Patates Diyeti Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Patates Diyeti Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Patates diyeti; bize hayatı zindan eden, en güzel kıyafetlerimizin içine girmemizi engelleyen, milletin yanında bizi ‘yaa işte stresten hep bu kilolar biliyo musun…’ diye sallamak, göbeğimizi içeri çeke çeke dolaşmak zorunda bırakan o kilolardan kurtuluş biletimizdir. Adı üstünde bu diyetimizin başrolünde patates var. O zaman patates? Sahne senin!

Patates Diyeti Nedir?

Bu diyet, şok diyetler kategorisinde yer alıyor ve kısa zamanda hızlıca kilo verdirme yeteneğine sahip. Patates diyeti yapanlar kısa sürede zayıflama hedefine ulaşabiliyor fakat diyetin riskleri de gözardı edilmemeli. (Kamu spotu: Dikkatli uygulanmalı, doktora danışılmalı.)

Size bu diyetin ne işe yaradığını şöyle şiirimsi bir şeyle anlatmak istiyorum. (Tam şiir kıvamına gelememiş sanki, şiirimtrak bir şey… O tonlarda ama umarım pilav gibi dibi tutmamıştır.)

[Bu diyette pilava milava hasret kalacağız ya, o yüzden kulaklarını çınlatayım dedim. Amacım kötü espri yapmak değildi halbuki. Elimden kaçtı.]
Patates diyeti var ya, şok diyettir şok şok,
Bu diyetle vereceksin, sen kilo çok çok,

Patates doyurur, tutar seni tok tok,

Ben de mi diyet yapıyım? İşim olmaz yok yok!

(Yazıklar olsun dediğinizi duyar gibiyim. Ama bu gerçeği yansıtmamaktadır. Ben, çarşaf çarşaf diyet listeleri paylaşırken; nasıl olur da diyet yapmam? Adama ne derler sonra? Tabii ki karınca kararınca sağlıklı beslenmeye, kendi çapımızda bir şeyler yapmaya çalışıyoruz, şans dileyin.)

Keşke patso diyeti olsaydı ama öyle olmuyor ne yazık ki. Bu diyette öğünlerimizin ana maddesi patates olacak. Fakat ‘patates ye de nasıl yersen ye’ mantığı işlemeyecek tabii ki. Patatesler haşlanarak tüketilecek. Haşlanmış patates kalorisi oldukça düşük bir besin. Ayrıca bu diyet en fazla 1 hafta uygulanabilir. Evet, patates bolca lif içeriyor bu doğru; fakat tek tip beslenme uzun süreli devam ettirilirse vücudumuz için hiç de iyi olmaz. Patatesin kalsiyum ve protein oranı yok denecek kadar azdır. Bu nedenle haşlanmış patates diyeti yaparken yoğurt da tüketmek gerekir. Yani salt patates diyeti değil de, patates yoğurt diyeti yapılmalıdır.

Kimler Patates Diyeti Yapamaz?

Metabolizmayla ilgili bir sorununuz varsa, şekeriniz, kolesterolünüz yüksekse bu diyeti yapmamalısınız. Çünkü patates, nişasta kaynağıdır ve siz onu tükettiğiniz zaman nişasta = şeker olacaktır. O nedenle vücudunuza zarar verecektir.

Gelişim çağındaki çocuklar, mide rahatsızlığı olanlar, hamileler ve emziren anneler de patates diyeti yapamaz.

Patates Diyeti Nasıl Uygulanır?

Bu diyeti uygularken bol su tüketmeye özen göstermelisiniz. Tek tip besleneceğiniz için böbreklerinizin yükü artacak. O yüzden daha fazla suya ihtiyacınız olacak. Yeterli su almazsanız kabızlık yaşarsınız.
Ev yapımı, kaymaksız yoğurt kullanılmalıdır.
3 günlük diyette haşlanmış patates mutlaka tuzsuz olarak yenir.
Patates salatası yapılacaksa zeytinyağı eklenmez.
Limonlu su tüketilmesi tavsiye edilir. Metabolizma hızını artırır.
Uyandıktna sonra ilk 2 saat içinde kahvaltınızı yapmalısınız. Çünkü günün ilk saatlerinde metabolizma daha hızlı çalışır. Bu saatlerde yediğiniz patatesin kilo verdirme etkisi daha güçlü olur.
Öğünlerinizden yarım saat evvel 1 bardak su içerseniz kendinizi daha tok hissedersiniz.
Patatesleri haşladıktan sonra sıcak soyun, daha lezzetli olur.
Patates diyeti nasıl yapılır? sorusunun cevabı bu diyetin hangi türünü uyguladığınıza bağlıdır. Dilerseniz 3 günlük olanını, dilerseniz 5 günlük olanını uygulayabilirsiniz. Fakat ‘aman battı balık yan gider, nasıl olsa patates yemeye alıştık; biraz daha yapayım daha çok kilo vereyim’ diye düşünülerek 1 haftadan fazla sürdürülmemelidir.
Ara öğünlerde bitki çayı tüketilmelidir.

3 Günlük Patates Diyeti

Bu diyette patatese ek olarak sadece yoğurt tüketiyoruz. Böylelikle uyguladığımız patates diyeti 3 günde 5 kiloya vedâ etmemizi sağlıyor. (Aç oradan Yıldız Tilbe’yi: Yürüüü, anca gidersin… Hadi naş naş.) İşte size 3 günlük patates diyeti:

1.Gün

  • Kahvaltı-Öğle-Akşam
  • yemek kaşığı yoğurt, 1 adet tuzsuz haşlanmış patates

2.Gün

  • Kahvaltı: 4 yemek kaşığı yoğurt, 1 adet haşlanmış patates
  • Öğle: Yalnızca 4 yemek kaşığı yoğurt
  • Akşam: Sadece yoğurt (Bu sefer 8 yemek kaşığı)

3.Gün

  • Kahvaltı: 2 yemek kaşığı yoğurt, 1 adet haşlanmış patates
  • Öğle: Sadece 1 haşlanmış patates
  • Akşam: Dünkü gibi 8 yemek kaşığı yoğurt

7 Günlük Patates Diyeti

Bu diyeti 7 gün süreyle uygulayacaksanız ilk 3 gün öğünlerinizde 2 yemek kaşığı yoğurt ve bir adet haşlanmış yumurta yersiniz. 4. Gün olunca kahvaltı menünüze yeşil biber, salatalık, domates ve tere eklersiniz. (3 günden uzun süre sebze tüketmezseniz sağlığınız olumsuz etkilenir.) Öğle yemeklerinizde yoğurt ve haşlanmış patates yersiniz, akşamleyin de haşlanmış et tüketirsiniz. Diyete 7 gün devam edecekseniz bir öğünde haşlanmış tavuk/et tüketmeniz önemlidir. Diyetinizi patates salatasıyla bitirirsiniz. (İşiniz rast gele!)

Patates Diyetinin Yararları

Patates bol lifli olduğu için metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını artırır. Tok tutarak açlık krizlerini engeller. Amma velâkin fire vermemek gerekiyor!

Patates Diyetinin Yan Etkileri

Biraz evvel de söylediğimiz gibi, bu diyet tek tip beslenmeye dayanıyor. Ondandır ki enerjiniz âniden düşebilir. Kendinizi ‘yorgunum dostlarım’ modunda hissedebilirsiniz. Psikolojik açıdan Emre Aydın gibi ‘dipteyim, sondayım, depresyondayım’ da olabilirsiniz. Gripin dinleyerek ağlayasınız, Şebnem Ferah ile acılara bağlayasınız gelebilir. (Şaka bir yana; gerçekten ruhsal durumunuzu olumsuz etkileyebilir. Patates-yoğurt, patates-yoğurt kolay mı? Ben her gün hamburger yesem ondan bile bıkarım.)

Her diyette olduğu gibi bu diyette de uygulama öncesi doktorunuza sormanız önerilir. İnternetteki patates diyeti yorumları insanı teşvik edecek nitelikte de, iiyice gözünü korkutacak nitelikte de olabiliyor. Kalbinizin sesini dinleyin ne diyeyim… Umarım uyguladıktan sonra şok patates diyeti ile zayıflayanlar arasında siz de yerinizi alırsınız, çabalarınız boşa gitmez!

(Bu diyetten sonra yine eski düzeninize dönerseniz kilolar da sizinle beraber döner. ‘Sen gitmemişmiydin ya? Senin ne işin var burda! Bak hâlâ duruyo çıksana şurdan!’ falan dersiniz ama nâfile. Tabii ki hayatınız patates yemekle geçmeyecek ama her şeyde ölçülü olmak gerek.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir