Aralıklı Oruç Diyeti Nasıl Yapılır?

 

Aralıklı oruç diyeti veya diğer ismiyle intermittent fasting (IF diyeti) son dönemde oldukça merak edilen bir diyet olarak karşımıza çıkıyor. Aralıklı oruç diyeti temelde kaloriden bağımsız sadece öğün saatlerini sınırlayan bir diyettir. Örneğin 16-8 aralıklı oruç diyetinde günlük 16 saat açlık sonrası 8 saat öğün yapabilme ( yemek yeme ) şeklindedir. If diyeti bu nedenle diğer diyetlerden farklıdır.Ne yemeniz gerektiğini söylemez, hangi saatte yemeniz gerektiği önemlidir.

Aralıklı oruç diyetinde amaç metabolizma hızını arttırmak, kilo vermeyi desteklemektir. Metabolizmayı hızlandırmayı ve yağ yakımını desteklemeyihedefleyen bir diyet olan ıf diyetinde tabii ki tek unsur saatler değildir. Yedikleriniz de bu süreçte çok önemlidir. Sağlıklı beslenme ve sağlıklı yiyecekler, aralıklı oruç sürecinden verim almak adına olmazsa olmaz bir etkendir.

Aralıklı oruç türleri nelerdir?

Aralıklı oruç diyetinin bir çok uygulama türü vardır. Ancak temelinde 8 saat yeme süresi ve 16 saat açlık hedeflenir. En yaygın uygulanan ıf diyeti türleri ise şunlardır:

 1. 16-8 Aralıklı Oruç Diyeti Modeli: If diyetinin bu türünde günün 8 saatinde yemek yeme ve 16 saatinde açlık hedeflenir. Genellikle saat 10.00-18.00 veya 12.00-20.00 saatleri arasında yemek yemek tercih edilmektedir. Bu saatler dışındaki zaman diliminde su, şekersiz çay, şekersiz sütsüz kahve, bitki çayı, maden suyu gibi kalorisiz içecekler tercih edilebilir. En sık tercih edilen ve uygulanması kolay ıf diyeti türü 16-8 aralıklı oruç yöntemidir.
 2. 5-2 Aralıklı Oruç Diyeti Modeli: 5-2 aralıklı oruç diyeti modeline göre haftanın 5 günü normal ve sağlıklı beslenme uygulanmalıdır. Diğer 2 gün ise saatler 16-8 aralıklı oruç diyeti modeli şeklinde kısıtlanır ve enerji alımı 500 kaloriye düşürülür. Yani 16 saat açlık ve kalan 8 saatte 500 kalori alınmalıdır. 5-2 ıf diyeti modeli özellikle okul, iş temposu sebebiyle diyete tam uyum sağlayamayanlar için uygun olabilir.
 3. Ye-Dur-Ye Yöntemi (Alternatif If Diyeti Metodu): If diyetinin bu metodu birbirini takip etmeyen 1 veya 2 gün uygulanır. Bu günlerde 24 saat yemek yemekten kaçınılır. Bu yöntem uzun süre açlık gerektirdiği için herkese uygun değildir ve mutlaka uzman kontrolünde yapılmalıdır.

Bunları da Okumalısınız :  D Vitamini Eksikliği

Aralıklı oruç faydaları nelerdir?

 1. If diyeti uygulanması kolay bir diyet olduğu için avantajlıdır. Yemekle ilgilenilen süre azaldığı için günlük tempoda daha kolay uygulamış olursunuz.
 2. 8-16 aralıklı oruç modelinin kas kütlesini koruyup yağ yakımını desteklediği gösterilmiştir.
 3. Aralıklı oruç,fiziksel performansı olumlu yönde etkilemektedir.
 4. Obeziteyi önlediğini gösteren çalışmalar bulunmaktadır.
 5. Uyku kalitesini arttırmaktadır.
 6. Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.

Kimler aralıklı oruç diyeti yapmamalıdırlar?

 1. Hamileler veya emziren kişiler
 2. Çok zayıf olan (beden kitle indeksi 19un altında olan) kişiler
 3. Yeme bozukluğu olan kişiler
 4. Diyabeti olan kişiler
 5. Hipertansiyon hastaları
 6. Düzenli ilaç kullanması gereken kişiler
 7. Yüksek enerji ihtiyacı olan kişiler (ağır egzersiz yapan, ağır işte çalışan gibi)
 8. Mide hastalıkları olan kişiler (ülser gibi)
 9. Büyüme çağında olan 18 yaşının altındaki kişiler

ARALIKLI ORUÇ İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

 • Aralıklı oruç diyetinde kaç öğün yapılmalıdır?

Kliniğimizde danışanlarımızla da uyguladığımız if diyetinde en sağlıklı olacak şekilde bireye özgü ve yaşam şekline özgü düzenleme yapıyoruz. Saat 10-12 arası kişinin yaşam tarzına göre başlangıç saati belirleyip genelde kahvaltı ile başlıyoruz. Daha sonra en azara öğün ve akşam yemeği şeklinde günü tamamlıyoruz. Yani aralıklı oruç diyetinde 3-4 öğün şeklinde ilerleyebilirsiniz.

Aralıklı oruç diyeti diğer tüm diyetler gibi uzman kontrolünde ve sağlıklı öğünlerle yapılmalıdır. Aralıklı oruç diyeti ile ilgili danışmanlık için kliniğimize başvurabilirsiniz. Hem online hem yüz yüze if diyeti de uyguladığımız hastalarımızla sağlıkla ilerliyoruz.

 • Aralıklı oruçta sakız çiğnenir mi?

Aralıklı oruçta sakız çiğnenir mi sorusunuoruç ve yemek kısımlarında ayrı incelemek gerekebilir.Oruç saatlerinde şekersiz sakız isteğe bağlı olarak çiğnenebilir. Yemek yediğiniz saatlerde de sakızla ilgili kısıtlama yoktur.

Sakız çiğnemek mide asitliğini arttırıp açlık yaratabileceği için de açken çiğnememek daha doğru olacaktır.

 • Aralıklı oruçta meyve ne zaman yenir?

Bunları da Okumalısınız :  Elma Sirkesinin Bilimsel Olarak Destekli Faydaları

16-8 aralıklı oruç modelindemeyve tüketimini ara öğünde yapabilirsiniz. Saat 11’de öğünlere başladıysanız14.00-16.00 aralığında meyve, kuruyemiş, kefir, süt gibi ara öğün eklemesi yapabilirsiniz.

 • Limonlu su aralıklı orucu bozar mı?

16-8 aralıklı oruç modelinde açlık sürecinde limon tüketilmemelidir.Saat 12.00-20.00 arasında beslenme sürecinde ise limonlu su içebilirsiniz.

 • Aralıklı oruçta salatalık yenir mi?

16-8 aralıklı oruç modelinde açlık sürecinde salatalık tüketilmemelidir . Saat 12.00-20.00 arasında beslenme sürecinde ise salatalık yiyebilirsiniz.

 

Hayal Gücünüzü Besleyin: Benzer Konulardaki Bağlantıları İnceleyin

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş