Radyoloji Nedir?

 

Hizmet Hastanesi Radyoloji Bölümü, hastalıkların doğru tanı ve tedavi içim ileri teknoloji cihazları ve deneyimli kadrosu ile dünya standartlarında hizmet vermektedir. Diijital teknoloji ile elde edilen görüntüler, deneyimli uzman doktorlar tarafından incelenmektedir. Konvansiyonel yöntemlerde elde edilen görüntülere göre daha detaylı, hızlı ve kısa sürede elde edilen dijital verilerle hastaya doğru tanı konularak tedavi planlaması yapılmaktadır. Dijital teknoloji ile çalışan sistemlerden elde edilen görüntüler aynı zamanda dijital ortamda da arşivlenmektedir.

Radyoloji bölümümüzde;

Magnetik Rezonans Görüntüleme (1.5 tesla)

Manyetik rezonans görüntüleme (MRI), vücudunuzdaki organ ve dokuların ayrıntılı görüntülerini oluşturarak sağlıklı ve hastalıklı dokular arasındaki farklılıkları ayırmak için manyetik alan ve bilgisayar tarafından oluşturulan radyo dalgalarını kullanan tıbbi bir görüntüleme tekniğidir. Tüp şeklinde büyük bir mıknatıs olan MRI makinesinde farklı açılardan izlenebilen 3D görüntüler de üretebilir.

Bilgisayarlı Tomografi (BT)

Bilgisayarlı tomografi (BT), vücudun farklı açılardan alınan bir dizi X-ışını görüntüsünü birleştirir ve vücudunuzdaki kemiklerin, kan damarlarının ve yumuşak dokuların kesit görüntülerini (dilimlerini) oluşturmak için de bilgisayara kaydeder. Bilgisayarlı tomografi tarama görüntüleri, düz X ışınlarından daha ayrıntılı bilgi sağlamaktadır. Bir BT taramasının birçok kullanımı vardır, ancak özellikle araba kazaları veya diğer travma türlerinden dolayı iç yaralanmaları olabilecek kişileri hızlı bir şekilde incelemek için çok uygundur. BT taraması vücudun neredeyse tüm bölümlerini görselleştirmek için kullanılabilir ve hastalık veya yaralanmayı teşhis etmenin yanı sıra tıbbi, cerrahi veya radyasyon tedavisini planlamak için kullanılır. Tüm organların yüksek tanısal özellikle taranmasını sağlayan bilgisayarlı tomografi(BT) ile hareketli yapılar klasik anjiyografi yapılmadan da incelebilmektedir. Bu sistemle çok kısa sürede, çok ince kesitlerle geniş vücut alanları çok daha yüksek çözünürlükte incelenerek birçok hastalığın kesin tanısı hızlı ve kolay biçimde konulabilmektedir.

Mamografi – Meme Ultrasonografi (USG)

Memenin bir röntgen fotoğrafı olan mamografi, hastalık belirtisi veya semptomu olmayan kadınlarda meme kanserini kontrol etmek için kullanılmaktadır. Bu tip mamografa tarama mamografisi denilmektedir. Tarama mamografları genellikle her bir memenin iki veya daha fazla röntgen resmini veya görüntüsünü içermektedir. Röntgen görüntüleri genellikle hissedilmeyen tümörleri tespit ederek meme kanserinin erken teşhis edilmesini sağlamaktadır. Mamografi ayrıca meme hastalıklarının herhangi bir belirtisi sonrası veya semptomu bulunduktan sonra meme kanserini kesin tanısını koymak için de kullanılmaktadır. Bu tip mamograma tanısal mamografi denir.

Radyasyon riski olmadan hamile kadınlar için de kullanılan meme ultrasonu ise tümörlerin veya diğer meme anormalliklerini kontrol etmek kullanılan bir görüntüleme yöntemidir. Ayrıca biyopsi ve meme işaretleme yöntemleriyle kitlenin tanısında daha kesin sonuçlar elde edilmek için de kullanılmaktadır. 

Doppler Ultrasonografi (USG)

Doppler ultrason, dolaşımdaki kan hücreleri ve kan damarları hakkında önemli bilgiler elde edilen bir testtir. Doppler ultrasonu ile şu hastalıkların teşhis edilmesinde önemli bilgiler verir;  

 • Kan pıhtıları
 • Venöz yetmezlik
 • Kalp kapak kusurları ve doğuştan kalp hastalığı
 • Arter tıkanıklığı
 • Periferik arter hastalığı
 • Anevrizmalar
 • Boyunda arter daralması

Kemik Dansitometresi

Kemik mineral yoğunluğunu ölçmek için yapılan teste kemik dansitometri denir. Kemik yoğunluğu ölçümü için günümüzde en çok kullanılan yöntemdir. Kemik yoğunluğu testi, daha kırılgan ve kırılma olasılığı daha yüksek kemiklerle karakterize bir hastalık olan osteoporozunuz olup olmadığını belirler. Test, bir kemik parçasına kaç gram kalsiyum ve diğer kemik minerallerinin paketlendiğini ölçmek için X-ışınlarını kullanır. En sık test edilen kemikler omurga, kalça ve bazen önkoldadır.

Röntgen (X-Ray)

Röntgen, başta kemikler olmak üzere akciğer gibi bazı organlardaki rahatsızlıkların teşhis, takip ve tedavi süreçlerinin görüntülerini üreten hızlı ve ağrısız bir görüntüleme yöntemidir. X-ışını ışınları vücudunuzdan geçer ve içinden geçtiği malzemenin yoğunluğuna göre farklı miktarlarda emilir. Kemik ve metal gibi yoğun maddeler, X-ışınlarında beyaz olarak görünür. Akciğerlerinizdeki hava siyah olarak görünür. Yağ ve kas, grinin tonları olarak görünür. Bazı X-ışını testleri türleri için, görüntülerde daha fazla ayrıntı sağlamak için vücudunuza iyot veya baryum gibi bir kontrast madde de verilir.

Rahim Filmi HSG Çekimi

HSG, histerosalpingografi kelimesinin kısaltmasıdır. Rahim ve tüp filmi anlamına gelir. Doktorlar rahimde veya tüplerde gebe kalmayı engelleyebilecek herhangi bir problemin olup olmadığını teşhis edebilmek için hastadan istediği bir röntgen filmidir. HSG, rahim ve fallop tüplerinin röntgen muayenesidir. Floroskopi adı verilen özel bir röntgen formu ve bir kontrast madde kullanılır. Bir röntgen muayenesi, doktorların tıbbi durumları teşhis etmesine ve tedavi etmesine yardımcı olur. Vücudun içinin resimlerini üretmek için hastaya küçük bir doz iyonlaştırıcı radyasyon kullanılır.

Çocuk dostu radyolojik uygulamalar

Bebeklerde ve çocuklarda ileri görüntüleme teknikleri ile başta kalça ultrasonu olmak üzere birçok radyolojik tetkik yapılmaktadır. Pediatrik Radyoloji uzmanları, bebeklik, çocukluk ve ergenlik dönemindeki çocuklarda şu tetkikleri yaparak hastalıklarının erken teşhis edilerek tedavi edilmesini sağlıyor;

 • Yeni doğan çocuklarda kalça ultrasonu
 • Kranial ultrason (prematüre ve yeni doğan bebeklerde kafa içi kanama)
 • Spinal ultrason (yeni doğan çocuklarda omurga açıklığı)
 • Hepatobilyer ultrason ve MRCP (patolojik yeni doğan sarılığının belirlenmesi)
 • Pelvik ultrason (erken ergenlik)
 • Doppler ultrason (doğumsal damar bozulukları)
 • Üriner ultrason (idrar yollarında genişleme)
 • Strotal doppler ile varikosel tanı ve evrelenmesi

Keşfetmeye Devam Edin

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir