Sol Memede Ağrı Nedenleri ve Tedavisi

Öncelikle meme ağrısı, kadınlar arasında oldukça sık rastlanan bir durumdur. Meme ağrılarının ciddi sonuçları olabileceği gibi ciddi olmayan sonuçları da olabilmektedir. Bunun için ağrının nedeni ve tedavisi oldukça önemlidir.  Memede kola vuran ağrı ya da kol ağrısının memeye ağrı yapması mümkündür. Memede ağrı genel olarak genç ve adet gören kadınlarda görülmektedir. Aynı zamanda kadınlara nazaran daha azda olsa erkeklerde de meme ağrıları görülebilmektedir.

Sol Memede Ağrısı Nedenleri

            Sol memede ağrı sızı olmasının nedenlerinden bazıları şunlardır: göğüste olan bir enfeksiyon, memelerin yaralanması ve aynı zamanda zedelenmesi, hamilelik sürecindeki hormonal değişim, regl düzensizlikleri, aşırı tuzlu beslenmek, depresyon, stres, yağlı yiyecekler, kafein, prolaktion hormonunun artması vs. gibi birçok nedeni olabilmektedir. Aynı zamanda sigara kullanımı da meme ağrılarının nedenlerinden olabilmektedir.

Sol Memede Oluşan Ağrı Ne Anlama Gelir?

            Sol memede ağrı ve yanma şeklinde gerçekleşen ağrılar genellikle keskin bir ağrı şeklindedir. Bu ağrılar genellikle adet dönemine bağlı olarak gerçekleşebilmektedir. Ama bazen adete bağlı olmayan nedenlerden dolayı da oluşabilmektedir. Adete bağlı oluşan sol meme ağrılarında, adetten önceki son bir hafta hormonal düzenlemeden dolayı vücutta bir hassasiyet oluşur. Bu hassasiyetten dolayı vücudun belli bazı bölgelerinde ağrılar oluşur. Bu ağrılar bazen tek bir memede bazen ise iki memede birden görülebilmektedir.

            Adet zamanında başlayan ve daha sonra dinen ağrılardan bu sebepten dolayı korkulmaması gerekmektedir. Adete bağlı olmayan sol meme ağrılarında ise bu ağrılar kalp hastalıklarının belirtisi olabilmektedir. Ayrıca kemik ve kas hastalıkları da kendilerini sol memede ve sırtta ağrı olarak göstermektedirler. Sol memede ve sol kolda ağrı hakkında söylememiz gereken şeylerden bir tanesi, kol ağrıları sırt ağrıları sol memeye ağrı olarak kendini yansıtabilir. Meme kanserinde de ağrı bir belirtidir. Fakat meme kanserinde ağrı genellikle iki memede birden görülmektedir. Meme ağrısı, meme kanserinin bir belirtisi olsa da meme kanseri teşhisi koyabilmek için yeterli değildir.

            Sol memede ağrı ve sertlik hissedildiğinde kanser riski yüksektir. Memede hissedilen kitlenin sağa veya sola bir şekilde hareket ettiği gözlemlenirse o zaman o kitlenin kist olma olasılığı yüksektir. Aynı zamanda iyi huylu olma olasılığı da yüksektir. Memede fark edilen kitle sert ve sağa sola oynamıyorsa o zaman kanser riski daha yüksektir. Adet ağrısı dışındaki tüm meme ağrıları için mutlaka bir hekime başvurmak gereklidir. Sol memede oluşan ağrının her zaman kalbe yorulmaması gerekmektedir. Bronşit, soğuk algınlığı veya zatürre de göğsün yan tarafında ağrıya neden olabilmektedir.

Erkeklerde Meme Ağrısı ve Meme Kanseri Hakkında

            Meme ağrıları sadece kadınlara özgü değildir. Erkeklerde de nadir de olsa meme ağrıları görülmektedir. Erkeklerde sol memede ağrı nedenleri genel olarak kadınlarda ki ağrı ile benzer nelerden dolayı olabilmektedir. Aşırı stres, fazla kilo, aşırı kahve tüketimi, fazla tuz kullanımı bu sebeplerden birkaçıdır. Meme kanseri sadece kadınlarda görülen bir hastalık değildir. Meme kanseri erkeklerde de görülmektedir. Yalnızca kadınlara bakılarak erkeklerde daha az görülen bir hastalıktır. Çünkü erkeklerin hormonal yapısı kadınlardan farklıdır. Erkeklerde meme kanseri 60 yaşın üzerinde daha fazla görülmektedir.

            Erkeklerde meme kanserinin seyri kadınlara göre daha hızlı ilerliyor. Çünkü ilerleyen yaşlarda görülüyor ve bu yüzden teşhisin koyulması uzun zaman sonra yapılıyor. Erkeklerde sol memede ağrı ve şişlik önemsiz nedenlerden kaynaklanabileceği gibi ciddi hastalıkların belirtisi de olabilmektedir. Bu ağrılar bazı hormonların fazla salgılanması aynı zamanda bazı hormonların az salgılanmasına bağlı olarak yaşanan hormon hastalıklarından kaynaklanabilmektedir.

            Özellikle vücuttaki testosteron miktarının azalmasına neden olan hastalıklar aynı zamanda vücuttaki östrojen miktarının artmasına neden olan hastalıklar memede meydana gelen şişliklerin nedenleri olabilmektedir. Birçok hastalık memede büyümeye neden olabilmektedir. Karaciğer hastalıkları, testis bölgesinde bulunan tümör, kullanılan ilaçların yan etkileri, böbrek yetmezliği, eroin kullanımı, Tiroid bezi hastalıkları gibi hastalıklar erkeklerde memede büyüme rahatsızlığına neden olabilmektedir.

Meme Ağrısı Nasıl Geçer?

            Öncelikli olarak ağrının sebebini anlamamız gerekmektedir. Daha sonra sıcak su ile ağrıyan bölgeye masaj yapmak etkili bir yöntemdir. Sıcak su kan akışını hızlandırdığı için ağrının kesilmesine ya da azalmasına yardımcı olabilmektedir. Bir diğer yöntem ise soğuk tedavisidir. Ağrıyan bölgeye soğuk su uygulaması yapılması da aynı şekilde kan dolaşımını hızlandırmaktadır. Bu sayede ağrının azalması veya geçmesi mümkündür. Aslında kısacası kan dolaşımının hızlanması vücuttaki bir ağrının geçmesine yardımcı olacaktır. Bir başka yöntem ise nar suyudur. Nar suyunun ağrı kesici bir özelliği bulunmaktadır.

            Özellikle kalp rahatsızlıklarından dolayı oluşan meme ağrılarına nar suyu iyi gelecektir. Bir diğer ağrı azaltıcı yöntem ise sarımsaktır. Sarımsak, doğal bir antibiyotiktir. Ayrıca faydaları saymakla bitmeyecektir. Her sabah bir sarımsak yemek göğüs üzerinde plak oluşmasını engelleyecektir. Ve böylelikle meme ağrılarına yardımcı olabilmektedir. Tabi ki meme ağrısı ne kadar önemsiz olabilse de önemli olabileceği sebepleri de vardır. Bu yüzden mutlaka bir doktora başvurmak gereklidir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir