Fındık Ezmesi Diyette Yenir mi ?

Fındık ezmesi ve fıstık ezmesi kahvaltı sofralarımızın olmazsa olmazıdır. Bu iki lezzet bombasının ekmekle oluşturduğu muhteşem âhenk tek kelimeyle dayanılmazdır. Nutella reklamında diyor ya hani; ‘bu benzersiz lezzete asla hayır diyemiyorum’ diye… Fındık ezmesi ve fıstık ezmesi de Nutella’dan geri kalmıyor. Peki ama bu arkadaşların kalorisi, besin değerleri ne acaba? Onları diyet yaparken yiyebilir miyiz yoksa zayıflayana kadar onlara ‘sorun sende değil bende, ayrılmamız gerekiyor’ mu demeliyiz? (Tabii zayıfladıktan sonra tekrar başlayıp ye babam ye mantığıyla devam edersek aynı kilolar ‘selam, yine ben geldim. Biz daha önce tanışmıştık ya, bu ânı bir yerlerden hatırlıyorum.’ Diyeceklerdir. Orası ayrı. Bu durum tüm yiyecekler için geçerli.) O zaman şimdi dost acı söyler diyorum ve sizi kalori gerçeğiyle baş başa bırakıyorum:

Fındık Ezmesi Kalori Değeri

Fındık ezmesi bol miktarda C, E, K vitaminleri; folik asit, bakır, çinko, demir mineralleri, lif ve protein içeriyor. Ancak bu, onun kalori, yağ ve şeker bakımından da zengin olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Fındık ezmesi kaç kalori sorusunu 1 gramlık miktar için soruyorsak; 1 gram fındık ezmesinin kalorisi 7 kcal ve bu miktar 100 grama çıktığında kalorisi birden tavan yapıyor.
Yani 100 gram fındık ezmesi 652 kaloridir.
1 su bardağı fındık ezmesi kalorisi (200 ml su bardağı ölçüsüyle) 978 kaloriye denktir.
1 tepeleme çay kaşığı fındık ezmesi 3 gramdır ve 20 kaloriye tekâbül etmektedir.
1 tatlı kaşığı fındık ezmesi 33 kalori etmektedir.
1 çorba kaşığı fındık ezmesi 11 grama karşılık gelmekte olup kalorisi 72’dir.
Fındık Ezmesi Besin Değeri
Fındık ezmesi besin içeriği yüksek bir gıdadır. Şöyle ki;

%7 oranında karbonhidrat ihtiva etmektedir.
%7 oranında protein barındırmaktadır.

Ancak gelin görün ki… %86’sı yağdan oluşmaktadır!

Fındık Ezmesi Diyette Yenir mi?

Bu soruya ‘evet’ diye cevap verebilmeyi çok isterdik fakat acı gerçek şu ki fındık ezmesi diyette yenebilir mi sorusunun cevabı bu lezzetin müdâvimlerini üzecek cinsten. Çünkü yukarıdaki bilgilerden de anlaşıldığı üzere kalorisi bir hayli fazla. Yani fındık ezmesi kilo aldırır mı diye sorulduğunda ‘aaa, bu da soru mu canım? Tabii ki aldırır.’ Diyiveriyoruz. Ama bu soru, ‘diyetteyim, fındık ezmesi yiyebilir miyim’ diye değişince, orada bir duraksıyoruz. Suratımız düşüyor, yutkunuyoruz. Boğazımızda düğüm düğüm kelimeler… Nasıl söylesek acaba? ‘Üzgünüm ama sanırım onunla ilişkine biraz ara vermelisin. Mesafeli olmak size iyi gelecek.’ Tavsiyesinde bulunabiliyoruz. Evet zor ama lütfen diyet yapıyorsanız fındık ezmesinden uzak durun. Ya da hiç olmazsa ara sıra ve çok ama çok az yiyin. Olay basit; 3 kelime: Doyumluk değil tadımlık.

Fıstık Ezmesi Kalori Değeri

Fındık ezmesinin kalori ve besin değerlerinden söz ettik, fındık ezmesi kilo yapar mı sorusuna da cevap verdik. Sıra geldi fıstık ezmesine… Bakalım fıstık ezmesi kaç kalori?

1 gram fıstık ezmesinin kalorisi 6 kcal’dir.
1 çorba kaşığı fıstık ezmesi kaç kalori? Sorusunun cevabı ise 71 kaloridir. (Bu, 12 grama eşittir.)
1 tatlı kaşığı fıstık ezmesi 6 gramdır ve 35 kalori bulundurmaktadır.
1 yemek kaşığı fıstık ezmesinde 94 kalori mevcuttur.
Fıstık ezmesinin 100 gramında ise 589 kalori yer almaktadır.
Fıstık Ezmesinin Besin Değerleri
1 tatlı kaşığı fıstık ezmesi besin değeri şöyledir:

1 gram karbonhidrat
5 gram lif
4 gram protein
0 gram yağ
7 miligram potasyum
7 miligram kalsiyum
1 miligram demir
100 gram fıstık ezmesi besin değeri de şu şekildedir:

6 gram karbonhidrat (%7.2 oranında)
0 gram lif (%32.0 oranında)
1 gram protein (%48.1 oranında)
9 gram yağ (%76.8 oranında)
0 miligram potasyum (%21.3 oranında)
0 miligram kalsiyum (%4.5 oranında)
9 miligram demir (%10.6 oranında)
1 çorba kaşığı fıstık ezmesi besin değeri aşağıdaki gibidir:

89 gram protein
59 gram karbonhidrat
96 gram lif
99 gram yağ
40 miligram potasyum
40 miligram kalsiyum
23 miligram demir
1 yemek kaşığı fıstık ezmesi besin değeri de kısaca; 3 gr. karbonhidrat, 4 gr. protein ve 8 gr. Yağ şeklinde ifade edilebilir.

Başka bir deyişle bir yemek kaşığı fıstık ezmesinin besin değeri, %16 oranında protein, %72 oranında yağ ve %12 oranında karbonhidrattır.

Ayrıca fıstık ezmesi besin içeriği niasin, B3, B6 E vitaminleri ile potasyum, fosfor, manganez gibi önemli bileşenlere de sahiptir.

Fıstık Ezmesi Diyette Yenir mi?

Fıstık ezmesi kilo yapar mı sorusuna ‘hayır’ diye cevap veremeyiz. Ölçüsüzce tüketildiği zaman kilo aldıracağı muhakkaktır. Zayıflamaya çalışıyor ya da formunuzu korumak istiyorsanız fıstık ezmesi kilo aldırır mı diye endişe etmekte haklısınız. Fıstık ezmesinin cazibesine karşı koymak kolay değil. Fakat şu kilolardan bir an önce kurtulalım; istediğimiz kıyafetlerin içine rahatça girebilelim; fit fit takılalım istiyorsak dişimizi sıkmamız gerek. İş bununla da bitmiyor, hedeflediğimiz kiloya indikten sonra da fıstık ezmesine karşı her zaman temkinli olmakta fayda var. Bakmayın öyle tatlı tatlı durduğuna, fazla yenince tehlikeli bir hâl alıyor kendisi… Dış görünüşe aldanmamalı.

Özetle fındık ezmesi besin değeri ve fıstık ezmesi besin değeri yüksek ancak kalorisi de hiç hafife alınacak gibi değil.

Her neyse; mesajı aldınız ve uygulayacağınıza eminiz. Haydi o kiloları alt edin! Fındık ezmesi ve fıstık ezmesi gibi tatlı günler!

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir