Tatlı Yiyince Başım Dönüyor

Şekerli gıdalar tükettikten sonra baş dönmesi problemi pek çok nedenle ilintili olabilmektedir. Özellikle tatlı yedikten sonra baş dönmesi şikayetine halk arasında sıklıkla rastlanmaktadır. Şekerli yiyecekler tüketildikten sonra baş dönmesinin yanı sıra kişide genellikle mide problemleri, dikkat dağınıklığı, yorgunluk, sersemlik gibi belirtiler de görülmektedir.  Eğer baş dönmesine bu belirtilerden en az biri eşlik ediyorsa, derhal uzman hekime başvurulmalı ve gerekli destek alınmalıdır.

Tatlı Yedikten Sonra Baş Dönmesinin Nedenleri Nelerdir?

1-)Hipoglisemi

Kan şekerinin düşük olması durumu, hipoglisemi olarak tanımlanır. Daha doğru bir tanımla kan şekerinin 70 mg altında olması durumudur. Tatlı veya şekerli gıdaları tükettikten sonra baş dönmesi yaşanıyorsa, bunun altında yatan neden hipoglisemi olabilir. Ancak baş dönmesi tek başına bu rahatsızlığın tanısı olarak kabul edilemez. Eğer baş dönmesine aşağıdaki semptomlardan biri veya birkaçı eşlik ediyorsa, hipoglisemi ihtimaline karşılık sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.Hipogliseminin erken belirtileri şunlardır:

  • Çarpıntı,
  • Sinirlilik hali,
  • Terleme.

Hipogliseminin ihmal edilmesi ve önlem alınmaması halinde, ilerleyen süreçlerde de aşağıdaki bulgular baş gösterebilir.

  • Sürekli uyku hali, bitkinlik, yorgunluk,
  • Konsantrasyon güçlüğü,
  • Komaya sebebiyet verebilecek derecede ağır nörolojik bulgular.

2-)Homeostaz

Hücre dışı meydana gelen olaylar karşısında vücudun kendi metabolizmasını koruma durumu, tıp dilinde homeostaz olarak ifade edilir. Şekerli, tatlı gıdalar tüketildikten sonra vücudumuzda bir takım salınımlar gerçekleşir. Bu salınımlardan biri; midemizin arkasında yer alan ve sindirime yardımcı olan pankreas tarafından gerçekleştirilir.Pankreas; kan şekerini sabit düzeyde tutmak için insülin salgılar ve kan şekeri birden bire azalma eğilimi gösterir. Kan şekerinin düşmesi, azalması akabindeyse vücutta yorgunluk hissi, baş dönmesi gibi çeşitli sorunlar meydana gelir.

3-)Prediyabet

Tatlı yedikten sonra meydana gelen baş dönmesinin bir diğer nedeni ise prediyabettir. Prediyabet; vücutta yeterince insülin salgılanamadığında ya da salgılanan yeterli miktardaki insülini vücut kullanamadığında oluşan bir durumdur. Prediyabetin bir diğer bulgusu da baş dönmesinin yanı sıra yorgunluk, halsizlik hissidir. Rahatsızlığın ihmal edilmesi durumunda şikayetler tip 2 diyabete yol açabileceğinden, muhakkak uzman hekime gidilmeli ve gerekli tetkik-tedavi aşamalarına başlanmalıdır.

4-)Serotoninde Meydana Gelen Dengesizlik

Serotonin; insanda mutluluk, zindelik ve canlılık sağlayan bir nörotransmitterdir. Nörotransmitterden kasıt ise; bu yapının sinir hücreleri arasında elektrik sinyallerini taşımaktan sorumlu olmasıdır. Şekerli gıdalar yendikten sonra bazı kişilerde insülin salgılanması haddinden fazla olur. Buna bağlı olarak vücuttaki serotonin dengesi bozularak, kişide tatlı yedikten sonra baş dönmesi ve yorgunluk gibi şikayetler meydana gelebilir.mercimek çorbasını sever misiniz? mercimek çorbası kalorisini öğrenmek için tıklayın.

Tatlı Yedikten Sonra Baş Dönmesine Eşlik Eden Diğer Semptomlar Nelerdir?

Şekerli gıdalar tükettikten sonra baş dönmesi genellikle tek başına görülmez. Beraberinde birçok semptom meydana gelir. Bu semptomlardan başlıcaları şunlardır:

  • Yorgunluk, halsizlik, bitkinlik,
  • Mide hastalıkları,
  • Sersemlik, sinirlilik hali,
  • Konsantrasyon güçlüğü.

UYARI: Tatlı yedikten sonra baş dönmesi şikayetiniz sık sık tekrar ediyorsa, altında yatan neden ciddi sağlık sorunları olabileceğinden doğru tanı ve tedavi için bir an evvel doktora gitmenizde yarar vardır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş