Kol, Bacak, Boyun Morarması Nasıl Geçer?

Vücut morarmaları birçok şekilde meydana gelmekle birlikte pek çok sebepten kaynaklanıyor olabilmektedir. Morluk, kılcal damarların tahrip olup kısa sürede yaşadığı deformasyon sonucu kanın içeri ve alta sızması sonucu vücut tarafından emilip metabolize edilmektedir.

Morluklar Hangi Eksikliklerden Kaynaklanır?

            Morluklar çoğu defa çarpma ve vurma gibi fiziksel şiddetlere bağlı gelişir lakin diğer morluklar göğüs ağrısı, çarpıntı, tırnak ve dudaklarda renk değişimi gibi durumlarla birlikte oluşuyorsa bir hastalık barındırması muhtemeldir. Sebepsiz zannedilen morlukların oluşma sebepleri şunlardır. Travma, yaşlanma, diyabet, uzun vadeli kullanılmış ilaçlar, C ve K vitaminlerinin eksikliği, kalp damar hastalıkları, karaciğer sorunları gibi durumlardır. Bunun haricinde ciddi önem teşkil edenler ise lösemi, hemofili, trombosit fonksiyon bozuklukları gibi durumlardır.

Morarmalar İçin Ne Tür İşlemler Uygulanmalı

            Morarma vücutta el, kol, bacak, boyun, omuz, göz, parmak, ayak gibi yerlerde meydana gelebilmektedir. Vücudun kendi hassasiyeti ve gücüne göre iyileşme periyotları değişmektedir.

-Soğuk Kompres Uygulamak

            Soğuk kompres acıyı, şişmeyi ve morarmayı azaltmada en etkili yöntemdir. Buzlu kompres vücuttaki kan damarlarını çekip incelterek kanın cilde ve vücut dokularına iyice yayılmasını önleyerek morarmaların önüne geçmekte çok başarılıdır. Bu yöntem için bir havluya sarılacak olan buzu morarmanın olduğu yere yaklaşık 20 dakika uygulamak gerekmekte. Eğer buz yok ise veya bu şekilde tahammül edilemez ise dondurulmuş sebze kullanabilir veya soğuk suya bez daldırıp hızlı geçişler ile 20 dakikayı tamamlayabilmek mümkündür.

-Bitki Çayı Etkisi

            Bu yöntemde ana esas çayı soğuk halde morluk noktasına uygulamaktır. Bir bardak papatya veya lavanta çiçeğini bir bardak sıcak suya koyun. Takribi 10 dakika demlenmesini bekleyin. Daha sonra karışımı süzüp geri kalanını soğuması için dolaba koyun. Soğuduktan sonra bir bezi alarak çaya daldırıp morluk bölgesine uygulamak gerekir. Bu işlem de 24 saatte bir kontrol ve tekrar edilmelidir.

-Elma Sirkesi Yöntemi 

            Elma sirkesini su ile karıştırıp etkisini yarıya indirip daha sonra bir bez yardımıyla morluğa 10 dakika boyunca sürmek gerekir. Sirke çok etkili olduğu için morluğun etrafında yara ve kanama olmadığına emin olmak gerekmektedir.

-Kantaron Yağı

            Sarı kantaron tıbbi olarak iltihap önlemek ve ağrı kesici yöntemlerde pay sahibidir. Ciltteki morluklarda da çok etkilidir. Sarı kantaron yağını doğrudan morluk yerine sürmek gerekir. Bunun günde bir kaç defa deneyebilirsiniz.

Kol Morarması Nasıl Geçer?

            Bu tip morarma çarpma ve darbe sonucu daha çok oluşmaktadır. Bu halde bahsedilen soğuk kompres uygulaması burada kullanılması gereken ilk seçenektir. Eğer bunun haricinde olan durum söz konusu ise o halde ortaya çıkan sorunun sebepleri şunlar olabilir. Dolaşım sistemi sorunları, darbe ve kan tahlilin yapmış olmak, cilt sorunları ve kanama ve damar sorunları olabilmektedir. Kol morarması nasıl geçer sorusuna doktora görünmek iyi gelecektir.

Bacak Morarması Nasıl Geçer?

         
            
Tıpkı kol morarması gibi darbe ve çarpmaya bağlı olması yüksek karşılaşılan durumdur. Soğuk kompres ilk etapta öneridir. İlaç, yaşlanma, hemofili gibi kalıtsal hastalıklar, diyabet ve vitamin eksiklerinden de kaynaklanabilmektedir. O halde doktorlar ve araştırmacılar bacak morarması nasıl geçer diye sorulduğunda hemen klinik gözetiminde tahliller yapılmasını önerecektir. Bunun alternatif çözümleri yoktur.

Boyun Morarması Nasıl Geçer?

            Genellikle cinsel ilişkilerde karşımıza çıksa da çok nadir de olsa dolaşım hastalıkları sonucu oluşabilir. Soğuk su ile 10 dakikalık düzenli ve istikrarlı bakım sonucu bu morluklar kaybolacaktır. Eğer boyun morarması nasıl geçer diye farklı yollar aranıyor ise dolaşım problemleri adına test yaptırmak faydalı olacaktır.

Sevişme Sonrası Vücuttaki Morluklar Nasıl Geçer?

            Bu tip morluklar eğer emilim yönünde oluşmuşsa soğuk su ile müdahale yapmak önerilmektedir. Vücudun çok inatçı bir bölgesinde ise elma sirkesi ile bez yardımıyla kısa periyotlarda tampon yapmak sonuç verecektir. Sevişme sonrası vücuttaki morluklar nasıl geçer diye telaşlanmamak gerekir çünkü geçicidir.

Emilen Morluk Nasıl Geçer

            Emilen vücut bölgesinde kan toplanıp bir alanda yoğunlaştığı ve kan damarlarını sıkarak kanın etrafa dağılması sonucu ortaya çıkmasıdır. Ciddi bir sorun değildir. Soğuk su ile veya buz ile kompres yapmak en iyi çözümdür. Hastalar emilen morluk nasıl geçer diye panik yaparlar ama doktorlar bu konuda evde gereken çözümler ile kısa vadede sorunların çözüleceğini belirtirler.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir