Astigmat Gözlük Kullanılmazsa Ne Olur? İlerler Mi?

Astigmat ne demektir?

             Astigmat, basit bir anlatımla, gözün en ön tabakası olan korneanın şeklinin bozulması sebebiyle, göze gelen ışınları doğru bir şekilde kıramamasından dolayı, görüntünün retina bölgesinde bulanık bir şekilde oluşmasına neden olan bir görme bozukluğudur. Bu hastalığın her yaşta bireyde görülebilmektedir. Özellikle yaşlılarda bu oran her geçen gün artmaktadır. Astigmat hastalığı ihmal durumunda başka göz hastalıklarına da yol açabilmektedir.

 Kornea normal şartlarda düzgün bir yuvarlak şeklindedir. Ancak Astigmat rahatsızlığında bu şeklin elips bir yapıya dönüşerek görüntü iki merkezden ağlandığı için bulanık görme söz konusudur.

            Astigmatın tedavilerinden birisi gözlük takmaktır. Doktorun muayenesi ile uygun bir gözlük ile bu rahatsızlığın bir tedavisidir.

 Astigmat gözlük kullanılmazsa neler olur?

            Bu rahatsızlık esnasında akla gelen en önemli sorulardan birisi, acaba astigmat gözlük kullanılmazsa ne olur sorusudur.

            Astigmat gözlerde görülen en yaygın hastalıktır. Astigmat rahatsızlıklarda kullanılan klasik ve en önemli tedavi yöntemi erken teşhis ile birlikte gözlük tedavisidir. Hastalığın sürecine bağlı olarak astigmat gözlük kullanımının uzun süreli olması önemlidir. Bu rahatsızlık için bir takım tedavi yöntemleri vardır. Bunlardan biri gözlük tedavisi iken diğer ikisi ise lens ve lazer tedavisidir.

 1. Astigmat gözlük takılmazsa rahatsızlık ilerler mi?

            Tıp astigmat gözlük takılmazsa ilerler mi sorusuna şöyle yanıt vermektedir. Bu rahatsızlık uzak ve yakını göremem gibi sonuçlar da doğurabilen bir hastalıktır. Bu noktadan sonra gözlük kullanılmazsa bu rahatsızlık ilerleme gösterecektir.

            Doktorun muayenesi ile gözün ölçümü sonucuna göre gözlük yazılır. Eğer gözlüğün kullanımı terk edilir ise astigmat rahatsızlıklarında ciddi bir şekilde ilerleme olacaktır. Astigmat rahatsızlığında gözlük kullanımı bu hastalığı yok etmez. Ancak astigmat gözlüğün kullanılmasındaki amaç bu hastalığın ilerlemesini engellemektir. Bu yöntem en fazla çocuklarda kullanılmaktadır. Gözlük kullanmaya devam edenler gözlerindeki görme değişikliğini fark edebilmektedirler.

            Astigmat gözlükler doktorun devam edin dediği zamana kadar devam ettirilmelidir. İlk anda gözlüğün camlarına alışmak zor olsa da, belli bir süreden sonra gözler alışacaktır. Astigmat hastalıklarına gerçek göz numarasına göre değil de her zaman bir numara küçük gözlük verilmelidir. Çünkü hastanın gözlüğe alışabilmesi için yapılan bu yöntem başarılı olmuştur. Bunun yanı sıra numara gözün normal hali ile kullanılırsa, hasta da boşluğa düşme hissi bulanma gibi sorunlar daha fazla görülmektedir. Bu gözlükler en fazla çocuklarda kullanılır. Ancak bu rahatsızlığın ilerlemesini durdurmak amaçlı değil gözleri kontrol altına almak içindir.

 2. Hastalar sürekli astigmat gözlük takmalı mıdır?

            Bu hastalık hakkında sorulan bir diğer soru acaba astigmat gözlük sürekli takılmalı mı sorusudur. Amacı gözlerdeki kırma kusurlarını ortadan kaldırmak olan astigmat gözlük, devamlı, uzun süreli olarak takılması lazım olan bir tedavi yöntemidir.

            Acaba uzun süreli takılması gereken bu gözlük ne kadar zaman takılmalıdır? Çünkü gözlüğün takım süresinin belirlenmesi önemli bir konudur. Bu konuda nihai karar doktorun kararıdır. Doktorun kullanmayı bıraktırmayı istediği zamana kadar bu gözlük kullanılmalıdır. Ancak uyku esnasında çıkartılmasında sakınca yoktur çünkü uyku esnasında kapalı olan gözlere gözlüğün bir faydası olmayacaktır.

            Bu gözlüğe hemen hemen her hasta iki hafta içerisinde alışır. Uyum sağlandığı andan itibaren gözlerde düzelme başlayabilir. Ancak gözlük kullanmada olumsuz yaklaşıp gözlüğü reddeden hastalarda bu rahatsızlık ilerleme gösterebilmektedir. Doktorlar ilk anda numarası düşük gözlük sunarken hastalığın seyir durumuna göre bu numara büyültülür ya da küçültülür. Astigmat gözlükler gözlerde diğer başka bir rahatsızlık açmazlar. Sadece her hangi bir hastalık sayılmayan, boşluğa basma hissi verebilen bu gözlükler, astigmat rahatsızlıkları için vazgeçilmez bir tedavidir. 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir