Sağlıksız Bağırsağın Belirtileri Nelerdir?

Sağlıksız bağırsağın belirtileri, bağırsak hareketlerinde değişiklikler, kabızlık veya ishal, şişkinlik ve gaz, hazımsızlık, kramplar, ağrı ve rahatsızlık gibi sindirim problemleridir. Baş ağrısı, cilt problemleri ve düşük enerji seviyeleri gibi sistemik semptomlar da olabilir. Bağırsak sağlığı, vücudun genel sağlığı için önemlidir, bu yüzden belirtiler ortaya çıktığında, doğal tedavi yöntemleri uygulayarak ya da doktor tavsiyesi ile tedavi edilmesi gerekmektedir.


Bağırsak Sağlığı ve Genel Sağlık

Bağırsakların inanılmaz karmaşıklığı ve genel sağlığımız için önemi tıp camiasında gün geçtikçe artan bir araştırma konusudur. Son yirmi yılda yapılan çok sayıda çalışma, bağırsak sağlığı ve bağışıklık sistemi, ruh hali, zihinsel sağlık, otoimmün hastalıklar, endokrin bozuklukları, cilt koşulları ve kanser ile bağırsaklar arasında bağlantı olduğunu göstermiştir.


Bağırsak Mikrobiyomu

Bir zamanlar, sindirim sistemimiz, gıdaların, emilmesi ve daha sonra atılması için esasen bir uzun tüpten oluşan nispeten “basit” bir vücut sistemi olarak kabul ediliyordu. Ancak şimdi bizim için bundan çok daha fazlası. “Bağırsak mikrobiyomu” terimi özellikle bağırsaklarınızda yaşayan mikroorganizmaları ifade eder. Bir kişinin sindirim sisteminde yaklaşık 300 ila 500 farklı bakteri türü vardır. Bazı mikroorganizmalar sağlığımıza zararlı olsa da, çoğu sağlıklı bir vücut için inanılmaz derecede faydalı ve hatta oldukça gereklidir. Bizim için iyi bağırsak bakterilerine sahip olmak bağışıklık sistemi fonksiyonumuzu geliştirebilir, depresyon semptomlarını iyileştirebilir, obezite ile mücadeleye yardımcı olabilir ve sayısız başka faydaları da bulunabilir.

Sağlıksız Bir Bağırsağın Belirtileri

Kronik stres, çok az uyku, işlenmiş ve yüksek şekerli yiyecekler yemek ve antibiyotik almak gibi modern yaşamın birçok olumsuz yönü bağırsak mikrobiyomumuza ciddi zarar verebilir. Bu da sağlığımızın beyin, kalp, bağışıklık sistemi, cilt, kilo, hormon seviyeleri, besin maddelerini emme yeteneği ve hatta kanser gelişimi gibi diğer yönlerini de etkileyebilir.


Mide Problemleri

Gaz, şişkinlik, kabızlık, ishal ve mide ekşimesi gibi mide rahatsızlıklarının tümü sağlıksız bir bağırsak belirtisi olabilir. Dengeli bir bağırsak, yiyecekleri sindirmede ve atıkları ortadan kaldırmada daha az zorluk çekecektir.

Yüksek Şekerli Diyet

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir