Kafada Aniden Çıkan Şişlikler

Kafada aniden çıkan şişliklerin birçok nedeni bulunmaktadır. Kafada oluşan şişliklerin çoğuna yağ bezesi denilmektedir. Fakat bu şişliklere kist denilmektedir. Bazen bu şişlikler hasta tarafından görülürken bazen de hastanede yapılan tetkikler sonucunda keşfedilir. Bu şişlikler keşfedildikten sonra doktor takibi yapılmalıdır. Çünkü bu kistleriyi huylu olabileceği gibi kötü huylu da olabilir. Bu kistler doktor tarafından sürekli kontrol edilmelidir. Büyüyüp büyümediğine düzenli olarak bakılmalıdır.

Kafadaki Ani Şişliklerin Nedenleri Nelerdir?

1-)Yağ Bezeleri

Kafadaki şişliklerin nedeni yağ bezeleri olabilir. Yağ bezeleri tehlikeli değildir fakat rahatsızlık verdiği için doktor tarafından alınması gerekir. Kafada bulunan yağ bezelerini hastaların çoğu ben zannetmektedir. Bu nedenle öncelikle doktor kontrol etmelidir.

2-)Yağ Kisti

Yağın vücuttan dışarı çıkamaması durumunda cilt altında birikir ve kistler meydana getirir. Oluşma nedenleri, yağ dokularının olduğu yerlerde kontrolsüz büyüme sonucunda oluşurlar. Yağ kistlerinin kendiliğinden geçmesi mümkün değildir. Ceerrahi yöntemle alınması gerekir.

3-)Beyin Tümörleri

Beyin tümörleri nadiren görülen bir durumdur. Beyin tümörleri genelde baş dönmesi, aşırı baş ağrısı, düz yürüyememe, çift görme, epilepsi nöbetlerine benzer nöbetler ve konuşurken zorlanma gibi belirtiler verir. Bu belirtiler farkedildiği an doktora gidilmelidir. Beyin tümörlerinden kaynaklanan şişlikler hayati önem taşımaktadır. Erken tanı hayat kurtarıcıdır.Kafada oluşan şişlikler görüldüğü gibi birçok nedenden kaynaklanabilmektedir. Nedeninin bir an önce bulunması için derhal doktora başvurulmalıdır ve ihmal edilmemelidir. Unutulmamalıdır ki erken müdahale hayat kurtarır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir