Kansızlık Baş Ağrısı Yapar Mı? Baş Döndürür Mü?

Kansızlık, dünyada en sık görülen mineral eksikliklerinden biri olarak tanımlanmaktadır. Vücut, yeterli miktarda oksijene yetecek kadar sağlıklı kırmızı kan hücresi üretemediğinde ortaya çıkan bir durum olan kansızlığa yol açar. Peki, kansızlık baş ağrısı yapar mı sorusunun cevabı ise; kansızlık baş ağrısı da dahil olmak üzere çeşitli semptomlara neden olabilir. Kansızlık, vücuttaki düşük veya bitmiş demir rezervlerinden kaynaklanır.

            Erişkinlerde en yaygın neden, menstrüasyondan veya sindirim sistemindeki kanamadan meydana gelen kan kaybıdır. Eksiklik ayrıca diyette çok az demir tüketmekten de kaynaklanabilir. Bununla birlikte, diyetlerinden çok az demir alma riski en yüksek olanlar vejetaryenler, bebekler, küçük çocuklar, genç kızlar ve hamile kadınlardır.

Kansızlığın Önlenmesi İçin Beslenmenin Önemi

            Demir kritik bir mineraldir çünkü hemoglobinin, kırmızı kan hücrelerinde oksijen taşınmasına izin veren bir protein üretmesine yardımcı olur. Yetersiz demir kaynağı, beyin de dahil olmak üzere vücudun tüm dokularına oksijen dağıtımını tehlikeye sokar. Sonuç olarak, baş ağrısı yaşanabilir. Bununla birlikte, istatistiksel olarak, bir araştırmaya göre baş ağrıları diğer demir eksikliği anemisi semptomlarından daha az sıklıkta ortaya çıkar.

            Daha yaygın belirtiler yorgunluk, baş dönmesi, nefes darlığı ve sinirlilik olmaktadır. “Aile Sağlığı Rehberleri” ne göre, gıda en iyi demir kaynağıdır. Ancak, doktorlar teşhis edilen demir eksikliğini düzeltmek için demir tabletleri veya enjeksiyonları önerebilir. Kansızlığı önlemek, baş ağrısı ve baş dönmesi yaşamamak için baklagiller, kırmızı et, deniz ürünleri, kümes hayvanları, yumurta veya koyu yeşil yapraklı sebzeler gibi demir açısından zengin yiyecekler tüketilmelidir.

            E vitamini ve çinkonun vücuttaki demir emilimini azaltabileceği de unutulmamalıdır. Buna karşılık, demir takviyesi ile birlikte elma suyu veya diğer C vitamini açısından zengin gıdaları alarak demir emilimi arttırılabilir. Bu bölümde ise kansızlık baş ağrısı yapar mı sorusu cevaplandırılmıştır.

Kansızlık Gerçekleştiğinde Ne yapılmalıdır?

            Demir eksikliği diğer adı ile kansızlık, kronik baş ağrılarının tek nedeni değildir. Demir eksikliği anemisi olduğundan şüpheleniliyor ise kendi kendine teşhis veya kendi kendine tedavi etme yöntemlerinden kesinlikle kaçınılmalıdır. Bunun yerine, uygun tahliller için bir sağlık uzmanına danışılmalıdır. Çünkü aşırı takviye de demir zehirlenmesi belirtilerine yol açabilir. Aşırı demir yükü karaciğere, bağırsaklara veya diğer organlara zarar verebilir.

            Düşük demir seviyeleri iş performansı, karar verme ve odaklanma yeteneği üzerinde etkili olabilir. Bebeklerde ve çocuklarda gelişmeyi geciktirebilir ve doğumdan sonra kadınlarda komplikasyonlara yol açabilir. Düşük demir de bağışıklık sistemini zayıflatabilir, bu da insanları hastalığa ve enfeksiyona karşı daha duyarlı hale getirir.

Kansızlık baş döndürür mü sorusunun cevabı ise kansızlığa sahip olan kişilerden en yaygın şikayetlerden biri baş dönmesidir. Diğer klasik semptomlar arasında sık baş ağrıları, hızlı veya düzensiz kalp atışı ve bilinç kaybı dahi yer alır. Her zaman üşümek ve içe doğru kıvrılan tırnaklara sahip olmak, demir eksikliğine de işaret edebilir. Böylece bu kısımda kansızlık baş döndürür mü sorusu cevaplandırılmıştır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir