Mide Ekşimesi Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Mide Ekşimesi Nedir?

Mide ekşimesi, bireyde genelde yemek sonrası saatler içerisinde gerçekleşen, göğüs kemiği ya da kaburganın alt tarafında bir yanma hissi ile karşılaşılması durumudur. Bu durum bireyde özellikle, uzanıldığında ya da eğilme durumu gerçekleştirildiğinde, karşı karşıya kalınmaktadır. Bunun sebebi ise bilimsel olarak şöyle açıklanmaktadır; mide, sindirim işlemine başlayabilmek için yenilenleri, enzim ve asitleri birbiri ile karıştırır. Birçok koruyucu hücrenin mide asitlerinin tahrişe sebep olmasını engellediğini söylemek doğru olacaktır. Yemek borusu için aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Bu yüzden sindirim sıvısı ve mide asitleri yemek borusuna çıkar ise yanma ve hasara yol açmaktadır. Bu duruma verilen ad mide ekşimesidir.

Mide Ekşimesi Neden Olur?

Mide ekşimesine neden olan sebeplerden birkaçı; tahriş, diyafram fıtığı, hamilelik, yemek borusu ülseri gibi sebepler mide ekşimesinin sebepleridir. Mide ekşimesi neden olur? Sebeplerini daha detaylı açıklamak okurlar için faydalı olacaktır.

  1. Hamilelik: Karın basıncının çoğalması ile eşgiden adlı hormon değişikliği sebebi, midede ekşimeye neden olabilir.
  2. Yemek Borusu Ülseri: Süreğen asit salgılanması dolayısıyla, yemek borusu iltihap kapar ve daralma veya aşınma ortaya çıkar.
  3. Tahriş: Çabuk yemek yemek, ağır yemekler tüketmek, soğan, çikolata, turunçgiller, nane, domates gibi sebze ve yiyecekler yemek, aspirin içmek, dar kıyafet giyimi, haddinden fazla kilo gibi nedenler mide asidinin geriye doğru akmasını tetikleyerek tahrişin ortaya çıkmasını sağlar. Aynı zamanda fazla stres ve duygu değişimi de mide ekşimesine neden olur.
  4. Diyafram Fıtığı: Midenin bir kısmının diyafram bölgesine yapışarak mide asidinin, mideyle özafafus adlı ara kapağın iyi çalışmaması sonucunda yüzünden üste çıkmasına diyafram fıtığı adı verilir.

Mide Ekşimesinin Başka Nedenleri Var Mıdır?

Peptik Ülser, mide ekşimesinin bir başka sebebi olarak nitelendirilmektedir.

Mide Ekşimesi İçin Kişinin Kendisi Ne Tür Uygulamalarda Bulunabilir?Mide Ekşimesine  Ne İyi Gelir

            Öncelikle kişi doktoruna danışarak, ağrının azalması için reçete ile sayılmayan mide koruyucu ya da mide rahatlatıcı takviyeler almak, kişinin ağrılarını azaltma konusunda yardımcı olacaktır. Fakat kişi ilaç kullanmak istemiyor ise kendi yöntemleri ile mide ekşimesi sorununun önüne geçebilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, mide ekşimesine yol açan yiyecek ve içeceklerin kişiden kişiye farklılık göstermesidir. Bu sebepten ötürü kişi, mide ekşimesine yol açan yiyecek ve içeceklerini belirlemeli ve ona göre uzak durması gerekmektedir.

Genel olarak mide ekşimesi yaşayan pek çok insanın muz yediği bilinir. Aynı şekilde yağsız ılık süt veya bol su tüketimi, az miktarda zeytinyağı içmek, elma sirkesini uygun seviyede içmek gibi yöntemler mide ekşimesini azaltacak olan yöntemler olarak sıralanabilir. Bunun yanı sıra mide ekşimesine sebep olan faktörlerden birisi de ağır ve yağlı yemek tüketimi olarak sayılabilir. Bu yüzden kişi fazla baharat içeren, çok yağlı yiyecekleri tüketmemeli bunu en az seviyeye indirmelidir.

            Ağır yemekler ile beraber tüketilen yoğurt mide ekşimesinin azalmasında rol oynayabilir.  Bütün bunlar dahilinde mide ekşimesi aynı derecede devam ediyor ise, reflü, gastrit gibi mide sorunlarının oluşması muhtemeldir. Fazla kilo mide ekşimesinin sebeplerinden biri olarak tanımlanmaktadır. Bu yüzden sürekli olarak hareket halinde olmak, yürüyüş yapmak, yemek yedikten sonra hemen uzanmamak ya da eğilmemek mide ekşimesini azaltacak olan yöntemlerdendir. Akşamları ağır yiyecek tüketimi yapmamak ve uyumadan önce en az 3 saat önce atıştırmalıkları kesmek, dar kıyafet giymemek mide ekşimesini engellemek için önemlidir.

Mide Ekşimesi İçin Tıbbi Tedavi Nedir?

            Tıbben, sürekli olarak meydana gelen bir rahatsızlık olmaz ise, doktor gerektiren bir rahatsızlık yerine konulmamaktadır. Fakat doktor gerek görür ise ilaç takviyesi verebilmektedir.

Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir?

            Mide ekşimesine ne iyi gelir sorusunu soran birçok okur için iyi gelen yiyecekleri sıralamak doğru olacaktır. Bir kısmının yukarıda belirtildiği kolayca gözlemlenebilir. Mide ekşimesine iyi gelen yiyeceklerin birkaçı; mide ekşimesi sırasında bir parça ekmek yemek, 1 adet haşlanmış ılık derecede patates tüketimi, ılık zencefil içmek gibi yöntemlerin hepsi mide ekşimesine iyi gelecektir. Dikkat edilmesi gereken tek husus fazla sakız çiğnemenin gaza yol açabileceğidir.

Mide Ekşimesini Tetikleyen Yiyecekler Nelerdir?

            Mide ekşimesini engellemek isteyen kişilerin, mide asidi üretimini çoğaltan, sindirimi güç olan yiyeceklerden uzak durmak en önemli maddedir. Buna örnek olarak, kırmızı et verilebilir. Mide ekşimesi yaşayan kişilerin çok fazla et tüketmesi doğru olmayabilir. Baharat, yağ ve etin birleşmesi sonucunda mide ekşimesi yaşayan kişilerin daha fazla mide ekşimesine maruz kalacağı bilinmelidir.  Aynı zamanda mide asidini tetikleyen ve mide ekşimesine yol açan turunçgiller mide ekşimesine iyi gelmemekle beraber tüketilmemelidir.  Mide ekşimesine yol açan içecekler sırası ile kahve ve diğer kafein içeren içecek türleri, alkol ve nane olarak sıralanabilir. Bu yüzden mide ekşimesi sorununu yaşayan bireyler bu içeceklerin tüketimini azaltmalıdırlar. Aynı şekilde yemek sonrası çay veya kahve tüketimine dur demek önemli bir faktördür. Kola gibi asitli ve gazlı içecekler, cips, kraker, çikolata gibi paketli yiyeceklerin neredeyse hepsi mide ekşimesine yol açan gıdalar olarak sıralanabilir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş