Burun Kuruluğu Ve Tıkanıklık Tedavisi

Sağlıklı bir yaşam sürdürmek için nefes almak çok önemlidir. Bu nedenle burun sağlığına çok dikkat edilmelidir. Solunum sistemini etkileyen burun kuruluğu ve tıkanıklığı sorunu koku alma fonksiyonlarını da etkilemektedir. Orta kulağın havalandırılmasını etkileyen bu durum kişilere bazı sorunlar çıkarmaktadır.

            Mevsim geçiş dönemlerinde daha sık görülen burun kuruluğu ve tıkanıklığı çocuklarda görüldüğü gibi yetişkinlerde de görülmektedir. Hayat kalitesini ciddi derecede etkileyen bu durum sağlığın da bozulmasına neden olmaktadır. Burundan alınan nefes sayesinde vücuda giren hava akciğerlerimize ulaşmadan daha önce ısıtılarak temizlenir. Genel vücudun sağlığı için önemli olan bu işlem sayesinde nefes alma kolaylaşır. Burun içerisine girmiş olan hava konka arasından geçmektedir. Bir miktar zaman alan bu geçiş ağızdan alınmış olan havaya oranla daha fazla ısıtılmaktadır.

            Burun tıkanıklığı ve kuruması nedeni ile düzgün nefes alınamadığı için bazı sağlık sorunları görülmektedir. Bunun önüne geçmek burun içi kuruması tedavisi yöntemlerine başvurulmalıdır. Peki, burun tıkanıklığı neden olur?

Burun Tıkanıklığı ve Nedenleri

            Burun tıkanıklığı sorunu birçok kişinin başına sık sık gelmektedir. Bunun en temel nedeni ise kıkırdak ve kemik eğrilikleridir. Ancak burun etinin şişmesi de bu soruna neden olabilmektedir. Bununla beraber sinüzit nedeni ile burun tıkanıklığı da görülmektedir. Toplumda kemik eğikliği denilen bir sorun nedeni ile burun içi kuruması tedavisi ihtiyacı doğmaktadır. Burun boşluğunun yan duvarlarında yer alan yumuşak dokular şişerek burun tıkanıklığını ve kuruluğunu artırmaktadır. Özellikle hava kirliliği yaşanan yerlerde bu durum daha sık görülmektedir.

            Son zamanlarda bu sorun çok sık görülmeye başlamıştır. Özellikle ofis ortamında çalışan kişilerin klimaya maruz kalması bu sorunu artırmaktadır. Burun tıkanıklığı ve kuruluğunun yanı sıra burun eğriliğinin de görülmesi ameliyat gibi tedavi yöntemlerini gerekli hale getirebilmektedir. Burun tıkanıklığı ile kuruluk yaşayan kişilerde burundan nefes almak zordur. Bu kişiler ağızlarından nefes almak zorunda kalırlar. Bu durum ise zamanla farenjit sorununu meydana getirir. Sabahları ağız kuruluğu şikâyeti ile uyanan kişilerde akciğer ile kalp sorunları da görülür. Ses kalitesi bozulan kişilerde zaman içerisinde psikolojik olumsuzluklar da görülmektedir.

            Burun tıkanıklığının görülmesi en temel belirtidir. Geniz akıntısı ile burundan konuşma da bu belirtileri takip eder. Bebeklerde de sık sık görülen bu sorun önemsenerek hemen tedavisine başlanmalıdır. Burun tıkanıklığının tedavisi için burun eğriliği ile burun eti büyümeleri cerrahi yöntem ile giderilmeye çalışılır. Öncelikle ilaç tedavisi uygulanır ve bu şekilde olumlu sonuç alınmaya çalışılır. Ancak bu durum olumlu etki etmez ise cerrahi tedaviye geçilir. Sorun kısa sürede tedavi edilebilmektedir.

Burun Kanaması

            Birçok kişide burun kuruluğu ve kanaması sorunu görülmektedir. Hava kuruluğu normal de büyük bir sorun olarak görülmez. Ancak bu durum için önlem alınmaz ise kronik burun kuruluğu sorunu meydana gelmektedir.

            Kronik bir burun kuruluğunun görülmesi burun kanaması ile sinüzit gibi sorunları meydana getirmektedir. Bu da burun kuruluğu ve kanaması tedavisini gerektirmektedir. Birçok değişik sorunun temel başlangıcı olan burun kuruluğu nefes almayı engelleyeceği için vücudun diğer organlarını da olumsuz etkiler.

Nefes Alamama Sorunu

            Burun kuruluğu nefes alamama burun içi kabuklanma gibi sorunlar birbirini tetiklemektedir. Hava açlığı denilen nefes alamama durumu nefes daralması anlamına da gelmektedir. Bazı zamanlar bu durum kısa sürerken bazı zamanlarda da uzun sürmektedir. Nefes darlığının en temel nedenleri şunlardır:

  • Zatürre
  • Astım
  • Kalp krizi
  • KOAH Hastalığı
  • Dekondisyon

            Bazen burun kuruluğu nefes alamama burun içi kabuklanma akut denilen ani nefes darlığı başlamaktadır. Bu durum kişide çok büyük korku ve kaygıya neden olabilmektedir. Kalp ve akciğer nedeni ile görülen bu sorun önemsenmeli ve tedavisi için acele edilmelidir. Nefes darlığı birçok hastalığın da nedeni olabilmektedir. Nefes nemlendirme ve ısıtma görevi olan burun işlevini tam olarak yerine getiremediği zaman burun kuruluğu görülür. Burun kuruluğu da önem verilmez ise tıkanıklığa ve yaralanma nedeni ile kanamaya neden olmaktadır. Bunları yaşamamak için bir an önce tedaviye başlanmalıdır. Peki, bu sorunların tedavisi nasıl yapılır?

Burun Tıkanıklığı, Kanaması ve Kuruluğunun Tedavisi

            Hayatımızı devam ettirmemiz için gerekli olan nefesi almamızı sağlayan burun sağlığı çok önemlidir. Burunda görülen tıkanıklık ve kemik eğriliği gibi sorunlar için tedavilerin hemen başlanması gerekmektedir. Uzun süreli olan burun tıkanıklıklarında sorunun temel nedeni araştırılır. Burun eti, kemik eğriliği ve buna benzer farklı sorunlar varsa belirlenir. Belirlenen soruna göre en uygun tedavi yöntemi seçilerek tedaviye başlanır.

            Cerrahi ve ilaç tedavisi dışında yeterli seviyede sıvı tüketimine de dikkat edilmelidir. Yeterli derecede sıvı alınmadığı zaman vücut nemsiz kalmaktadır. Bu nedenle burunda bulunan kanallarda da nem azalır. Bu durum ise kuruluğa neden olur. Bunun önüne geçmek için su ve taze meyve suları tüketilmelidir. Burun için nemlendirici ve vazelin kullanılması kuruluğun önüne geçmektedir. Kuruluk sorunu çözüldüğü zaman kanama ve tıkanıklık sorunlarının da önüne geçilmiş olur. Burun temizliğine önem verilerek bu sorunların yaşanma riski en aza indirilir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir