Suyun Zayıflamaya Etkisi

 

Vücudumuzun %50-60’ı sudan oluşmaktadır. Bu su vücutta hemen hemen her işlevde rol oynar. Uzmanlar, suyun çeşitli şekillerde kilo vermeye yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Yapılan çalışmalar düzenli su tüketenlerde vücudun düşünmekten yağ yakmaya kadar tüm faaliyetlerde daha verimli çalıştığını göstermektedir. Vücut ağırlığınızı çok fazla faktör etkileyebilir. Uzun vadeli ve sağlıklı kilo kaybı için su tüketiminizi arttırmakla başlayabilirsiniz. Su tüketimi iştahınızı bastırabilir, metabolizmanızı hızlandırabilir ve egzersizi daha verimli hale getirebilir. Ayrıca su içmek zayıflatır mı, diye soranlar için suyun önemini bu yazımızda detaylı açıklayacağız. Kilo vermek için başka ipuçları için sitemizdeki diğer metinleri inceleyebilirsiniz.

  • Su doğal olarak iştahı baskılayabilir:

Aç olduğunuzu fark ettiğinizde ilk aklınıza gelen yiyecek bulmak olabilir. Ancak yemek yemek her zaman çözüm olmayabilir. Birçok uzman görüşüne göre hafif susuzlukta dahi beyin açlık sinyali gönderebilir.  Aslında gerçekten aç değilseniz ve susadıysanız, su içerek iştahınızı azaltmış ve daha az kalori almış olursunuz.  Buna ek olarak içtiğiniz su sayesinde daha tok hissedebilirsiniz. Su içmek beyninize doygunluk sinyali veren mesajlar gönderir. Dolayısıyla su içmek zayıflatır mı diye sorduğumuzda çok fazla olumlu etkisini görmüş oluruz. Hatta bazı çalışmalara yemekten kısa bir süre önce su tüketen kişilerin daha az besinle doyduğu gösterilmiştir. Yemekten önce yaklaşık iki bardak su içmek ideal olabilir.

  • Su içmek metabolizmanızı hızlandırabilir:

Su tüketimi vücutta enerji harcamasını uyarabilmektedir. Bu sayede metabolizmayı hızlandırabilir ve kilo yönetimine yardımcı olabilir. 2013 yılında yayınlanan sekiz haftalık bir çalışmada, aşırı kilolu 50 kız çocuğu, herhangi bir ek beslenme değişikliği olmadan kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce yaklaşık iki bardak su içtiklerinde kilo verdikleri gözlemlenmiştir. Özellikle soğuk su içtiğinizde vücudumuz o suyu ısıtmak için ekstra enerji harcar. Bu sayede metabolizmanız daha hızlı çalışmış olur. En sık merak edilen konular arasında sirkeli su içmek, karbonatlı su içmek bulunmaktadır. Bu ilaveler metabolizmayı nasıl etkiler, sıkça sorulan sorulardandır. Kesin bir yağ yakıcı etkileri olmasa da özellikle su tüketiminizi arttırmak için aromalandırmak mantıklı olabilir.

  • Su içmek toplam kalori alımınızı azaltmanıza yardımcı olabilir:

Su kalori içermediğinden herhangi bir enerji almamış olursunuz. Bir şeyler içmek istediğinizde bardağınızı meyve suyu, soda veya şekerli çay gibi yüksek kalorili alternatifler yerine su ile doldurmak toplam kalori alımınızı azaltabilir. The American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan bir çalışmada, ana yemekten sonra içeceklerini suyla değiştiren aşırı kilolu ve obez kadınlar, zayıflama programı sırasında daha fazla kilo kaybı yaşamışlardır. Bu durum diyet içecekle bile kıyaslandığında su tüketmenin daha etkili olduğu gözlemlenmiştir.  Sıkça sorulan limonlu su içmek zayıflatır mı, sirkeli su zayıflatır mı gibi sorulara karşılık tek başına su içmenin yeterli olduğunu göstermektedir. Yine de su içmekte zorlananlar için suya ilaveler tavsiye edilir.

  • Su içmek egzersiz performansını destekler:

Su içmek, vücut için egzersiz sırasında da çok önemlidir. Elektrolitlerin (sodyum, potasyum ve magnezyum gibi mineraller) vücut içinde dağıtılmasında görev alır. Bu elektrolitlerin vücutta dengesiz olması kas krampları, kas kasılmaları gibi belirtilere neden olabilir. Ayrıca kas hücreleri susuz kaldığında proteini daha hızlı parçalar ve daha yavaş kas oluştururlar. Bunun sonucunda egzersizleriniz daha az etkili hale gelebilir. Ek olarak vücut egzersiz sırasında terleme ile daha hızlı su kaybeder. Terleme ile su kaybı kan hacmini korumaya yardımcı olur. Vücudunuzda yeteri kadar su bulunmadığı zaman egzersiz sırasında terleme azalır ve yorgunluk, bitkinlik sık görülebilir.

  • Su içmek vücudun atıkları atmasına yardımcı olur:

Su, boşaltım sistemi üzerinde de oldukça etkilidir. Büyük ölçüde sudan oluşan idrarın üretimi için doğal olarak su gereklidir. Ayrıca dışkı su çekerek daha kolay hareket etmektedir. Kısacası boşaltım sistemi için su tüketimi dengeyi sağlar, böbrek fonksiyonları desteklenir, idrar yolları temizlenir ve genel sağlığı korur. Günde 2-3 litre arası su tüketmek kabızlık ve şişkinlik gibi riskleri de azaltacaktır. Bu sayede kilo kaybı süreci de daha sağlıklı ilerleyebilir. Peki günde kaç litre su içilmeli, diyorsanız kilogram başına 30 mililitre hesabı yapılabilir. Ortalama 70 kg bir insan günde en az 2 litre su içmelidir.

  • Vücudun yağ yakmak için suya ihtiyacı vardır:

2016 yılında yapılan derlemelere göre, su alımınızı artırmak vücudun enerji ihtiyacını yağdan sağladığı süreç olan lipolizi artırabilir. Başka bir çalışmaya göre ise su içmek, yağ metabolizmasında rol oynayabilecek hücre hacmini genişletebilir.  Kesin kanıtlar olmasa da su tüketen kişilerde yağ yakımı desteklenebilir.  Günde 2-3 litre arası su tüketmek genel sağlık ve kilo kaybı için ideal olacaktır.  Cevizli su zayıflatır mı, sirkeli su zayıflatır mı gibi soruların bir kanıtı yoktur. Ancak tek başına su içmek zayıflama süreci için yeterli sayılır.

  • Su içmek stresi azaltabilir:

Susuz kaldığınızda yorgunluk, baş dönmesi ve kafa karışıklığı gibi belirtiler yaşayabilirsiniz. Bu belirtiler sağlıklı kararlar almanızı bile olumsuz etkileyebilir. 2016 yılında yapılan araştırmaya göre su kaybı uyku hali ile bağlantılı olabilir. Uluslararası Spor Tıbbı Dergisi’nde yayınlanan başka bir çalışma ise susuzlukta vücudunuzun stres hormonu olan kortizon üretimini artırdığını göstermektedir. Kortizon hormonunun artışı motivasyonunuzu azaltabilir, stresi arttırabilir ve dolaylı olarak yağ depolanmasını arttırabilir. Tüm bu sebeplerden ötürü su içmek zayıflatır mı sorusuna evet cevabı verilebilir.

Bunları da Okumalısınız :  Huzursuz Bağırsak Sendromu

Özetle;

Yapılan çalışmalar ve incelemelere bakacak olursa, su içmek kilo vermeyi kolaylaştırabilir ve başka olumlu sağlık sonuçlarını teşvik edebilir. Vücudun ideal su oranında kalması daha verimli çalışmasına ve daha iyi hissetmemize yardımcı olur. Limonlu su içmek zayıflatır mı, gibi sorular ve beklentiler yerine sağlıklı bir diyet, egzersiz ve ideal su tüketimi ile kilo kaybı sağlanmalıdır. Su içmekte zorlanan kişiler için de suyu limon, sirke ile tatlandırmak denenebilir. Ancak asidik besinler olan limon ve sirkeyi aşırı tüketmemelisiniz.

Su içmenin diğer sağlık yararları

İnsan vücudunun %60’ı sudan oluşur. Bu sebeple uygun hidrasyondan etkilenen tek süreç kilo kaybı değildir. Düzenli su tüketimi cildin parlaklığını arttırabilir. Daha canlı görünümlü bir cilt, parlak bir ten için su içmeyi unutmayın. Beynin çalışmasının desteklenmesi için de suya ihtiyaç vardır. Beyin sağlığına destek olan su görevlerini yerine getirmesine yardım eder. Ayrıca kan basıncının düzenlenmesi için de suya ihtiyaç vardır. Özetle zayıflamanın yanı sıra vücuttaki tüm sistemlerin çalışması için suya gereksinim duyarız.

 

Özel İçerikler Burada: Diğer Yazıları Kaçırmayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş