Bel Fıtığında Bacak Ağrısı Nasıl Geçer?

Bel fıtığı rahatsızlığı genel olarak 30 ile 60 yaş arasındaki erişkin kişilerde sıklıkla görülmektedir. Ancak bununla beraber nadir olsa da diğer yaş gruplarında da rastlanılmaktadır. Vücudun ağırlığını genel olarak omurga taşımaktadır. Omurgada esnekliği sağlayan ve bir nevi destek yatığı şeklinde görev yapmakta olan disklerin fazla baskı yüzünden deforme olması ve de şekillerinin bozulması durumu doğar.
            İdeal şekli bozulan ve de dışarı doğru kayma yapan disk bu haliyle merkezi sinir sistemi olan omurilik sinirlerinin vücuda yayıldığı kısımlardan, sinirlere baskı yapmaya başlar. Bu duruma bel fıtığı denmektedir. Bu durum vücuda çeşitli şekilde ağrılar ile yansımaktadır. Bunlardan en çok rastlananı bacaklarda olan ağrılardır. Bu açıdan bel fıtığı bacak ağrısı nasıl geçer konusu, bu rahatsızlığı yaşayanların en çok araştırdıkları konulardandır.

Bel Fıtığına Sebep Olan Unsurlar

            Obezite yani aşırı kilolu olma durumları bel fıtığının en çok görülen sebeplerindendir. Çünkü vücudun ağırlığını omurga taşımaktadır. Omurga disklerinin aşırı şekilde kuvvete maruz kalmaları bel fıtığına sebep olmaktadır. Yine bel fıtığını tetikleyen diğer bir unsur da hareketsizliktir. Vücut ağırlığını taşımada omurgaya yardımcı olan en büyük etken kaslardır. Hareketsiz ve de egzersiz olmayan yaşam kasların kuvvetini kaybetmelerine sebep olmaktadır. Bu da omurgaya gereğinden fazla yük binmesine sebep olmaktadır.

            Bel fıtığına sebep olan diğer bir faktör de sigara kullanımıdır. Yapılan araştırmalarda sigaranın disklerdeki deformasyonları arttırdığı ve de iyileşmeleri oldukça yavaşlattığı tespit edilmiştir. Yine günlük yaşamdaki hareketleri yaparken ters hareketler yapma da bel fıtıklarına sebep olabilmektedir. Tüm bu sebepler yüzünden maruz kalınan bel fıtığı durumlarında en ağrılı bölge bacaklardır ve bu yüzden de fıtıkta bacak ağrısı nasıl geçer sorusu çokça sorulmaktadır.

Bel Fıtığı Bacak Ağrısı Tedavi Yöntemleri

            Bel fıtığının en etkilendiği bölüm her ne kadar bacaklar olsa da bu duruma sebep olan kısım belin ilgili yerdeki bacaklara giden sinirlerdir. Bu açıdan bel fıtığı bacak ağrısı nasıl geçer konusu genel olarak bel fıtığı tedavisine yönelik uygulamalar ile sonlanmaktadır. Bu açıdan bel fıtığı tedavilerinde ilk etapta eğer kişi kilolu ise mutlaka kilo vermesi gerekmektedir. Bunun yanında özellikle bel kasları olmak üzere bacak ve diğer kas guruplarını güçlendirici yüzme, pilates ve buna benzer sporlar düzenli olarak ve aksatmadan günlük mutlaka yapılmalıdır. Tüm bunlar yapılırken mutlaka ağır yük taşımamaya özen gösterilmelidir.

            Spor yöntemleri ağrıların geçmesine yeterli olmuyor ise uzman bir doktor kontrolüyle ilaç tedavisine başlanılabilir. Bel fıtığı ve buna bağlı olarak da fıtıkta bacak ağrısı nasıl geçer konusunda en son başvurulacak yöntem kesinlikle ameliyat seçeneği olmalıdır. Eğer düzenli egzersizler ve ilaç kullanımı denendiyse ve yeterli gelmediyse son çare olarak ameliyat tercih edilmektedir. Ancak bu yöntem çok mecbur kalındığında başvurulacak bir yöntem olmalıdır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir