Diş Sızlamasına Kesin Çözüm

Diş ve diş eti hastalıkları yaş fark etmeden her insanın yaşadığı bir sorundur. Bu sorunun altında ise diş ve diş eti bakımlarının düzenli olarak yapılmamasıdır. Düzenli olarak fırçalanmayan dişlerde tartar ve plak oluşmaktadır. Bu plak ve tatarlarda dişlerin çürümesine ve diş eti rahatsızlıklarına neden olmaktadır. Yemeklerden sonra günde üç kere olmak üzere dişler fırçalanmalıdır ve doktorlarınızın tavsiye ettiği aralıklar ile diş temizliği yapılmalıdır. Tartar ve plaklar diş doktorları tarafından temizlenmelidir. Bunların dışında ise yanlış fırçalama ve yanlış fırça tercihinde diş eti rahatsızlıklarına yol açmaktadır.

            Diş kırılmalarında da çürükler oluşabilir. Bazı insanlar gece uykularında dişlerini gıcırdatırlar. Buda dişerin kırılmasına neden olur. Böyle durumlarda da diş doktorlarına başvurulmalıdır. Bu sorun için doktorlar gece uykusu için dişlik vermektedirler. Dişlik sayesinde dişler gıcırdamaz ve kırılmalarda olmaz. Bütün bunların aksi olarak da anne sütü ile alakalı sorunlarda olabilir. Anne sütü diş gelişiminde çok önemlidir.

Diş Ağrısı Sebepleri Nelerdir | Diş Ağrısı Tedavisi

            Anne sütü içmemiş ya da az içmiş insanların büyük bir kısmında diş ve diş eti rahatsızlıkları görülmektedir. Şikayetiniz her ne olursa olsun mutlaka bir diş doktoruna görünmelisiniz. Herhangi bir şikayetiniz yoksa da plak ve tartar temizliği için gitmelisiniz.

Diş Sızlamaları İçin Ne Yapılır?

            Dişlerim sızlıyor ne yapmalıyım ya da diş sızlaması nasıl önlenir soruları için çözüm bulmaya çalıştık. Diş sızlamaları genel olarak hissediliyor ise diş etlerinden kaynaklı bir durumdur. Fakat her hangi bir dişiniz sızlıyor ise göz ile göremeseniz de çürük var demektir. Eğer sızlayan dişiniz dolgu veya kanal tedavisi gördü ise tedavi esnasında bir hata yapılmıştır ya da işlemden sonra kırılma oluşmuştur.

            Çok fazla sigara kullanımı ve çok sert şeyler yemeniz de sızlamalara ve hassasiyete yol açabilir. Bu sızlamalar için yapacağınız ilk şey düzenli olarak dişlerinizi fırçalamak olmalıdır. Aynı zamanda karbonat ya da tuzlu su ile yapacağınız gargarada etkili olacaktır. Bunlar dışında misvak kullanımı da yapılabilir. Diş ve diş etlerinizi besleyen misvak, sızlama şikayetinizin geçmesinde faydalı olacaktır. Böyle bir şikayet oluştuğunda diş ipi kullanımı yapmamanız gerekmektedir. Diş sızlaması için diş macunu tercihinde etkilidir. Sızlama gibi bir şikayetiniz var ise nane ve mentol içeriği olan macunları kullanmamanız gerekmektedir. Diş sızlamasına kesin çözüm bulmak pek mümkün değildir. Kesin çözüm bulmak için diş doktoruna gidilmesi gerekir. Doktora gideceğiniz süre aralığında geçici çözümler bulabilirsiniz.

            Öncelikle sıcak ve soğuk tüketimden kaçınmalısınız. Sert yiyecekler tüketmemelisiniz. Hazır ağız gargarası da kullanmamanızda fayda var. Kendi yapacağınız ağız gargarasını kullanabilirsiniz. Ilık suya karbonat ve çok az sirke koyarak kendinize ağız gargarası yapabilirsiniz. Nefes alırken diş sızlaması gibi bir şikayetiniz var ise ve sigara kullanıyor iseniz bırakmanız gerekecek. Çekilen dumandaki zehir, dişleri hassas bir hale getirdiği için nefes alırken sızlamaya neden olmaktadır. Diş sızlaması ve hassasiyeti en çok yaşanan sorunlardan biridir. Diş eti çekilmeleri ve iltihaplanmalarda diş sızlaması neden olabilmektedir.

            Yaşanılan sorun her ne olursa olsun işin uzmanına başvurmakta fayda vardır. Ertelenen diş ve diş eti hastalıklarında diş kayıpları sıklıkla yaşanmaktadır. Bu nedenle ertelemeden doktora görünmek diş kaybı yaşamanızın önüne geçecektir.

Diş Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

            Sağlıklı bir ağıza sahip olmak için yapmanız gereken şeyler vardır. Bunlardan ilki ve en önemlisi diş temizliğidir. Düzenli olarak plak ve tartarların temizlenmesi gerekmektedir. Sonrasında ise düzenli olarak dişlerin fırçalanması gerekmektedir. Fırça ve macun ağız yapınıza uygun olmalıdır. Çok sert diş fırçaları kullanılmamalıdır. Günde bir kere dahi olsa gargara yapılmalıdır ve hazır olan gargaralardan kaçınılmalıdır. Sirke, tuz, karbonat gibi malzemeler ile yapacağınız gargaralar daha sağlıklı ve daha faydalı olacaktır.

            Özellikle sirke ve karbonatın parlaklık verme gibi bir özelliği olduğundan, dişlerinizin parlamasını sağlayacaktır. Aynı şekilde muz kabuğunun iç kısmıyla dişlerinizi beş dakika kadar ovup ağzınızı su ile çalkalamanızda lekelerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Diş macunu ve diş fırçasının yaptığı etkiyi yapan hatta saha sağlıklı olan misvak kullanımını da tercih edebilirsiniz. Gün içinde çok fazla çay, kahve tüketimi dişlerde sarı lekelere neden olmaktadır. Bu nedenle çay ve kahve tüketimini en aza indirmekte fayda vardır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir