Kegel Egzersizi Nedir? Kegel Egzersizleri

Güzelliğin, dış görünüşün ve seni şık gösterecek her şey tamam da, hiç fiziksel sağlığını göz önünde bulunduruyor musun? Kadın olmanın zor yanlarını oluşturan hastalıklarla baş etmede izlediğin yollar neler? Vajinal rahatsızlıkların için ne gibi tedbirler alıyorsun? Bu sorular daha çoğaltılabilir. Fakat önemli olan senin bu sorular sorulmadan yaptığın şeylerdir. Girmek istediğin elbise için spor yaparak ulaştığın beden kadar vajinal kaslarını soktuğun form da önemli oluyor. Kegel egzersizi nedir? Kegel egzersizleri ile çeşitli jinekolojik problemlerden de korunabilirsin.

Biliyorum bu durum biraz kafanı karıştırıyor. Yani bu benim için ne gibi bir fayda sağlayabilir? gibi sorular sorabilirsin. En basit ifadeyle hani o her gün check-in yaptığın ve vücut geliştirme/fitness gibi çalışmalarla vücudunun belirli bölgelerindeki kasları geliştiriyorsun ya, işte kegel egzersizleri de daha çok vajinal bölge ile ilgileniyor.

Kegel Egzersizlerinin Bana Faydası Ne Yani?

Kegel egzersizinin en önemli faydası elbette ileride oluşabilecek olan vajinal rahatsızlıkların riskini ortadan kaldırmada yardımcı oluyor. Daha sıkı bir vajina ve yine daha güçlü bir vajinaya sahip oluyorsun. Wonder Woman misali yani! Egzantrik terimimizi anlamayanlar için Türkçeleştirirsek, bir Seyit onbaşı gücü diyebiliriz. Hala ne gibi bir faydası var anlamadım ben diyenler için biraz daha derine gidelim:

  • Kegel egzersizleri, vajinal kasların daha rahat kontrol edilmesini sağladığı için, cinsel ilişkiler sırasında da sana rahatlık sağlar.
  • Sadece hastalık, rahatsızlık veya problemlerin odağında bulunmamak gerek. Çünkü kegel egzersizi biz kadınların doğum anlarında da oldukça yararlı bir egzersizdir.
  • Üriner fonksiyonlar ve genital faktörlerde, vajinanızda iyileşmeler meydana gelecektir.

Kegel Egzersizi Nasıl Yapılır?

Başlangıç olarak vajinal kasların nasıl çalıştırılacağını öğrenmen gerekmektedir. Bu öğrenme gerçekleştirildikten sonra, egzersizlere geçebilirsin. Öğrendiğin şekilde kasını kasıyorsun ve birkaç saniye bu şekilde bekletiyorsun. Birkaç saniye gevşek olarak bekletildikten sonra tekrar kastığın vanijal kaslarını birkaç saniye daha kasman gerekiyor. Bu egzersiz bu şekilde 10-15 dakikalık bir süre zarfı boyunca devam etmelidir. Yapılan her bir hareket set olarak ifade ediliyor. Bu hareketin yapılması önerilen set sayısı 2 veya 3’tür. Elbette kegel egzersizlerini yapmadan önce bir uzmana da danışmalısın. Çünkü sağlığına etkisi olacak her şeyin bir uzman gözetiminde gerçekleştirilmesi gerekir ki olası tehlikeleri önleyebilesin.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir