Çocuklarda Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir ?

Çocukların karşılaşabilecekleri sorunlardan olan boğaz ağrısı, onların daha huysuz ve sinirli olmalarına neden olabilir. Aynı zamanda farklı belirtiler ile birlikte bazı durumlarda halsiz ve bitkin bir durumda olabilirler. Bu nedenlere bağlı olarak gelişen boğaz ağrısı çocuklarınızı görmek istemeyeceğiniz şekillere sokabilir. Bu sebepten ötürü çocuklarda boğaz ağrısına ne iyi gelir bilmeniz gerekir. Boğaz ağrısının tedavi yöntemlerini bilip, ona göre hareket etmek son derece yerinde bir hareket olacaktır. Tabii, öncelikli olarak boğaz ağrısının nedenleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

Çocuklarda Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir ?

Çocuklarda boğaz ağrısına ne iyi gelir denildiğinde sizlere önerecek olduğumuz çeşitli tedavi yöntemleri olacaktır. Çocuklarda oluşan boğaz ağrılarının ilk başta gelen nedeni virüslerdir. Viral yollarla ciddi sorunlara dönüşen boğaz ağrıları onların sağlıklarını sarsabilir. Bunun yanında burun tıkanıklığı, halsizlik ve hapşırma en çok görülen belirtilerdir. Virüsler bulaşıcı olduğu gibi, kış aylarında daha tehlikeli bir hal alabilmektedirler. [1]Bakteriler çocuklarda bademcik iltihabı, sinüzit ve zatürre gibi hastalıklara yol açabilir. Bu tür nedenlerden dolayı oluşan boğaz ağrıları antibiyotikler ile tedavi edilebilir. Basit olarak adlandıramayacağımız soğuk algınlıklarına neden olan bu bakteriler ciddi derecede boğaz ağrısı yaratabilirler. Bu nedenle önlem alınması ve tedavi edilmesi gerekir.

Çocukların boğazlarının ağrıması alerjik yollara da bağlı olabilir. Bu alerji türleri herhangi bir nesneden veya canlıdan olabilir. Özellikle polen alerjisi ve hayvan alerjileri boğaz ağrısına neden olur. Bunun yanında hapşırma, burun akıntısı, geniz akıntısı ve burun tıkanıklığı gibi durumlar görülebilir. Evde tedavi edilebilecek bir durumdur ve ciddi müdahaleler gerektirmez.

Çocuklarda Boğaz Ağrısının Nedenleri

Çocuklarda boğaz ağrısına ne iyi gelir sorusundan sonra bir de bu ağrının nedenlerini inceleyelim. Boğaz ağrılarının çocuklarda görülmesinin nedenlerinden biri de sıcaklığı yüksek olan odalardır. Bu odaların havasız kalması, nemin yok olması ve buhar adına hiç bir şeyin olmaması boğaz ağrısına sebep olabilir. Kesinlikle tuzlu su ve buhar ile tedavi edilebilir. Aynı zamanda burun akıntısı da oluşturabilir. Odalarınızı arada sırada havalandırmak en iyi çözüm olacaktır. Peki çocuklarda oluşan boğaz ağrısı evde nasıl tedavi edilebilir?

Hayatımızın en önemli sıvılarından olan su, vücudumuz için son derece gereklidir. Dünyanın ve insan vücudunun 3/4’ünün su olması, onun ne denli önemli olduğunu göstergesidir. Eğer boğaz ağrısı şikayeti bulunuyorsa kesinlikle bol bol sıvı tüketilmesi gerekir. Aynı zamanda içerisinde bal bulunan sıcak çay içirebilirsiniz.

Çocuklarınıza tuzlu su ile gargara yaptırabilirsiniz. Bu şekilde boğaz ağrıları hafifleyecektir.

Odalarınızın nemini artırmak, arada bir havalandırmak ve buhar yaratmak çok iyi olacaktır. Çocukların bulunduğu odalarda kesinlikle nemlendiriciler ve buhar kaynakları olmalıdır.

Boğaza uyuşukluk hissi veren pastiller işe yarayabilir. Bu durumda onları kullanmak etkili olacak bir tedavi yöntemidir.

En son çare olarak ilaç tedavisine başlayabilirsiniz. Bu tedavi yöntemi küçük çocuklar için son çare olarak görülmektedir. Doktorunuza danışarak ilaç tedavisine başlayabilirsiniz.

Çocukların boğaz ağrılarını geçirmek için antibiyotikler kullanabilirsiniz. Bu ilaçlar son derece etkili olup, herhangi bir ağrı durumu bırakmayacaklardır. Hemen etki edip sorununuzu kökten halledeceklerdir ancak siz en başta verdiğimiz önerileri uygulamadan bu ilaçları kullanmaya başlamayın. Aynı zamanda antibiyotik kullanımında kesinlikle doktorunuza danışın.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir