Memede Yaşanan Ağrı Meme Kanseri Belirtisi Midir?

Meme ağrısını kadınlar hayatları boyunca bir kaç kez yaşarlar. Ve kimi zaman yaşadıkları bu rahatsızlıktan dolayı fazla endişelenebilirler. Ancak meme de yaşanan her ağrı ciddi bir şey olduğu anlamına gelmez. Bu sebep ile kadınlar hemen endişelenmemelidirler.

Öncelikle bilinmelidir ki meme ağrısı diğer adı ile mastalji her yaş grubundan kadın da görülen bir rahatsızlıktır. Yaşanan meme ağrılarını; adete bağlı olanlar ve adete bağlı olmayanlar olmak üzere ikiye ayırmak gerekir. Yaşanan ağrılar bazen tek memede, bazen iki memede bazen de memenin tek bir bölümünde meydana gelebilir.

Eğer kişi yalnızca meme ağrısı yaşıyor ise bunun tek başına meme kanseri belirtisi olma olasılığı nadiren görülen bir durumdur. Ancak yine de her ihtimale karşı doktora gitmek de fayda vardır.

Meme Kanseri Nedir?

Meme kanseri ağrı yapar mı sorusunu sormadan önce meme kanserinin ne olduğunu bilmek gerekir. Meme kanseri, meme hücrelerinin bir anda hızlı bir şekilde çoğalması ve kontrolsüz ölçüde büyümesi ile oluşan bir kanser türüdür. Orta yaş üstündeki kişilerin meme kanserine yakalanma olasılığı erken yaşlara oranla daha fazladır.

Memede Yaşanan Ağrı Meme Kanserinin Belirtisi Midir?

            Bu çok sık rastlanan bir durum olmasa da meme kanseri kendini memede yaşanan ağrılar ile belli edebilir. Meme kanseri sebebi ile oluşan meme ağrıları; genellikle tek bir memede görülmektedir. Başka belirtileri de aynı memede görülen ağrının sürekliliğini koruması, hiçbir şekilde geçmemesi ve ağrının sebepsiz yere artmasıdır. Bu durumları yaşayan kişiler mutlaka geç olmadan doktora başvurmalıdırlar. Burada dikkat edilmesi gereken şey yaşanan meme ağrısının altında yatan önemli bir sebep var ise atlanmamasıdır. Meme ağrısı zannedilen bazı ağrılar da vücudun başka organlarında yaşanan önemli hastalıklardan dolayı olabilmektedir. Eğer var ise bu tür hastalıklara erken evrede tanı koymak ve bir an önce tedavisine başlanması için doktora başvurulmalıdır.

Meme Kanserinin Diğer Belirtileri

            Memede kanser ağrı yapar mı sorusunun cevabı açıklandıktan sonra kanserin başka belirtileri neler olabilir? Bu sorunun cevabı şu şekildedir:

  • 1- Memenize dokunduğunuz zaman Elinize kitle gelmesi ya da memenizin tümünde veya bir kısmında şişlik görmeniz.
  • 2- Meme üzerinde portakal kabuğu gibi bir görüntü ya da kızarıklık görmeniz.
  • 3- Meme başınızın çekildiğini gördüğünüz zaman
  • 4- Meme başınızın ya da memenizin kalınlaştığını gördüğünüz zaman.
  • 5- Meme başınızda özellikle kanlı akıntı gördüğünüz zaman
  • 6- Koltuk altınızda elinize kitle gelmesi, meme kanseri belirtileri arasında yer almaktadır.

Meme kanserinin en fazla görülen belirtisi; memeye dokunulduğu zaman ele kitle gelmesidir. Ve bunu genellikle hasta kendi kendine fark eder. Yukarıda sayılan belirtiler meme kisti, meme iltihabı ve bu gibi meme hastalıklarının belirtisi de olabilir. Bu ayrımı ancak doktor yapabileceği için bu gibi durumlar ile karşılaştığınız zaman mutlaka uzman bir doktora başvurmanız gerekir.

Meme Kanserine Karşı Alınabilecek Önlemler

20 yaşı itibari ile kadınlar, her ay adet bitiminin ardından memelerini kendilerini muayene etmelidirler. (Meme kontrol yöntemini bilmiyorsanız en kısa süre içerisinde mutlaka öğrenmelisiniz.)

40 yaşın üstündeki kadınlar ise her yıl düzenli olarak bir kez mamografi çektirmeli ve ultrasona girmelidirler.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir