Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi


Estetik cerrahi, hoşa gitmeyen vücut yapılarını yeniden şekillendirerek, kişinin görünümünü, kendine bakış açısını geliştirir ve özgüvenini artırarak kendisiyle ve çevresiyle daha iyi ilişkiler kurmasına yardımcı olur. Plastik cerrahi, estetik ve rekonstrüktif cerrahi (onarım cerrahisi ) ile ilgilenmektedir. Kozmetik cerrahi, normal vücut yapılarını yeniden şekillendirerek kişinin görünümünü ve kendini algılayışını geliştirir. Rekonstrüktif cerrahi ise doğumsal ya da sonradan ortaya çıkan nedenlerle oluşmuş, normal olmayan vücut yapıları üzerinde uygulanır ve öncelikli amacı, etkilenen vücut yapılarının işlevlerini olabildiğince geri kazandırmaktır.

Botoks işlemi

Botoks, yüzde zaman içinde oluşan  mimik çizgilerini azaltan, basit, cerrahi olmayan bir uygulamadır. Cildi yaşlı gösteren kırışıklıklar, botoks uygulamaları ile kısa sürede düzeltilebilir. Kas içine enjekte edilen botoks, kasın kasılmasını geçici olarak engeller. Bu sayede, kaş çatma nedeniyle oluşan, gülerken göz kenarında beliren ve alında olan kırışıklıklar kaybolur. Etkisi, işlemden sonra 14 gün içinde ortaya çıkar ve ortalama 6 ayda kaybolur. Botoks, uzun yıllardır önemli hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Estetik amaçlı kullanımının yanı sıra; birçok nörolojik ve ürolojik hastalıkla birlikte göz tikleri ve şaşılık için de uygulanmaktadır. Ayrıca el, ayak ve koltukaltı bölgelerindeki aşırı terlemenin tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır.

Dolgu işlemi 

Özellikle burun-dudak arasındaki kırışıklıkların dolgusunda ve dudak büyütme işleminde kullanılır. Ayrıca dolgu enjeksiyonları, kırışıklık ve sarkmalarda da tercih edilen bir yöntemdir. Yapıldığı an etkisini gösteren uygulama sonrasında, 6 ay ya da 1 yıl içinde etki azalır veya tamamen kaybolarak deri eski haline gelir.

Yüz gençleştirme 

Yüz germe ameliyatı ile yüz ve boyun dairesindeki sarkıklık giderilir, varsa çene altındaki yaşlanma ortadan kaldırılır. Deri altı dokusu takviye edilir. Yüz germe ameliyatı sırasında, yüzün daha güzel ve daha genç görünmesi için; burun ve göz kapakları estetiği, alın düzeltme, kaş kaldırma ameliyatları da eklenebilir. İnce kırışıklıklar için dolgu maddelerinin enjeksiyonu (yağ, hyaluronik asit vb.) veya peeling (mekanik, kimyasal, lazer) yapılabilir.

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti)

Yaş ilerledikçe, yer çekiminin de etkisi ile kaşlarda, üst ve alt göz kapaklarında sarkıklık ve bununla birlikte özellikle alt göz kapaklarında yağ dokularının hacminin artması ve fıtıklaşması ile torbalanma olabilir. Kişinin görünümünü bozmaya neden olan bu durum ile birlikte sarkık haldeki üst göz kapaklarının gözün önünü kapatması kişinin görmesini engelleyebilir. Estetik göz kapağı ameliyatı ile fazla deri ve fıtıklaşmış yağ dokusu vücuttan uzaklaştırılır. Bu şekilde hem güzel bir görünüm elde edilir hem de kişinin rahat görmesi sağlanmış olur. Ameliyat sonrasında oluşan morluk ve şişlikler, bir haftada en aza iner ancak göz kapakları yeni şekillerine genellikle yirmi gün içinde kavuşur. Dikiş hattının sertliği, kızarıklığı bu bölgeye yapılan masajlarla 1-2 ay içinde tamamen dağılır ve hastanın ayna karşısında daha mutlu gülümsemesini sağlar.

Estetik Burun Ameliyatı (Rhinoplasty)

Burun operasyonu en sık uygulanan estetik cerrahi prosedürüdür. Estetik burun operasyonu ile burun boyutu artırılabilir, azaltılabilir, büyük burun delikleri küçültülebilir, burun ucunun şekli değiştirilebilir, burnun alın ve dudak ile yaptığı açılar düzeltilebilir. Aynı zamanda doğumsal veya yaralanmaya bağlı şekil bozukluğu düzeltilebilir veya soluk almadaki bazı problemler giderilebilir. Estetik bir burun için kemik yapısı, yüz şekli ve cilt kalınlığı çok önemlidir. Burun kemikleri ve kıkırdakların yapısı, yüz şekli, burun cildinin kalınlığı, yaş ve beklentiler ameliyat planını belirleyen temel etkenlerdir. Estetik burun ameliyatı olan hastaların çoğu ameliyatın ertesi günü ayağa kalkıp, ameliyattan bir hafta sonra rahatlıkla iş ve sosyal yaşamlarına dönebilirler. Günlük yaşam temposuna tam anlamıyla dönülmesi yaklaşık 20 gün sürer.

Estetik Kulak Ameliyatı (Otoplasti)

Estetik kulak ameliyatı (Otoplasti), genellikle kepçe kulakları başa yaklaştırmak, eksik kıvrımlarını şekillendirmek veya büyük kulakları küçültmek amacıyla yapılır. Dört yaş itibariyle kulaklar hemen hemen tam olarak gelişmiş kabul edilir. Operasyon ne kadar erken yapılırsa çocukların dış çevrede karşılaşacağı problemler daha az olacaktır. Kepçe kulak operasyonu 1–1,5 saat süren bir işlemdir. Her hasta için yapılacak işlem birbirinden farklıdır, kepçe kulak ameliyatı standart bir operasyon değildir. Kişide hangi bozukluk varsa bu yönde bir tedavi uygulanır. Kulak kıkırdağı enfeksiyona çok yatkın bir dokudur ve enfeksiyon olduğu takdirde ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Kepçe kulak operasyonlarının mutlaka steril şartlarda ve uzman ellerde yapılması önemlidir.

Meme Büyütme

Memeler kadının beden görünümünde fiziği tamamlayan yapılardır. Omuz genişliği, göğüs çevresi, bel ve kalça çevresi ölçümlerinde meme hacmi önemli bir yer tutar. Bu ölçümler içinde meme hacmi küçük olduğu zaman vücut kontur görünümü eksik kalır. Memeler değişik nedenlerle küçük olabilir, biri                diğerinden daha küçük, asimetrik olabilir ya da doğumsal olarak bir tanesi hiç olmayabilir. Meme protezleri farklı yaklaşımlarla yerleştirilebilir ve değişik çeşitleri vardır. Her çeşidin avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Kullanılacak protezin tipine ve hangi protezin hangi bölgeden yerleştirileceğine plastik cerrahınızla yapacağınız görüşmeler ve yapılan muayeneler sonucunda karar verilmelidir. Ameliyat sonrası kullanılan sütyenler ile hem memenin şekli korunur. Bu durum sosyal yaşama dönüşü de kolaylaştırmaktadır. Ameliyat tipine göre değişen ameliyat izleri zaman içinde solarak görünmez hale gelir.

Meme küçültme 

Büyük göğüsler kadınlarda sırt ve boyun ağrılarına, solunum problemlerine, sütyen askılarının omuzda yaptığı baskı ve deri tahrişi nedeniyle yaralara neden olmaktadır. Bu tip memelerde hacim fazlalığına bağlı olarak, uygulanacak teknikte değişir. Uygulanan tekniğe göre; hastaların süt verme fonksiyonları ve meme başı duyuları da değişik derecelerde etkilenir. Bu ameliyatlarda temel yaklaşım, meme de en az cerrahi izi bırakarak, en iyi şekil oluşumunu yakalamaktır. Bu nedenle ameliyat öncesi meme ölçümleri çok iyi yapılarak, ameliyat çizimleri çok iyi planlanmalıdır. Meme küçültme ameliyatında fazla olan yağ ve meme dokusu, meme cildi alınıp aynı zamanda memedeki sarkıklık düzeltilir. Meme başı etrafında ve meme cildinde dikey uzanan izler ilk zamanlarda belirgindir ama zaman içinde solar ve 6. ayda meme dokusu gerçek şeklini alır.

Meme dikleştirme 

Kadınların memeleri, yıllar içinde kilo alıp verme, gebelik, emzirme ve yer çekimi etkileriyle sarkar. Deri elastikiyetini kaybettikçe memeler sıklıkla şekil ve sıklığını kaybedip sarkmaya başlar. Meme kaldırma ya da tıbbi adıyla ‘mastopexy’, sarkan memeleri en azından uzun bir dönem için kaldırarak yeniden şekillendirme ameliyatıdır. Mastopexy ile aynı zamanda meme başının çevresindeki koyu renkli alan (areola) da daraltılabilir. Eğer memeleriniz küçükse ya da gebelik sonrasında olduğu gibi sonradan içi gevşeyip küçüldüyse meme kaldırma işleminin yanı sıra; meme protezleri yerleştirerek meme hacmi ve sıklığı artırılabilir. Ameliyat sonrasında, meme küçültme ameliyatında olduğu gibi izler zamanla solacaktır.

Erkeklerde Meme Büyümesi Ameliyatı (Jinekomasti)

Erkek hastalarda, meme bölgesinde büyüme oluşması durumudur. Bazı ilaçların etkisiyle ya da hormonal dengesizlik sonucu ortaya çıkabilir. Üç ana tipi vardır: “Glandüler”, “yağlı-glandüler”, “basit yağlı”. Glandüler tipte büyümeyi gerçek meme dokusu, yağlı tipte büyümeyi ise yağ dokusu hücreleri oluşturur. Glandüler tipte liposuction (yağ emilmesi) ve cerrahi olarak meme dokusunun çıkarılıp atılmasıyla birlikte uygulanır. Kitle sadece yağ dokusundan oluşuyorsa, liposuction uygulanabilir. Kitlenin aşırı büyüme yaptığı ve meme de sarkmaya neden olduğu durumlarda ise kitle ile birlikte deri fazlalığının da çıkarılması gerekebilir.

Fazla Yağların Alınması (Liposuction)

Liposuction; deri altındaki yağ birikimlerinin, cerrahi olarak, ince borucuklar (kanüller) kullanılarak vakumla alınmasıdır. Liposuction zayıflama veya kilo verme amacıyla değil; vücudun belli bir bölgesini şekillendirme ve daha estetik bir görünüme getirmek için yapılan işlemdir. Vücudunun bazı bölgelerinde yağ fazlalılığı olan ( Göbek, basen, uyluk iç veya dış kısımları gibi ) kişiler için idealdir. 

Liposuction’ın uygulama bölgeleri;

Diyet ve egzersizle eritilemeyen yağ dokularının lipsuction yöntemiyle alınmasından sonra aynı bölgede yeniden yağ dokusu oluşmamaktadır; yani sonuç kalıcıdır. Ancak kilo alımı ile birlikte vücutta genel bir yağ alımı olmaktadır. Liposuction vücutta fazla yağ birikimi olan herhangi bir yere uygulanabilir. Genel olarak uygulama yerleri; yanaklar, çene altı, boyun, kolların üst kısmı, göğüs, sırt, bel, karın, kalça, basen, uyluk ve dizlerin iç yüzüdür. Operasyon sonrası kişi hemen normal yaşamına devam edebilir, fakat 2–4 hafta ağır işler yapması önerilmez. Morluklar nadiren oluşur. Şişliklerin tamamen kaybolması ve ideal vücut hatlarının oluşması 3–6 hafta zaman alacaktır

Karın Germe

Abdominoplasti (karın germe), orta ve alt karın bölgesindeki fazla deri ve yağ dokusunun alınması ve karın duvarı kaslarının gergin hale getirilmesi ameliyatıdır. Karın kaslarının gevşemesi sonuncunda karın bölgesinde dolgunluk ve sarkmalar olabilir. Özellikle doğum sonrasında karında oluşan çatlaklar ve sarkmanın düzeltilmesi için yapılan bir operasyondur. Büyük bir ölçüde zayıflamayı planlayanlar için bu ameliyatın daha sonra yapılmak üzere kişiyle konuşulup ertelenmesi uygun olacaktır. Gelecekte anne olmayı planlayan hastalarda ise karın germe ameliyatı doğum sonrasında yapılmalıdır. Karın germe ameliyatı iki şekilde uygulanabilir. Alt karın bölgesinde hafif derecede çatlak ve sarkma olan kişilerde “mini abdominoplasti” uygulanır. Bu uygulamada; ameliyat alanı daha küçük tutulur. Göbek ile ilgili olarak doğrudan bir yer değiştirme işlemi yapılmaz. Göbek hizası üzerinde kalan alanlarda karın duvarı denen derin yapılara herhangi bir girişim yapılmaz. Mini abdominoplastide daha çok göbek hizası altında kalan alandaki deri ve yağ fazlalığı giderilir. İleri derecede çatlak ve sarkmış olan karınlarda, “total abdominoplasti” yapılmaktadır. Bu uygulamada ise; göbek bağı bölgesinin üstünden itibaren tüm alt karın derisi çıkarılmakta ve göbek bağı bölgesi karın derisi üzerinde yeniden oluşturulmaktadır. Karın germe operasyonu, vücut kontörü düzeltilmesine (estetik meme ameliyatları, liposuction vb.) yönelik ameliyatlar veya diğer ameliyatlarla (rahim, yumurtalık ameliyatları vb.)beraber de yapılabilir.

Özel İçerikler Burada: Diğer Yazıları Kaçırmayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş