Bebeklerde Burun Akıntısı Nasıl Geçer? Kaç Gün Sürer

Burun Akıntısına Dair Nedenler

Burun akıntısı bebeklerde sık olarak görülen rahatsızlıklardan biri olmaktadır. Burunda mukus denilen bir sıvı bulunmaktadır. Bu sıvının burun içinde fazla bir şekilde dolması beraberinde burunda tıkanıklık ve akıntı getirmektedir. Yetişkinlerde bu duruma soğuk algınlığı adı verilmektedir. Ama bebeklerde gribal enfeksiyon ile birlikte alerji ve ağlamaya da sebep olmaktadır. Bunların sonucu ve etkisi olarak bebeklerde ateş, öksürük, huysuzlanma, rahatsızlık, hapşırma, kusma, uyku bozukluğu, iştahsızlık gibi sonuçlar da doğurmaktadır.

Burun tıkanıklığı ile birlikte ortaya çıkan burun akıntısı bazen ise meydana gelmemektedir. Ancak çoğunluklu ilk ve en önemli etki olarak bebeklerde görülmektedir. Bebeklerde burun akıntısı nasıl geçer, gibi sorular ilk başta ebeveynleri ilgilendirmektedir. Doktor bir kaç rahatlatıcı ilaç verebilmektedir. Ancak bu hususta ebeveynlerin sabır ile biraz beklemesi gerekmektedir. Genellik ile iyi bir bakım sonucunda burun akıntısı geçmektedir. Bu konudaki yapılabilecek birden çok doğal çözüm bulunmaktadır.

Anne Sütünün Gerekliliği

Bebeklerdeki bağışıklık sisteminin güçlü aynı zamanda hastalıklara karşı direnç sağlama noktasında önemli olmaktadır. Bunun için de anne sütü çok büyük önem arz etmektedir. Yeteri miktarda anne sütü alan bebek vücuttaki su ihtiyacını da karşılamaktadır. Grip, öksürme, ateş, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı doğal bir tedavi oluşturmaktadır. Özellik ile burun akıntısına en etkili yöntem olmaktadır.

Bebeklerde burun akıntısına ne iyi gelir

Bebeklerde burun akıntısı kaç gün sürer, gibi sorulara bakıldığı zaman doğal yağlar olan hindistan cevizi ve okaliptüs yağı ön plana çıkmaktadır. Bu yağlarda burun akıntısını giderme etkisi bulunmaktadır. Burun tıkanması neticesinde biriken mukus sıvısının giderilmesini sağlamaktadır. Böylece burundan rahat nefes alınması neticesinde herhangi bir akıntı olayı da olmamaktadır. Genellik ile bebeklerdeki burun akıntısı durumları 3-7 gün arasında normale dönmektedir.

Doğal Çayların Yapımı

Özellik ile papatya çayı en az 1 yaşında olan bebeklerin burun akıntısına iyi gelmektedir. Papatya, bağışıklık sistemini düzene sokacak etkiye sahip olduğu için alerji, burun akıntısına da faydalı olmaktadır. Yemek kaşığının içine alacak kadar kurumuş olan papatya sıcak suda kaynatıldıktan sonra günde 2 defa olmak üzere bebeğin içmesi sureti ile bir hafta sonunda burun tıkanıklığı noktasında netice alınmaktadır.

Uzmanlar bunlara ilaveten tavuk suyu çorbasını da önermektedir. Bunu da 1 yaşından büyük çocuklara uygulamak daha faydalı olmaktadır. 1 yaşından küçük çocuklar için anne sütü, tuzlu su gibi daha sıvı ve bebeğin zorlanmadan tüketeceği ürünler uygun olmaktadır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş