Dişin Hava Alması

Diş sorunları arasında yer alan dişin hava alması sorunu, kişinin hayatını önemli ölçüde etkileyen problemlerden bir tanesidir. Dişlerin ağız sağlığı ve günlük yaşamın devamında önemi bir hayli büyüktür. Özellikle ağız sağlığının korunması bakımından dişin hava almasının önüne geçilmesi çok önemlidir.Daha çok dolgulu dişlerde ortaya çıkan bu problem doktor tarafından uygulanan tedavinin hatalı olmasıyla ortaya çıkar ve son derece şiddeti bir ağrı hissi ile kendini gösterir. Beslenme sırasında da ağrı ve acı duyulmasına yol açan, sıcak – soğuk hassasiyetinin artmasına da sebep olan bu durumun tedavisi hemen sağlanmalıdır. Aksi halde diş kaybına kadar gidecek bir süreç başlamış olur.

Dişin Hava Alması

Kısa vadede kişi kendi imkanları ile durumun önüne geçebilse de, bu durum ciddiye alınmalı ve tedavi için derhal doktora başvurulmalıdır. Evde ağrı hissinin hafifletilmesi için yapılabilecek bazı işlemler bulunmaktadır. Bunlar;

  • Hava alan bölgeye alkol uygulaması: Temiz bir pamuğa birkaç damla saf alkol damlatılarak bölgeye uygulanır ve bu sayede ağrı azalır.
  • Ağrı Kesiciler: Vücudumuzda bir ağrı baş gösterdiğinde ilk başvurduğumuz yöntem olan ağrı kesici kullanımı, diş ağrısında da etkili olmaktadır. Ancak kişi her ağrı için ağrı kesici kullanımını alışkanlık haline getirmiş ise, durum beklendiği gibi bir çözüm sağlamayabilir. Yüksek geçirici özelliği bulunan ağrı kesiciler, kişi sürekli ağrı kesici alıyor ise işe yaramayabilir ve ağrının geçmesine katkı sağlamayabilir.
  • Ilık su ve tuz karıştırılarak, hava alan ve ağrıyan bölgeye değdirilerek gargara yapılması da bir çözüm olabilir.
  • Sarımsak, doğal bir ağrı kesicidir. Ağrı dayanılmaz bir hal aldıysa, doktora hemen gitme olanağı yoksa sarımsak kesilerek ağrıyan bölgede bekletilmelidir. Ancak bu yöntem daha çok çürükler için tavsiye edilmektedir.

Dişin Hava Alması Durumunda Ne Yapılmalı?

Diş ağrılarında doktora gitmekten hepimiz kaçınırız. Nedense bir korku ortaya çıkar ve dayanılmaz bir ağrı dişimize saplanana kadar da gitmeyiz. Ancak bu kadar beklenmesi, dişin çekilmesiyle sonuçlanabilir. Vücudumuzun yenilenmeyen bölgelerinden biri olan dişlerde yaşanacak bir kayıp, yeme içme alışkanlıklarından konuşmaya kadar pek çok konuda günlük yaşamı etkileyecektir. Bu nedenle de evde tedavi uygulamak yerine vakit geçirmeden diş hekimine başvurmak ve dişçi koltuğuna oturmak yapılacak en doğru işlemdir.Ani gelişen ağrılarda evde kısa süreli tedaviler uygulanabilir ancak dişin hava alması ciddi bir sorundur. Bu sorun ortaya çıkmış ise doktor müdahalesi şarttır. Diş hekimi dolgu yapılan bölgenin dolgusunu yenileyerek yahut yeni bir kaplama yaparak sorunu tamamen ortadan kaldırabilmektedir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir