Sıfırdan Ev Döşemek Ne Kadara Mal Olur?

Sıfırdan ev döşemek birçok kesimin dikkatini çekmektedir. Ancak ev döşeme maliyetlerinin ne kadar tutacağına dair kesin bir bilgi vermek zordur. Nedeni ise ev döşeme maliyetinin birçok faktöre bağlı olmasıdır. Bu faktörler arasında evin büyüklüğü, kullanılacak malzemelerin kalitesi, mobilyaların özellikleri ve markaları yer almaktadır. Bu nedenle, ev döşeme maliyeti kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Ancak orta halli bir evin döşeme maliyetinin ortalama olarak 10.000 TL ile 50.000 TL arasında olması beklenir. Daha lüks bir ev tercih edilirse bu rakam daha da yüksek olacaktır. Ayrıca, ev döşeme maliyeti zaman içinde artabilir ya da azalabilir. Bu da yapılacak tercihlere ve malzemelere bağlıdır.

Sıfırdan Ev Döşemenin Maliyeti Nedir?

Herkes için yeni bir eve taşınmak veya şehir değiştirme gibi nedenlerden dolayı sıfırdan ev döşemek son derece mutluluk ve heyecan verici bir gelişmedir. Ancak bir evin tüm eksiklerini atlamaksızın karşılayabilmek, aynı anda tercihleri tarzınızı yansıtan ve uzun ömürlü, dayanıklı eşyalardan yana yapabiliyor olmak son derece masraflı ve kaygı verici bir işe de dönüşebilir.

Sıfırdan Ev Döşerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pek çok kişinin sıfırdan ev düzmek için en az maddiyat kadar merak ettiği bir konu da nereden başlaması gerektiği olmakta, doğru planlama olmadan yalnızca gelişi güzel eşya seçimi yapmak hem pek çok eksiğin doğmasına hem de yeniden ciddi masraflar yapılmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle net şekilde vermeniz gereken ücretleri öğrenmeden önce ucuza ev döşemek için ihtiyacınız olan bütçe koruyucu ipuçlarını değerlendirmenizi öneririz.

İstediğiniz Tarzı Belirleyin

Evin genel olarak bir uyum içinde olması hem zamanla tamamlanacak olan eksiklerin daha az dikkat çekmesini sağlamakta hem de bir kere yapılacak olan bu büyük masrafla birlikte evin tek seferde tam olarak istediğiniz gibi görünmesine yardımcı olmaktadır. Uygulayacağınız tarzı belirlemiş olmanız, en azından her oda için ayrı ayrı renkler tespit olmanız hangi eşyalara yöneleceğiniz konusunda kafa karışıklıklarını gidermekte, fazladan ve gereksiz eşyalar almanızın önüne geçmektedir.

Dekoratif Gereçleri İyi Değerlendirin

Dekorasyon bir evin keyifle yaşanabilir bir dinlenme alanına dönüşmesinde ve sizi yansıtmasında en temel bileşendir. Pek çok kişi, özellikle de bütçesi sınırlı olanlar ev döşeme tercihlerinde direkt olarak temel ihtiyaçlara odaklanmakta ve dekoratif gereçleri sonradan tamamlayabileceğini düşünerek arka plana atmaktadır. Oysa evin tamamına uygun olması, tarzı yansıtması ve evin konforlu bir yaşam alanına dönüşmesi için önemli olan bu eşyalar bir bakıma fonksiyonel amaçlı olmakta, sıfırdan ev döşemek için baştan maliyetlerinin hesaplanmış olması gerekmektedir.

İhtiyaçları Listeleyin

Evinizde görmek istedikleriniz gibi rahat şekilde yaşamak ve konaklamak için de ayrı ayrı detaylı listeler oluşturmanız gerekmekte, listeler içerisinde yalnızca temel mobilya ve elektronik eşyalara değil, her zaman elinizin altında bulunmasını isteyeceğiniz tüm gereçlere yer verilmelidir. Örneğin mutfak gereçleri veya banyo aksesuarları sonradan alınabilir önemsiz ve ikincil detaylar gibi görünse de toplam maliyetleri bir hayli yüksek olabileceği için her detay maddenin önceden listelenmiş olması, bütçenizi korumanız için son derece önemli olmaktadır.

Sıfırdan Ev Döşemenin Maliyeti

Almanız gereken temel ihtiyaçları ve pek çok evde vazgeçilmez bir yeri olan, görmeye alışkın olduğumuz ev gereçlerini, farklı başlıklar altında kategorize ederek tahmini maliyetlerini açıklıyor, böylece sıfırdan ev kurmanın maliyeti hakkında güncel veriler ışığında fikir edinmenizi sağlıyoruz.

Beyaz Eşyalar:

  • Buzdolabı: 10.000 TL – 30.000 TL (veya üzeri)
  • Bulaşık makinesi: 8.000 TL – 30.000 TL (veya üzeri)
  • Çamaşır makinesi: 6000 TL – 25000 TL (veya üzeri)
  • Yemek ocağı: 1500 TL – 10000 TL (veya üzeri)
  • Fırın: 3000 TL – 40000 TL (veya üzeri)
  • Akıllı televizyon: 10000 TL – 500000 TL (veya üzeri)

Mobilyalar:

  • Koltuk takımı: 9000 TL – 75000 TL (veya üzeri)
  • Yatak odası takımı: 20000 TL – 80000 TL (veya üzeri)
  • Yemek odası takımı: 25000 TL – 120000 TL (veya üzeri)
  • Sehpa: 1000 TL – 8000TL veya üzeri

Bahsedilen fiyat aralıkları elbette döviz farkından, güncel zamlardan ya da enflasyondan etkilenebilmekte, haliyle sürekli olarak kontrol edilmesi gerekebilmekte, ayrıca fikir vermesi amacıyla belirtilen bu fiyatların lüks anlayışınıza ya da zevklerinize bağlı olarak daha da artabileceği unutulmamalıdır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir