Sağlıklı Gece Atıştırmalıkları

Sağlıklı yaşam tarzını benimseyenler için gece atıştırmalıkları oldukça önemlidir. Sağlıklı beslenmek için doğru seçimler yapmak gerekir. Bu seçimlerin en önemli yöntemlerinden biri de atıştırmalıklardır. Sağlıklı gece atıştırmalıkları listesi, yüksek kalorili abur cubur yerine sebzeler, meyveler, kuruyemişler, yoğurt, tam tahıllı ürünler gibi düşük kalorili ancak besleyici gıdaları içerir. Sağlığınıza her zaman özen gösterin ve gece atıştırmalıklarınızı doğru seçerek kendinize harika bir beslenme programı oluşturun.
Sağlıklı Gece Atıştırmalıkları: Hangi Yiyecekler Tercih Edilmeli?

Hava karardıktan ve yemeklerden yendikten sonra midede ufak bişeyler yeme isteği uyanıyor. Zor olan bu saatlerde, hızlı, lezzetli ve kilo almanıza neden olmayacak ne yiyebileceğinizi bulmaktır. Sonuçta, gece geç saatlerde yemek yemenin kilo kontrolünü zorlaştırabileceğine dair artan bilimsel kanıtlar vardır. Neyse ki, gerçekten açsanız, 200 kalorinin altında küçük, besleyici açısından zengin bir atıştırmalık genellikle geceleri sağlıklı bir şekilde tüketilebilir. Hatta bazı atıştırmalıklar daha iyi uyumanıza yardımcı olabilecek bileşikler bile içerir.

İşte mükemmel ve sağlıklı gece geç saatte atıştırma fikirleri:

1. Kiraz – Vişne

Gece geç saatte atıştırmalık seçeneklerinize kirazları da ekleyebilirsiniz. Birkaç küçük çalışma, daha iyi uyumanıza yardımcı olabileceklerini göstermektedir. Dahası, iltihap önleyici yararları vardır ve artrit ve kalp hastalığı gibi iltihap ile ilgili durumlara karşı koruma sağlayabilirler.

Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, uykusuzluğu olan küçük bir grup yaşlı kadın, kahvaltıda ve yatmadan 1-2 saat önce vişne suyu veya plasebo içeceği içti. İki hafta sonra, yerinde bir uyku testi, vişne suyu içenlerin, plasebo grubuna kıyasla yaklaşık bir buçuk saat daha uyuduğunu gösterdi. Vişne, uykuyu destekleyen hormon melatonini içerir, ancak sadece nispeten az bir miktardır. Bununla birlikte, kandaki amino asit triptofanı koruduğu düşünülen, melatonin yapmak için kullanılabilecek fitokimyasal prosiyanidin B-2’yi de içerirler.

2. Badem Ezmeli Muz

Bir çorba kaşığı (16 gram) şekersiz badem ezmesine batırılmış küçük bir muz, uyumanıza yardımcı olabilecek 165 kalorilik lezzetli bir alternatiftir. Sağlıklı erkeklerde yapılan bir çalışmada, iki muz yedikten sonraki iki saat içinde melatonin kan düzeylerinde 4 kattan fazla bir artış tespit edilmiştir. Muz, vücudunuzun melatonine dönüştüğü serotonin açısından nispeten zengin olduğu bilinen birkaç meyveden biridir. Badem ve badem yağı da melatonin sağlar. Ayrıca, sağlıklı yağlar, E vitamini ve magnezyum için iyi bir kaynaktır. Magnezyum iyi bir uyku ile bağlantılıdır, çünkü vücudunuzun melatonin üretimini destekleyebilir.

3. Kivi

İki soyulmuş kivi sadece 93 kalori, 5 gram lif ve önerilen günlük C vitamini alımının (RDI)% 190’ını oluşturur. Ek olarak, kivi daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir. Bu Meyve, uyku güçlüğü çeken 24 yetişkin üzerinde yapılan bir çalışmada test edilmiştir. Katılımcılar her gece yatmadan bir saat önce iki kivi yediler. Uykuyu izlemek için uyku günlükleri ve uyku kol saati kullanıldı. Bir ay sonra, insanlar uykuya dalma süresinde% 35’lik bir azalma fark ettiler. Ayrıca yaklaşık% 13 daha uzun ve% 5 daha iyi uyudular.

Kivi, rahatlatıcı bir etkiye sahip olan ve daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olabilecek iyi miktarda sinir haberci serotonin içeren birkaç meyveden biridir. Serotonin ayrıca karbonhidrat arzusunu azaltmaya yardımcı olur.

4. Antep Fıstığı

Antep fıstığı, yüksek düzeyde uyku teşvik edici melatonin seviyeleri nedeniyle diğer kuruyemişler arasında öne çıkıyor. Tüm bitkisel gıdaların doğal olarak bu maddeyi içerdiği düşünülse de, çok azının antep fıstığı kadar fazla vardır. Bir avuç kabuklu antep fıstığı 160 kalori ve yaklaşık 6.5 mg melatonine sahiptir. Karşılaştırma için, uykuya yardımcı olmak için tipik olarak önerilen melatonin miktarı 0.5-5 mg’dır.

5. Protein Smoothie

Yatmadan önce protein açısından zengin bir atıştırmalık yemek, kas onarımını destekleyebilir ve özellikle rutin egzersiz yapıyorsanız yaşa bağlı kas kaybını yavaşlatmaya yardımcı olabilir. Smoothies, yatmadan önce protein açısından zengin sütten faydalanmanın kolay ve lezzetli bir yoludur. Örneğin, 1 bardak (240 ml) az yağlı sütü, sadece 160 kalori (23, 24) ile tropikal bir karışım için 2/3 bardak (110 gram) dondurulmuş ananas ile karıştırın. Dahası, süt triptofan açısından zengindir. Vücudunuz bu amino asidi, uykuya yardımcı olan serotonin ve melatonin yapmak için kullanır. Ananasın melatonin seviyelerini arttırdıgı bulunmuştur.

6. Çerez-kuru meyve Karışımı

Önceden hazırlanmış karışımı satın alabilir veya en sevdiğiniz malzemeleri tek tek satın alabilir ve kendiniz yapabilirsiniz. Kurutulmuş meyveler, fınd

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir