Bebeklerde Kansızlık Nasıl Anlaşılır? Nasıl Giderilir?

Genellikle iki yaşın altındaki bebeklerde görülen kan eksikliği rahatsızlığında organlar yeteri kadar oksijen alamadığı için farkı şekillerde ve yerlerde problemler meydana gelmektedir. Bebeklerde kansızlık nasıl anlaşılır sorusuna verilecek en önemli belirleyici özellik bebeklerin cildinde, dudaklarında ya da tırnaklarında oluşan solukluktur. Gözle görülen bu farklılıklar arasında iştahsızlığa bağlı olan gelişim geriliği de yer almaktadır. Doktorların da ilk olarak anne ve babalara bu yönde sorular sorarak gözle görülür değişiklikleri de göz önünde bulundurarak bebeklerde kansızlık nasıl giderilir sorusuna cevap tedavi uygulamaktadır.

Kan Eksikliği Bebeğinizin Gelişimdeki Tüm Aşamaları da Belirler

            Bebek ve çocuklardaki gelişim sürecinde belirli periyotlarda değişiklik meydana gelmektedir. Kan eksikliği yaşayanlarda bu zaman diliminde farklılıklar yaşanabilir. Hareketler daha yavaş bir şekilde ilerlemekte ve bun bağlı olarak emekleme ve yürüme hatta konuşma sürecinde gecikme olmaktadır. Halsiz ve neşesiz olan tavır ve hareketler deyine bu hastalığa bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Yapılan testlerde bu hastalığın en net şekilde belirlenmesini sağlamaktadır. Genellikle anne sütü ile beslenmemiş olan bebeklerin bu rahatsızlık ile karşılaşma olasılığı çok daha yüksek görülmektedir. Bu durum hastalığın tedavisinde beslenmenin oldukça önemli olduğunu göstermektedir.

Tedavide Beslenmenin Yeri Çok Fazladır

            Normalin altına düşen kan değerleri yiyecekler ile büyük ölçüde yükselmektedir. Bebek ve çocukların yaşına uygun olan demir takviyeli besinler ile rahatsızlık büyük oranda gerilemektedir. Beslenmenin düzenli olması problemin çok daha kısa sürede tedavi olmasını sağlamaktadır. Yumurta, kırmız et, pekmez, balık, kuru bakliyat ve kuru üzüm tüketimi de bebeklerde kansızlık nasıl giderilir sorusunun net çerçevelenmiş cevapları arasında yer almaktadır.

            Gıda takviyesi oral yoldan alınan ilaçlar ile birlikte kullanıldığı zaman kan eksikliğini büyük oranda tedavi etmektedir. Kullanılan ilaçlar bulantı, halsizlik gibi olumsuz etki yapmaktadır. Düzenli olarak yapılan tahliller ile çocuğun kan ile ilgili gerileme ve ilerlemesi çok daha net bir şekilde anlaşılmaktadır.

            Bebeklerde kansızlık nasıl anlaşılır sorusunun çok ciddi ve sıkıntılı cevapları da bulunmaktadır. Uyku sorunu yaşayan ya da hırçın davranışlar sergileyen bebek ve çocukların bu rahatsızlık ile karşılaşma olasılığı oldukça yüksek görülmektedir. Nefes darlığı da diğer belirtiler arasında yer almaktadır. Genellikle uykuda yaşanan nefes problemi ağlarken katılma gibi sıkıntılı problemlerin yaşanmasına sebep olmaktadır. Gıda takviyesinde inek sütü tüketimi de fazla yapılırsa kan eksikliğine neden olmaktadır.

            Beslenme bozukluğuna bağlı olarak gelişen hastalıkta enfeksiyon da çok sık olarak kapılmaktadır. Çabuk yorulma, dikkat eksikliği ve geç öğrenme gibi diğer önemli olan belirtiler arasındadır. Ertelenen ve gözden kaçan bu durum çok daha ciddi sonuçlar doğurmaktadır. Sürekli olarak yapılan takip ve dikkat ile kısa sürede kansızlığın üstesinden gelinmektedir. Tedavi süresi bittiği zaman düzenli olarak yapılan kontroller ile her şey çok daha sağlıklı bir şekilde yoluna girmektedir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir