Takvim Yöntemi Nedir ?

Aile planlaması çok kapsamlı bir konudur ve birçok aile planlaması yöntemi vardır. Bunlar doğal yöntemler ve modern yöntemler olmak üzere ikiye ayrılır.

            Modern yöntemler: KOK(kombine oral kontraseptif),minihap, enjekte edilen kontraseptifler, implant, RİA, kondom, spiral.

            Doğal yöntemler: Takvim yöntemi, spermisit, vajinal duş…

            Doğal yöntemler arasında takvim yöntemi nedir bunu anlatacağız. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki modern bir yöntem olmamasına rağmen eğer düzgün yapılabilirse takvim yöntemi diğer yöntemlere göre çok daha sağlıklıdır. Bu yöntemi kullanabilmek biraz da kadının fizyolojisine bağlıdır. Düzenli adet görüyor ve vücudunuzdaki değişimlerin ne demek olduğunu biliyorsanız sizin için doğum kontrol haplarından daha iyi olacaktır. En azından vücuda hormon yüklememiş olacaksınız. Takvim yöntemi hemen kullanılabilecek bir yöntem değildir çünkü bunun için 6 aylık bir süreç gerekir. Bu süreçte kadın adet düzenini sürekli takip eder ve kaydeder. Eğer 6 ay boyunca düzenli bir adet görüyorsa kadın bu yöntemi kullanabilir. Normal şartlarda adet 28 günde bir olur ve yaklaşık 6-7 gün sürer.14.gün(âdetin 1.gününden itibaren) hormonların en üst seviyede olduğu gündür.14.günde hormonlar pik yapar ve o gün aynı zamanda  Ovulasyonun da pik yaptığı gündür. Âdetin bitiminden hemen sonraki üç-dört gün de “kuru günler” olarak tabir edilir ve ilişkiye girilebilir fakat ovul asyön günlerinde ilişki olmamalıdır.

            Takvim yöntemini güvenle kullanmak istiyorsanız vücudunuzu çok iyi tanımanız ve âdetinizin çok düzenli olması gerekir. Âmâ eğer yine de endişeleriniz varsa yukarda bahsettiğimiz ıslak günleri (ovul asyön günleri)iyi takip etmeniz gerekir. Kadınlar, sürekli akıntıdan şikâyet ederler çoğu zaman fakat bu akıntının ovulasyona ait olup olmadığını nasıl anlarız? Bunun için evde basitçe yapabileceğiniz bir ovul asyön testi yapabilirsiniz. Bunun için takvime göre ovul asyön günü olduğunu tahmin ettiğiniz günlerde(en çok 14. gün) bu testi yapın. Vajinadan gelen akıntıyı iki parmağınızın arasına veya küçük iki parça camın arasına alıp yavaşça çekin. Eğer ovul asyön (doğurganlık) gününüz ise akıntı uzayacak ve kopmayacaktır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir