz. Önce bu diyet neymiş onu açıklayalım. Savaşta ve aşkta silahını iyi seçmek gerekir. Silahını iyi tanımak da buna dahil! Biz de hemen zayıflama yolunda seçtiğimiz silah olan dukan diyetini tanıyalım

Dukan Diyeti Nedir? –  Gardını Al!

4 evreden oluşan diyetimiz, kilo vermek isteyen –ki bu sen oluyorsun- kişiler için yüksek proteinli ve düşük karbonhidratlı bir diyettir. Diyetimizi ortaya çıkaran ve kadınların gözünde özel bir yer edinen o yüce şahsiyet ise Dr. Dukan!

Biliyorsunuz ki –biyoloji derslerinden bildiğinizi umuyorum?- vücut ilk önce karbonhidratları, daha sonra yağları ve en son evrede ise proteinleri yakmaya başlar. Yani yağlarınızın yakılabilmesi için önce karbonhidratlardan kurtulmanız gerekiyor. Günlük hayatımızda aldığın karbonhidratla Afrika’nın açlık sorununu çözebileceğimiz düşünüldüğünde, zayıflamanın senin için zor olduğunu söylesek yalan olmaz!  Bu diyet temelde karbonhidrat alımını ortadan kaldırdığı için, biz direkt olarak kalenin içerisine giriyoruz ve kaleyi içten fethediyoruz arkadaşım! Yağların etrafında oluşturduğumuz bu abluka, zayıflamaya giden yolda çekilen kutsal çile diyebiliriz!

Dr. Dukan’ın bu diyeti nasıl bulduğuna gelelim. Pierre Dukan, bu diyeti et hariç, kilo vermek için her yemekten vazgeçebileceğini dile getirmesi üzerine buluyor. 1970’lerde ortaya çıkan sonuçlar üzerine, Dr. Dukan boş durmuyor ve pek çok hastanın da bu diyetle kilo vermesi üzerine Dukan Diyeti adlı bir kitap da basıyor. Kitabımız Bestseller bile oldu hanımlar. Neyse kuru lafla peynir gemisi yürütmeyi bırakıp, biz icraat kısmına geçelim ve diyetimiz nasıl yapılıyor ona bakalım. Haydi aşağıya!

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır? – Atış Serbest!

Silahı tanıdığımıza göre, düşmanı hedef alanına çekmenin ve ateş etmenin vakti geldi diye düşünüyorum! Dört evvreden oluşan bu diyet, iki kilo verme evresi ve iki tane de koruma evresinden oluşmaktadır. Diyet için elbette birçok faktör de göz önünde bulunduruluyor. Öncelikle yaşınız, zayıflama tarihiniz ve yine birkaç faktöre dikkat çekiliyor. Gerçek kilo hesaplanarak diyete başlanıyorKilo vermek isteyenler için her evrede ne kadarlık bir kiloda kalmanız gerektiği ve hedefteki gerçek kilonuz için kaç kilo vermeniz gerektiği gibi durumlar göz önünde bulundurularak diyete devam ediliyor.

  • Atak Evresi : Diyetin ilk haftasında, sınırsız ve yağsız olarak protein almanız gerekiyor. Size önerilen bu süre değişkenlik gösterebilir. Bütün bunlara ek olarak yine 1,5 yemek kaşığı kadar yulaf kepeği de dahildir. Her eti yiyemediğinizi belirtmek gerekiyor. Bunun için belirli başlı etler bulunmaktadır. Yani örneğin butun yasak olduğunu söylemeliyiz. Etlerin kesinlikle yağsız olması gerekiyor. Diyeti uygulayanlardan biri olarak yine suyla bunları haşlayarak veya kızartarak yiyebileceğinizi söyleyebiliriz. Baharatlarla tatlandırabilirsiniz, zira eti yiyebilmenin tek püf noktası odur. Bunun dışında sebzelere de sonraki haftalarda başlayabiliyorsunuz. Tavuk derisi gibi yine birçok yasaklı nokta da bulunuyor. Sadece saf proteinden oluşan bu bölümü atlattıktan sonra ikinci evreye geçebilirsiniz.
  • Seyir Evresi : İkinci haftada yine size önerilen süre farklı olabilir. Bazıları için 30 gün olabilirken sizin için bu süre değişkenlik gösterebilir. Bunu yine dukan diyeti ölçütlerine göre hesaplıyorsunuz. Bu dönemde ise yine 1 gün saf protein ile besleniyorsunuz. Yine hiçbir şekilde başka bir besin tüketemiyorsunuz. Şeker tüketmeniz zaten söz konusu dahi olamaz. 1 gün de sebze ile beslenebiliyorsunuz. 5 gün protein ve 5 gün protein + sebze olarak düşünebiliriz. Tekrar yağsız ve şekersiz, karbonhidrattan arındırılmış ürünler olmalıdır. Vermeniz gereken kilo 5-6 kilo gibi bir şeyse elbette, 2 gün saf protein ve 5 gün serbest gibi bir program da mevcut ama tabii serbest diye, kıtlıktan çıkmış gibi 2 günün ardından yemeklere sarılmamak gerekiyor!
  • Güçlendirme Evresi: Güçlendirme evresinde ise daha fazla sebze giriyor işin içine. Sebze çeşidinin arttığı bu dönem ise yine size verilen süre kadardır. Süre, değişkenlik göstermektedir. Örnek bir süre belirlenirse ise senin için önce haftada 1, sonra da haftada 2 kere ödül öğünleri bulunmaktadır. İstediğiniz şeyleri yiyebiliyorsunuz ama sadece tek öğün.
  • Koruma Evresi: Bundan sonra artık rahat bir döneme giriyorsun. Sadece haftada 1 gün saf protein tüketiyorsunuz. Etten bıktığını hissettiğin bir dönem oluyor. Bunun dışında ise istediğini yiyebiliyorsun, serbestsin!

Dukan Diyeti İçin Birkaç Püf Nokta ve Detay – Savaş Boyaları!

Şimdi bu evrelerin sürelerinin kişiden kişiye göre değiştiğini unutmamak gerekiyor. Demiştik ya, size bir hesaplama yaptırılıyor. Dukan diyeti hesaplamanız size bu evrelerde geçirmeniz gereken süreyi belirtiyor. Bazen 2 ay sürebileceği gibi bazen de belki de senin diyetin 5 ay sürebiliyor.

İpuçlarına geçmek gerekirse, bol bol su içmek gerektiğini söylemeden geçemeyeceğim. Her diyette ve sağlık için de oldukça gerekli olduğu düşünüldüğünde günde en az 1,5 lt gibi bir su tüketimi yapman gerekiyor. Ayrıca diyetin olmazsa olmazı ise yulaf kepeği oluyor. Mutlaka bir kaşık tüketilmesi gerektiği diyette belirtiliyor. Yağsız ve diyet yoğurtla karıştırıp yiyebilirsiniz. Asansör kullanımını unutmalısınız. Bol bol yürüyüş yapmalısınız. Günde 20 dakikalık bir yürüyüş öneriliyor. Su, çay ve kahve gibi şeyler de şekersiz olmak kaydıyla bütün bunların içinde.

NOT: Bu diyet yazısı tamamıyla bilgilendirme amaçlı olup herhangi bir diyet programı uygulamadan önce diyetisyen hekiminize veya bir uzmana danışmanız önerilir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir