Sırtta Bıçak Saplanır Gibi Ağrı Oluyor Ne Yapmalıyım?

Sırtta Bıçak Saplanır Gibi Ağrı Oluyor ne yapmalıyım gibi aklınızda sorular geliyorsa bunun tüm cevabını bu yazımızda kolaylıkla öğrenip kendinize dikkat edebilirsiniz.

Adeta bıçak saplanır gibi aniden ortaya çıkan sırt ağrısı, çok sık ortaya çıkan bir durum değildir. Bu nedenle meydana geldiğinde kısa süreli bir panik yaratabilmektedir. Aniden ortaya çıkan sırt ağrısı, iç organlarla veya kemik sistemi ile ilgili bir sorundan kaynaklanıyor olabilir.

Her yaş grubunda ortaya çıkabilen bu durumun sebepleri tespit edilmeli ve bunun tedavisi için bir an önce harekete geçilmelidir. Aksi halde sırtta ani oluşan bu ağrılar kronik hale gelebilir ve yaşam kalitesini düşürdüğü gibi, kişinin hareket kabiliyetinde de kısıtlanmalara yol açabilir.

Ani Sırt Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

  • Sırtta ortaya çıkan ve “Torasik disk herniasyonu” adı verilen sırt fıtığı, bir tür omurga fıtığıdır ve aniden gelişen ağrıların sebeplerinden biridir. Ağrı çok şiddetli seyreder ve genellikle göğüste, karın bölgesinde ve hatta bacaklarda dahi hissedilebilir. Fizik tedavi ve ağrı kesici gibi tedavi yöntemleri ile bu ağrıların azaltılması ancak mümkün olabilmektedir.
  • Omurgayı doğrudan etkileyen kemik erimesi, farklı bölgelerde oluşan ve fark edilmeyen tümör oluşumları ya da kemiklerde tüberküloz oluşması, aniden gelişen sırt ağrılarına neden olabilmektedir.
  • Sırtta aniden oluşan ağrı ve bir anda tutulmaya yol açan bir başka neden ise kireçlenmedir. Genellikle genetik faktörler nedeniyle belli bir yaştan sonra ortaya çıkar ve zamanla şiddetini artırır. Zaman içinde kireçlenme nedeniyle sırtta kamburluk meydana gelebilmektedir. Yük kaldırma veya çok uzun süre ayakta kalma gibi durumlarda ağrı şiddeti fazlalaşır.
  • Sırt omurlarında yapısal olarak kanalların dar olması da aniden bıçak saplanır gibi ağrı oluşmasında etkili bir sebeptir. Bu durumun ileri aşamalarında cerrahi bir operasyon yapılması gerekebilmektedir.
  • Skolyoz adı verilen omurgada oluşan şekil bozukluğu nedeniyle, ani sırt ağrıları gelişebilmektedir.
  • Sırt ağrısı ne yazık ki tümör belirtisi de olabilir. Dinlenme esnasında daha da şiddetlenen sırt ağrıları, hareket edildiğinde azalır. Uykudan uyandıracak derecede şiddetli ağrılar ortaya çıkabilmektedir. Öksürükle artan bu ağrıları, hastalar bıçak saplanması biçiminde ağrı olarak tarif ederler.
  • Bazı romatizmal hastalıklar nedeniyle de sırtta ani ağrılar oluşabilir.
  • Kemiklerde erime sorunu teşhisi konan kişilerde de sıklıkla çok yoğun ani sırt ağrılarına rastlanmaktadır. Omurlarda bir çökme meydana gelmesi ya da kulunç gibi nedenlerle de bu durum kaçınılmaz olarak ortaya çıkabilmektedir.

Ani Sırt Ağrısı Tedavisi

Görüldüğü gibi bıçak saplanır gibi ani bir sırt ağrısına neden olan birçok faktör mevcuttur. Doğru tedavinin uygulanabilmesi için durumun hangi sebeple ortaya çıktığı mutlaka saptanmalıdır. Daha sonra duruma uygun olan tedavi doktor gözetiminde vakit geçirmeden uygulanmaya başlanmalıdır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir