Anne Sütünü Artıran Faktörler

Günümüzde bebeklerin ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenmesi önerilmektedir. Yeni doğan bir bebek için en önemli besin anne sütüdür. Isıtma, soğutma, mikroptan arındırma, biberonla yahut özel aparatlarla verilmesini gerektirecek bir durum yoktur. Kullanımı kolay, besleyici yönden zengin ve ekonomik olması sebebiyle de ilk altı ay kesinlikle anne sütü verilmelidir.

Araştırmalar göstermektedir ki anne sütü ile beslenen çocuklar enfeksiyonlara karşı çok daha dirençli olmaktadırlar. Aynı zamanda emziren annelerde ise osteoporoz kansızlık, yumurtalık kanseri gibi rahatsızlıklar daha az görülmektedirler. Anne sütü protein bakımından zengin ve de inek sütüne göre sindirimi çok daha kolaydır. Bebeklerde ilk 5ay beyin ve sinir sitemi gelişimi için gerekli olan yağ asitleri sentezlenememektedir. Bu yağ asitlerini anne sütü inek sütüne göre 8 kat daha fazla bulundurmaktadır.

Süt Yapımını Etkileyen Temel Faktörler

Süt yapımını etkileyen beklide en önemli ve kritik sayılabilecek 2 faktör bulunmaktadır;

 • Memelerin boşaltılana kadar emilmesi
 • Bebek her ağladığında sürekli emmesi

Bebek için ilk 3 ay kritik zaman teşkil etmektedir bu sebeple her ağladığında bebeğinizi emzirmelisiniz. Sütün artmasında bir önemli ve genellikle göz ardı edilen durum ise memelerin her ikisinden de emzirme yapılmamasıdır. Memelerin her ikisinden de emzirme sağlanması sütün artmasını sağlayacaktır.

Anne Sütü Nasıl Artar?

Anne sütünde bazı noktalara dikkat ederek hem sütün besleyici özelliği hem de süt miktarında artış olacaktır. Öncelikle sütün besin değerini artıran yiyeceklere bakılmasında fayda var.

 • Anne adayları bu süreçte kesinlikle hızlı kilo verdirecek diyetlerden kaçınmalıdır.
 • Yeni doğum yapmış bir anne her gün mutlaka 2,5 -3 litre kadar su tüketmelidir.
 • Süt, peynir, yoğurt gibi kalsiyumca zengin besinleri bolca tüketmelidir.
 • Yeşil yapraklı besin grubu fazla tüketilmesi gene süt yapımını artıracaktır.

Nekadar sık emzirilirse o kadar fazla süt salınımı olacaktır. Rezene, ısırgan otu, anason, kuru incir, nane ve bol su anne sütünün artmasında birebir etki etmektedir. Günlük içilen 3 litre kadar suyun yanında günlük 3-5 fincan rezene çayı mutlaka tüketilmelidir. Her sabah birkaç limon damlası ile hazırlanan pekmez gene anne sütü artımında etkili olacaktır. Yaklaşık 7-8 adet incir ikiye bölünerek yarım litre su içerisinde 10dakika kaynatılarak içilmesi sütün hem artmasına hem de annenin metabolizmasının hızlı çalışmasına sebebe olacaktır.

Diyetisyen Elif Yıldız;

 • Emzirmeye başlamadan bir iki saat önce 2 diş sarımsak tüketilmesini,
 • Günde 1-2 bardak fesleğen suyu yâda ısırgan otu demleyerek içilmesini önermektedir.
 • Günde 2-3kez susam yağı ile karın ve meme bölgelerinize masaj yapılmasını,
 • Ne kadar yersem o kadar sütüm olur düşüncesinden ziyade ne kadar kaliteli beslenirsem o kadar fazla ve besleyici sütüm olur düşüncesine odaklanılmasının altını çiziyor.

Prof.Dr İbrahim Saraçoğlu;

Saraçoğlu’nun sütü az olan yâda sütü olmayan annelere önerdiği mucizevî kür ile sütünüzü artırmanız artık mümkün. Şimdi bu incir-havuçlu kür tarifine bakalım.

Gerekli Malzemeler:

 1. 10 adet kuru incir.
 2. 1 adet havuç
 3. Yarım litre (2 su bardağı) klorsuz su.

Hazırlanışı

Yarım litre klorsuz suyu kaynatın. İncirleri ikiye bölerek kaynamış olan suya atın. İnciler suyun içinde haşlandığı esnada elinizdeki havucu içersine dilimleyin. Yaklaşık 3 dakika kaynaması yeterli olacaktır. Ocaktan alıp biraz ılımasını bekleyin ve son aşamada ılımış halde olan kürünüzü süzün.

Uygulanması

Saraçoğlu’nun önerdiği bu kürü 3 hafta boyunca öğleden önce ve sonraları günde iki kez 1 su bardağı kadar tüketin. Bu kürü aç ve tok olduğunuz her durumda tüketebilirsiniz.

Beslenme Ve Diyet Uzmanı Dilem İrkin

İrkin ise anne sütünü artırmak için 6 altın öneriyi şöyle sırladı:

 1. Hızlı kilo vermeyi vaat eden ilaç ve diyetleri uygulamayın.
 2. Sütün önemli bir kısmı sudan oluştuğu için günde ortalama 2 litre su tüketin.
 3. Her gün bir adet yumurta veya bir porsiyon etli sebze veya kuru baklagil tüketimine özen gösterin.
 4. A vitamini yönünden zengin yeşil yapraklılar, havuç, kayısı gibi besinler beslenme programınızda bulunmalı.
 5. Vitaminlerin kaynağı olan taze sebze ve meyveleri günlük tüketin.
 6. Yemekleriniz ile birlikte çay tüketmeyin. Bu şekilde hem yediğiniz besinlerin değerini korursunuz hem de anemi(kansızlık) riskini önlerisiniz.

Ayrıca kırmızı ve turuncu sebzeler beta-karo ten bakımından zengin olduğu için anne sütünün kalitesini de artıracaktır. Sarımsak kokusu itibari ile annelerin pek tercih etmediği bir besin fakat hem iştah açıcı oluşu hem de bebeğin emme süresini artırıcı etkisi bulunmaktadır. Anne sütü ilk 6 ay şart olduğu unutulmayarak sağlıklı öğünler diliyorum.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir