Yaşlanma Karşıtı Doğal Cilt Bakımı Maskesi Yapımı ve Tarifleri

Yaşlanma karşıtı doğal cilt bakımı, günümüzde birçok kişinin ilgisini çekiyor. Bu nedenle, Türkçe olarak en iyi SEO sonuçlarını elde etmek için, doğal malzemelerle yapılan birçok cilt bakım maskesinin tariflerini sunan bir yazı yazabilirsiniz. Bu tarifler, cilt tonunu dengeleyen, kırışıklıkları azaltan ve cildi nemlendiren malzemeleri içerir. Örneğin, avokado, bal, zeytinyağı, yeşil çay, aloe vera, yulaf ezmesi, muz, çilek, havuç ve greyfurt gibi malzemeler, doğal cilt bakımı için muhteşem seçeneklerdir. Bu malzemelerle bir araya getirilen maskeler, cilt bakımının en temel unsurlarından biri olan nemlendirme ile cildi besleyerek yaşlanma etkilerini azaltır. Bu maskelerin doğal olmaları nedeniyle ciltte yan etkilere neden olmazlar ve güvenle kullanılabilirler.

Muz, Bal ve Zeytinyağı Maskesi

Muz, cildi nemlendiren yağ asitleri bakımından oldukça zengindir. Ayrıca muz, cildin elastikiyetini ciddi oranda arttırır ve sarkan cildi ise sıkılaştırmaya yardımcı olur. Bununla beraber bal, muz ve zeytinyağının kombine edilmesi bu etkiyi 7 kat arttırır ve hasarlı cilt hücrelerini onaracak önemli antioksidanlar içerir.

Bunun için yarım muzu iyice ezin ve 1 çay kaşığı zeytinyağı ile 1 çay kaşığı balı ekleyip homojen bir karışım haline getirin. Elde edilecek karışımı yüz ve boyun bölgelerine uygulayarak 15 dakika bekletin. Daha sonraki aşamada ılık suyla durulayabilirsiniz. Bu maskesi haftada 1 ile 2 defa yapabilirsiniz.

Yumurta Akı, Yoğurt ve Şeker Maskesi

Yumurta, cilt sıkılaştırmada kullanılan en yaygın bileşendir. Yumurtanın içerisinde bulunan albümin, cildinizi ciddi oranda tonlandırır ve sıkılaştırır. Yoğurt, cildinizi derinlemesine temizler ve lekelerden kurtulmanıza yardımcı olur. Şeker ise en iyi doğal eksfoliyatör olarak bilinir. Cildinizi nemlendirir, temizler, ölü hücrelerden arındırır ve yaşlanma belirtilerini adeta tersine çevirir.

1 adet yumurtanın akına 1 çorba kaşığı yoğurt ve yarım çay kaşığı şeker ekleyerek iyice karıştırın. Elde edilen maskeyi boynunuza ve yüzünüze uygulayarak kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra ılık bir suyla iyice durulayın. Bu maskeyi haftada 1 defa düzenli bir şekilde uygulayın. Birkaç hafta içinde sonuçlara şaşıracaksınız.

Fuller Toprağı ve Süt Maskesi

Kil kaynaklı fuller toprağı, cilt tonunu iyileştirir, lekeler, sivilce ve bronzlaşma gibi sorunlarla adeta savaşır. Ciltteki fazla yağı çeker ve yüz bölgesindeki kan dolaşımını uyarır. Süt ise cildinizi daha yumuşak bir hale getirir ve olası hasarlara karşı koruyacaktır.

2-3 yemek kaşığı fuller toprağına yumuşak bir macun elde etmek için yeteri kadar süt ekleyin. Elde edilen macunu yüzünüze ve boynunuza eşit bir şekilde uygulayın. 10 ile 15 dakika bekleyerek doğal olarak kurumasını sağlayın. Son olarak ılık bir suyla durulayın. Bu maskeyi haftada 1 defa uygulayabilirsiniz.

Yulaf Ezmesi, Bal, Gül Suyu ve Un Maskesi

Yulaf ezmesi çok kaliteli bir emicidir. Cilt gözeneklerinizde birikebilen bütün olası kirleri emer. Ayrıca, cildi rahatlatır ve içeriğindeki antioksidanlar sayesinde serbest radikal hasarlarından korur. Un ve bal ise doğal yaşlanma sürecini engeller ve cildinizi derinlemesine besler.

1 yemek kaşığı yulafı, taneli bir toz elde etmek için iyice öğütün ve 1 yemek kaşığı un ile 1 çay kaşığı balı da ekleyerek karıştırın. Daha sonra hamur kıvamına gelmesi için yeterli miktarda gül suyu ekleyin. Bu karışı yüzünüze ve boynunuza uygulayarak 10-15 dakika bekletin ve suyla durulayın. Bu karışımı haftada 1 defa uygulayabilirsiniz.

Kil, Süt Tozu ve Gül Suyu Maskesi

Kil, sıkılaştırıcı bir maddedir ve cildin yaşlanmasını engellemek için mükemmel bir çözümdür. Cildi temizler ve olası iltihabı da azaltır. Süt tozu ve gül suyu da kilin etkisini 4 kat arttırmaktadır.

2 yemek kaşığı kili, 1 çay kaşığı süt ve yeterli miktarda gül suyuyla karıştırın. Elde edilen karışımı, yüzünüze ve boynunuza parmaklarınızla veya bir yüz maskesi fırçasıyla eşit bir şekilde uygulayın. Karışımı 10-15 dakika boyunca kurumaya bırakın ve sonra ılık suyla durulayın. Bu karışımı haftada 1 defa yapabilirsiniz.

Hint Yağı ve Lavanta Yağı Maskesi

Hint yağı, harika bir cilt bakım maddesidir ve yüz üzerinde bulunan bütün lekeleri sadece birkaç uygulamada tedavi eder. Elastin ve kollajen üretimini arttırır, cildinizi daha s

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir