Bebeklerde Kansızlık Ve Uyku Sorunları Arasındaki İlişki

Demir eksikliği anemisi olarak da adlandırılan demir eksikliği, yetersiz demir alımı, kötü demir emilimi ve günlük demir ihtiyacında karşılanmayan artışlar gibi durumlarda ortaya çıkan bir durumdur. Demir eksikliği olan bebekler çok çeşitli semptomlar geliştirebilir. Bununla birlikte demir eksikliği ile ilgili uyku problemleri yaygın olarak ortaya çıkar. Fakat bebeklerde kansızlık uykusuzluk yapar mı diye öncelikle uyku uzmanları ve çocuk doktorlarına sorulmalıdır. Demir eksikliğini tedavi etmeden önce de yine bir çocuk doktoruna danışılmalıdır.

Bebekler İçin Demir Neden Daha Önemlidir? 

İnsan vücudunun, kan dolaşımında oksijen taşınması, oksijen depolanması ve kas dokusunda kullanımı için demire gereksinimi vardır. Ayrıca, enzim denilen maddelerin oluşumunu içeren, gıda sindirimine yardımcı olan ve diğer bazı önemli rolleri oynayan çeşitli nedenler için de büyük öneme sahiptir.

            Demir eksikliği yani kansızlık, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre bebeklere ait ilk sıradaki beslenme yetersizliği sebebidir. Bebeklerin hızlı büyümesinin sonucu olarak nispeten yüksek demir ihtiyaçları bulunur ve özellikle demir eksikliği gelişmesi için risk altındadır. Bundan dolayı, demir bebekler için çok büyük öneme sahiptir. Dünya Sağlık Örgütü, kansızlık belirtilerini zayıflık, nefes darlığı, anormal derecede solgun bir cilt, baş ağrısı, yorgunluk, sinirlilik, uykusuzluk ve iştah azalması olarak listelemiştir.

            Ek potansiyel semptomlar, kırılgan tırnaklar, kanlı dışkı, sıra dışı yiyecek istekleri ve gözlerin solgun görünmesini içerir. Demir eksikliği olan bir çocuk, öğrenme ve sosyal etkileşim ile ilgili becerilerini geliştirmede sorunlar da yaşayabilir. Hafif kansızlık vakalarında, bir çocuk hiç bir semptom göstermeyebilir. Bebeklerde uyku problemlerinin olası nedenleri bir doktor ile gözden geçirilmelidir.

Tedavi İçin Ne Yapılmalıdır? 

            Bebekte demir eksikliği belirtileri varsa, tedavi tipik olarak demir takviyesinin oral dozlarını içerir. Bebekler oral takviyeyi almaz ise, doktor bir demir enjeksiyonu veya intravenöz demir kullanımını tavsiye edebilir. Eksiklik potansiyelini önlemek için, bebeklere ilk yıllarında inek sütü vermekten kaçınılmalıdır. Bunun yerine, emzirilmeli veya demir takviyeli bir formül sağlanmalıdır. Demir eksikliği ve olası semptomları ile ilgili başka sorunlar var ise de doktora danışılmalıdır. Demir eksikliği anemisi, dünyada en yaygın olan besin eksikliği sorunlarından biridir. Dünyadaki bebeklerin tahmini yüzde 20 ya da 25’inde kansızlık vardır. En azından anemi olmaksızın demir eksikliği vardır.

            Bebekler hızlı büyüme ve sınırlı diyet kaynakları nedeniyle özellikle risk altındadır. Kansızlığı olan bebeklerin tüm uyku ve uyanıklık durumlarında farklı motor aktivite paternleri ve uyku anlarında bazı farklılıklar olduğu görülmektedir. Bu nedenle bebeklerde kansızlık uykusuzluk yapar mı sorusuna cevap verilir ise, doktorlar bunu onaylamaktadır.Uyku problemleri, aneminin düzeltilmesinden sonra giderilebilir.

Azalan demir değerinin bebeklerde uyku sırasındaki optimal beyin işlevini engelleyen altta yatan bir mekanizmayı tetiklediği savunulmaktadır. Bebeklerin gelişim takipleri çok iyi yapılmalıdır. Ayrıca, uykuları düzensiz ise mutlaka araştırılması gereklidir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir