Bacaklarınızda Uyuşma Ve Güçsüzlük Şikayetleri Yaşıyorsanız…

Bacaklarınızda Uyuşma Ve Güçsüzlük Şikayetleri Yaşıyorsanız…


Damarlarda tıkanıklık veya daralma şeklinde ortaya çıkan periferik damar hastalıkları; bacakta uyuşma, güçsüzlük, cilt rengi değişikliği ve tırnak bozuklukları ile kendini gösterebilmektedir. Memorial Hizmet Hastanesi Girişimsel Kardiyoloji Bölümü Uzmanları, periferik damar hastalıklarının tedavisinde modern uygulamalar ve EKOS yöntemi hakkında bilgi verdi.

Sigarayı bırakarak ve yaşam tarzını değiştirerek hastalığı durdurabilirsiniz

Periferik damar hastalıklarının tedavisi konusunda son yıllarda geliştirilen EKOS sistemi, damar içindeki pıhtılaşmanın ultrason dalgaları yardımı ile tamamen ortadan kaldırılması şeklinde uygulanmaktadır. Pıhtı ile tıkanan damarın içine “kateter” adı verilen özel bir plastik boru yerleştirilir ve buborunun içine pıhtı üzerine ultrason dalgaları uygulamak için özel bir malzeme koyulur.EKOS sistem tüm büyük damar sistemlerindeki pıhtılaşmalar için kullanılabilen bir yöntemdir ve sıklıkla akciğer embolisi, bacak toplardamarlarındaki pıhtılaşmalar, bacak ve kol atar damarlarındaki ani tıkanıklar için kullanılabilmektedir.

Erken teşhis ve tedavi hayati önem taşır

Akciğer embolisi genelde bacak damarlarındaki pıhtının akciğere atması, akciğer atar damarının ani olarak tıkaması ve akciğerin bir bölümünün kan alamadığı için devre dışı kalması durumunda hayati tehlike oluşturmaktadır. Büyük bir damarın tıkanmasına neden olan bir pıhtı akciğere attığı durumda tanı çok hızlı konulup, tedavi başlanmadığı takdirde hayat tehlike ortaya çıkabilmekte ya da hastalar hayat boyu nefes darlığı, bacaklarda ve karında şişlik gibi sorunlarla yaşamak zorunda kalmaktadır.

Daha düşük kanama riski ile daha yüksek damar açıklığı sağlanır

Hastalık tanısı yeterince hızlı konduğunda EKOS tekniğini uygulama imkanı yok ise geleneksel tedavi olarak hastalara  etki gücü son derece zayıf olan pıhtı eriticiler verilmektedir. Etki gücü çok yüksek pıhtı eritici verilirse beyin kanaması veya mide bağırsak sisteminde kanamalar ortaya çıkabilmektedir. EKOS sistemin avantajları burada ortaya çıkmaktadır. Hastalarda çok daha düşük kanama riski ile çok daha yüksek damar açıklığı sağlanabilmektedir. Elde edilen başarılı sonuç hastanın yaşam kalitesini artırmaktadır.

Kilo ve tansiyon periferik damar hastalıklarına davetiye çıkarıyor

EKOS sistemin yaygın olarak kullanıldığı bir diğer alan bacak derin toplar damarlarındaki tıkanıklık durumudur. Bu durum her yaştan insanı etkileyebilen, özellikle uzun süreli yatarak tedaviler ve uzun süreli yolculuklar ile bazı genetik hastalığı olanlarda ya da hamilelerde sık görülen bir durumdur. Bu hastalık genellikle tek taraflı olarak bacak veya seyrek olarak kolun ani ağrılı şişliği ile kendini göstermekte,bazen de diz altı veya tüm bacağı etkileyebilmektedir. Bu rahatsızlık özellikle tüm bacağı etkilediğinde bacakta hayat boyu geçmeyecek şişlik, ağrı ve yaralar ile seyreden bir hastalığın öncüsü olabilmektedir. Günümüzde yaygın  bir uygulama olarak bu hastalar basit kan sulandırıcılar ile tedavi edilmeye çalışılmakta olup, nadiren farklı tedavi seçenekleri sunulmaktadır. EKOS sistem bu hastalarda başarılı sonuçlara alınmasını sağlamaktadır. Ayrıca sistem bazı kalp hastalıklarında kalpte oluşan pıhtının diğer organların damarlarına özelliklede bacak atar damarına atılması ile ani olarak gelişen bacakta soğuma, morarma, bacağın hızla kangren olması gibi durumlardada ameliyatsız bir şekilde iyileşme sağlayabilmektedir.

Keşfetmeye Devam Edin

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portobet Giriş