Kalça Kemiği: Neden Ağrır, Kanser, Ne İyi Gelir

Kalça kemiğinde hissedilen ağrıların çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Buna göre ağrının kaynağı direk olarak kemikler olabileceği gibi kalça kemiğine bağlı olan kaslar, sinirler ve bağ doku gibi kısımlarda oluşan bazı sorunlar da ağrıya neden olabilmektedir. Dolayısıyla kalça kemiği neden ağrır sorusuna verilebilecek birden fazla yanıt bulunmaktadır. Ağrının kaynağını tespit etmek amacı ile başvurulacak olan bir ortopedi uzmanı, bazı tetkiklerde bulunarak önce ağrının kaynağını tespit edecek ve sonrasında da uygun tedavi yöntemleri ile ağrıyı gidermeye çalışacaktır.

Kalça Kemiği Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

            Şiddetli bir ağrı olan kalça kemiği ağrısı nedenleri arasında en yaygın olanı bel fıtıklarıdır. Bel fıtığı omurgada yer alan omurların arasındaki sinir sıkışmalarından kaynaklanır. Sıkışan bu sinirin verdiği ağrı, çoğu zaman kalça kemiğine ve bacaklara doğru yayılmakta, ağrının şiddeti özellikle geceleri daha da artmaktadır. Eğer kalça kemiğindeki ağrının sebebi bel fıtığı ise, bunun için uygulanacak bir MR görüntüleme yöntemi, teşhis için yeterli olacaktır. Bel fıtığının tedavisinde ameliyat, en çok uygulanan yöntemdir. Ancak hastaya verilen fizik tedavi ve bazı egzersizler veya hastanın belli bir müddet dinlendirilmesiyle de bu sorun giderilebilir.

            En yaygın olarak görülen kalça kemiği ağrısı nedenleri içinde özellikle menopoz çağına gelmiş kadınların yaşadığı bir problem olan kemik erimesi bulunmaktadır. Kemik erimesi vücudun çeşitli kemiklerinden başlayabilir. Kalça kemiği kemik erimesinin ilk olarak hissedildiği bölgelerden biridir. Bu durumda hastaya bir kemik ölçüm testi yapılacak ve sorun tespit edildikten sonra da kemikleri güçlendirecek bazı tedaviler ile hastanın ağrıları giderilecektir.

            Bu sebeplerin dışında kalça kemiği ağrısı, kalça kemiğine yakın olan bölgelerde oluşan kireçlenme, obezite sorunu nedeniyle aşırı kilolu olma hali, kemik dokusunda oluşan bazı iltihaplanmalar ve enfeksiyonlar, gelişim dönemindeki çocuklardaki kalça çıkıkları, geçirilen kazalar sonucu oluşan travmalar ve incinme, kırılma, çatlama gibi sorunlardır. Fakat tüm bu sorunların ötesinde kalça kemiği ağrısı kanser sebebiyle de oluşabilmektedir.

Kalça Kemiği Ağrısı ve Kanser

            Sıklıkla sorulan bir soru olan kalça kemiği neden ağrır sorusunun yanıtlarından biri de kemik kanseridir. Ancak yalnızca kemik kanseri değil, vücudun çeşitli bölgelerinde oluşabilen kanser türleri de kalça kemiği ağrısına sebep olmaktadır. Özellikle rahim ve yumurtalık kanserleri, kalça bölgesine yakın yerlerde geliştiğinden ağrısı kalça kemiğine vurabilir. Ayrıca kanser hastalığının dördüncü evresinde hastalık, vücudun çeşitli bölgelerine metastaz yapabilir. Kemikler metastaz bölgelerinin başında gelmektedir. Dolayısıyla bu metastazdan kalça kemiği de etkilenebilir.

            Yaşanan kalça kemiği ağrısı kanser sebebi ile oluşmakta ise, bunda erken teşhisin büyük önemi bulunmaktadır. Eğer kalça kemiği ağrısı kanser ile ilişkili ise, bu durumda vakit kaybedilmeden kemoterapi ve radyoterapi gibi tedavilere başlanması, doktor tarafından uygun görülüyorsa, varsa kemik üzerinde gelişen tümörlerin ameliyat ile çıkarılması, hayat kurtaran müdahalelerdir. Bazı kemik iliği kanserlerinde de ağrının kalça kemiğine vurduğu bilinmektedir. Bu ağrılar genellikle kanserin son aşamalarında ortaya çıktığı için temkinli davranmak ve yılda en az iki kez gereken kontrollerin yapılmasını sağlamak son derece elzemdir.

Kalça Kemiği Ağrısı İçin Neler Yapılabilir?

            Son derece rahatsız eden ve acı veren bir ağrı türü olan kalça kemiği ağrısına ne iyi gelir sorusuna yanıt vermek için öncelikle mutlaka bir uzman doktor tarafından ağrının kaynağı tespit edilmeli ve gereken tıbbi tedavilere başlanmalıdır. Bu tedavilerde doktor tarafından verilecek olan ilaçlar düzenli kullanılmalı ve kontroller kesinlikle aksatılmamalıdır. Aynı zamanda doktorun verdiği ağrı kesicilerin kullanımı ile ağrının kesilmeye başladığı fark edilecektir. Bu tedavilere ek olarak evde uygulanacak bazı yöntemlerle de ağrının hafifletilmesi mümkündür.

            Ağrının türüne ve kaynağına göre sıcak ve soğuk kompres uygulaması kalça kemiği ağrısına ne iyi gelir sorusunun bir yanıtı olmaktadır. Eğer ağrının sebebi darp, kaza sonucu oluşan bir travma ise, buna rahatlıkla soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Bir torbanın içerisine dolduracağınız buzları bir süre boyunca ağrıyan bölgede tutmak, travma sonrasında şişme ve morarma gibi sorunların gelişmesine engel olacak ve ağrının da büyük ölçüde kesilmesini sağlayacaktır. Eğer ağrı soğuk algınlığı, aşırı üşüme gibi sebepler ile ortaya çıkmışsa bu durumda da bir sıcak su torbasının ağrıyan bölge üzerinde bekletilmesi, yardımcı olacaktır.

            Kalça kemiği ağrısı için bazı bitkisel yağlardan da yardım alınabilir. Ağrıyan bölgeye okaliptüs yağı, nane yağı gibi uçucu yağların uygulanması, ağrının bir süre için kesilmesini sağlar ve iyi hissettirir. Ancak hassas bir cilt yapısına sahip olanlar, bu yağları direk olarak cildin üzerine uygulamamalı ve zeytinyağı, buğday, susam yağı gibi yağlar ile karıştırarak ağrının üzerine sürmelidir. Bu yağların dışında papatya yağı, kekik yağı, lavanta yağı gibi yağların kullanımın da ağrı üzerinde iyileştirici etkileri bulunmaktadır. Bu yağlar aynı zamanda rahatlatıcı bir etkiye sahip olduğundan özellikle geceleri uygulanırsa, ağrının dinmesiyle beraber rahat bir uyku uyumaya yardım eder. Ayrıca akşamları zencefil çayı içilmesi de etkilidir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir