B12 Vitamini Eksikliği veya Fazlalığı Baş Ağrısı Yapar Mı?

İnsanın vücut çalışma sistemi sağlıklı kalabilmek ve günlük hayatı idame ettirebilmek için birçok vitamine ihtiyaç duyar. Bu vitaminler yiyecek, içecek ve güneş ışığı gibi kaynaklardan alınır. Beslenme şekli ve yaşam tarzı bazen de vücudun alınan vitamini tam olarak kullanamaması gibi  nedenlerden dolayı vitaminler eksik kalabilir. Bu durumda eksik olan vitaminin yerine getirdiği işlevlerde bozulma ve aksamalar oluşur. Örneğin B12 eksikliğinde halsizlik ve hafıza zayıflığı görülür. Peki, b12 vitamin eksikliği baş ağrısı yapar mı?

B12 Vitamini Eksikliği – Fazlalığı Ve Baş Ağrısı

            B12 vitamininin eksikliği iki şekilde baş ağrısına neden olur. Bunların ilkinde B12 vitaminin beslediği sinir hücreleri bu vitaminin eksikliğinden dolayı zarar görür ve bu da yorgunluk, halsizlik ve baş ağrısına neden olur. İkinci durumda alyuvarların üretilmesi için B12 vitamini gerekmektedir. Alyuvarlar yeterli miktarda üretilmediğinde kansızlık, kansızlığın neden olduğu rahatsızlıklar ve baş ağrısı görülür. Bu durumda ” b12 vitamin eksikliği baş ağrısı yapar mı ?” sorusunun cevabı kesinlikle evet olarak verilebilir.

            Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise her baş ağrısını B12 eksikliğine bağlamamak gerektiğidir. Bazı durumlarda stres, migren, bazı önemli hastalıklar ve beyin tümörlerinin de baş ağrısı yaptığı bilinmelidir. Bu bakımdan bir haftadan fazla süren ve sık tekrarlayan baş ağrıları için bir nöroloji uzmanına başvurulması gerekir.

            Diğer bir soru da ” b12 vitamini fazlalığı baş ağrısı yapar mı ?” şeklinde sorulmaktadır. B12 vitamini insanların birçoğunda henüz yeterli sevidedir. Nüfusun azımsanmayacak bir bölümünde ise eksiktir. Bunun nedeni her zaman dengesiz ve yetersiz beslenme de olmayabilir. Kişi yeterli ve dengeli beslendiği halde bağırsakları gerekli B12 vitamin emilimini gerçekleştiremez ve vitaminler kullanılamadan dışarı atılır. Sonuçta B12 vitamini eksikliği oluşur.

            B12 vitamini fazlalığı ise doktor kontrolünde alınmayan ilaçlarda toz aşımı yapıldığında görülebilir. Kişi ihtiyacı olmadığı halde bu ilaçları uzun süre kullandığında vücut sistemi alarm verir ve baş ağrı nöbetleri başlar. Ayrıca uyuşma, bulantı, asap bozukluğu ve daha başka birçok belirti baş gösterir. Bu durumda ” b12 vitamini fazlalığı baş ağrısı yapar mı ?” sorusunun cevabı da evet olarak verilebilir.

B12 Vitamini Eksiliğinde Ne Yapılabilir?

            B12 vitaminin eksikliği, kan tahliliyle tespit edilebilir. Vitaminin eksiliği durumunda doktor hastaya uygun olacak hap veya iğne şeklinde vitamin takviyesi verecektir. Ayrıca demir eksikliği de varsa bu da telafi edilecektir. D vitamini B12 vitaminin emilimini kolaylaştırır. Elbette kişinin kendi başına da yapabileceği önlemler vardır.

B12 vitamini eksikse

  • Başta ciğer olmak üzere kırmızı et yemek. Ayrıca tavuk da tüketilebilir.
  • Kabuklu deniz ürünleri tüketmek ayrıca somon ve ton gibi balıklar da B12 yönünden zengindir.
  • Doğal süt ve süt ürünleri ile yumurta tüketmek.
  • D vitamini takviyesi için güneşten uygun şekilde yararlanmak faydalı olacaktır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir