Hastalıklarla etkili mücadele için vücutta gezinen ‘Transformers’ tasarlandı

Hastalıklarla mücadele etmek için bilim insanları, vücudumuzdaki hücrelerin üzerinde gezinebilen bir tür “Transformers” tasarladı. Bu robotlar, vücudumuzda hastalıkla mücadele eden ve savunma sistemimiz için önemli olan beyaz kan hücrelerini hedef alıyorlar. Bu şekilde hastalıklarla mücadele daha etkili bir hale getirilerek, vücudumuzun savunma mekanizmasının güçlendirilmesi hedefleniyor. Bilim insanları, bu yeni teknolojinin kanser ve viral enfeksiyonlar da dahil olmak üzere birçok hastalıkla mücadelede kullanılacağına inanıyorlar.

Parmak Ucu Büyüklüğünde Robotla Hastalıklı Bölgeye İlaç Taşınıyor

ABD’de en prestijli üniversiteler arasında yer alan Stanford’da görevli bilim insanları tarafından hastalıkların daha etkili tedavi edilebilmesi için insan vücudunun içerisinde gezinebilen ‘Transformers’ tarzı robot tasarımı yapıldı. Kablosuz bağlantıyla kontrol edilebilen minik robot sayesinde vücutta tümör, enfeksiyon veya kan pıhtısının olduğu bölgelere doğrudan ilaç taşınabiliyor.

Robotun Manevra Kapasitesi Yüksek

Kendi etrafında dönebilecek kadar manevra kapasitesi yüksek olan robot, vücuttaki dar bölgelere vücut sıvıları içerisinde yüzerek girebilmektedir. Bilim insanları tarafından tasarlanan bu minik robotun gelecekte intravenöz yani damar içi enjeksiyonların ve hap tarzı ilaçların kullanımının yerine geçebileceği öngörülüyor.

Robotun Vücutta Takibi İçin Özel Ultrason Görüntüleme Sistemi Tasarlandı

Araştırmanın yazarları arasında yer alan ve minik robotu milimetrik origami robot diye nitelendiren bilim insanı Ruike Renee Zhao, “Bu minik robot sayesinde hap veya iğne kullanımının tam tersi ilaç vücutta hedeflenen bölgeye direkt ulaşıyor. Bu minik robot, günümüze kadar tasarlanmış olan robotlar içerisinde en dayanıklı ve çok işlevli kablosuz robot olma özelliğini taşıyor. Minik robot hedefe ulaştığı zaman özel olarak hazırlanan yoğun konsantrasyonlu ilaç direkt olarak tedavi edilecek bölgeye uygulanıyor. Ayrıca minik robotun vücuttaki hareketlerinin dışarıdan takibi için özel bir ultrason görüntüleme sistemi tasarlandı. Yine minik robotun tasarlanırken kenarlarının kesik ve ortasının delik şeklinde tasarlanması suya karşı direnci azaltmakta ve robotun vücutta daha rahat ilerlemesine yardımcı olmaktadır. Günümüzde vücutta sadece ilaç taşıyabilen robotlar, gelecekte farklı tıbbi araç gereçler ve kameralar da taşıyabilecektir.” şeklinde konuştu.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir